ARTYKUŁ PŁATNY

Światłowód czy internet mobilny – który wybrać? Jest tak samo dużo zalet pierwszego, jak i drugiego rozwiązania. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Z naszego artykułu dowiecie się, jakie przewagi ma światłowód nad internetem mobilnym. Poznacie również najważniejsze zalety tego drugiego.

5 najważniejszych cech internetu światłowodowego

Zapotrzebowanie na internet z każdym rokiem jest coraz większe. Przyczyniła się do tego również pandemia koronawirusa, wskutek której mnóstwo osób przeszło na pracę zdalną, a dzieci i studenci edukowali się na odległość. Łączem, które świetnie poradzi sobie z codziennymi wyzwaniami domowników, na pewno jest światłowód. Dlaczego? Poniżej 5 najważniejszych cech tego rozwiązania.

1. Niska awaryjność

Sygnał, który jest rozsyłany przez światłowód, dociera bezpośrednio do klienta. Nie przechodzi dodatkowo przez żadne inne urządzenia, jak np. wzmacniacz sygnału. To powoduje, że droga między nadawcą, a odbiorcą została ograniczona do minimum. W konsekwencji, klienci bardzo rzadko zgłaszają problemy z siecią.

2. Brak spadków prędkości

Korzystanie ze światłowodu jest bardzo komfortowe. Nawet jeśli w danym momencie sieci używa kilku domowników jednocześnie, odczuwalna prędkość internetu będzie dla wszystkich taka sama. W działaniu światłowodu, nie odnotowuje się spadków prędkości, nawet gdy z internetu korzysta wiele osób naraz. Inaczej jest w przypadku internetu mobilnego – duża liczba osób jednocześnie korzystających z sieci, może mieć wpływ na spowolnienie łącza.

3. Rewolucyjna prędkość

Internet światłowodowy jest najszybszy na rynku. W pakietach oferowanych przez T-Mobile: https://www.t-mobile.pl/internet/formularz-adresowy, jest dostępna opcja internetu do 300, 600 i 900 Mb/s. To ogromne prędkości, które umożliwiają np. komfortowe oglądanie filmów w jakości 4K czy szybkie przesyłanie kilkugigabajtowych plików.

4. Niezawodne łącze

Złe warunki pogodowe nie mają wpływu na odbiór internetu światłowodowego. Podobnie jest w przypadku zakłóceń elektromagnetycznych, które również nie pogarszają prędkości i stabilności łącza. To duża przewaga światłowodu nad internetem mobilnym, który często może się zrywać na skutek np. ulewnego deszczu czy burzy.

5. Internet jutra

Chociaż niektórzy nadal twierdzą, że zawrotne prędkości oferowane przez światłowód nie są im potrzebne, szybko mogą zmienić zdanie. Rodzaj treści udostępnianych w sieci oraz ich jakość, bardzo dynamicznie się zmienia, oczywiście na lepsze. Właśnie dlatego, żeby móc komfortowo korzystać z internetu, potrzebne jest łącze o maksymalnej przepustowości.

Zalety internetu mobilnego

Chociaż miejsc, w których można założyć światłowód, z każdym miesiącem jest coraz więcej, nadal nie każdy ma możliwość skorzystania z tego rozwiązania. W takich przypadkach, idealna opcja to internet mobilny, w którego zasięgu znajduje się ponad 90% mieszkańców Polski. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim, w odróżnieniu od światłowodu, można z niego korzystać niemal wszędzie, z dowolnego miejsca. Zatem, internet mobilny to gwarancja dostępu do sieci w domu, ale też podczas podróży służbowej, na uczelni czy na wakacjach. Dodatkowo, wspomniany wcześniej duży zasięg internetu sprawia, że większość osób nie powinna mieć problemu z dostępem do sieci.