Ciągle jeszcze wielu użytkownikom Internetu wydaje się, że są w globalnej sieci anonimowi. Że ich działania są bezpieczne i nie podlegają inwigilacji. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Nikt nie jest mniej anonimowy, niż ci, którzy wchodzą i logują się w Internecie. Istnieją jednak sposoby, aby temu przeciwdziałać. Ten artykuł przytacza 7 powodów, dla których warto to zrobić. I je uzasadnia.

Codziennie dokonujemy zakupów online, korzystamy z kart bankowych, wpisujemy ich numery, logujemy się, wchodzimy na nasze konta bankowe, dokonujemy bankowych przelewów. Wydaje się nam to bezpieczne. Tymczasem jeżeli korzystamy z sieci publicznych, nigdy nie możemy być pewni, czy nasze dane nie zostały przez kogoś przejęte. I mogą być wykorzystane w sposób, który może nam zaszkodzić i narazić na duże straty.

Najlepszym rozwiązaniem, aby chronić siebie i swoje dane jest korzystanie z Virtual Private Network (Wirtualnej Sieci Prywatnej), w skrócie VPN. Już sama nazwa wskazuje, że sieć nie jest publiczna. Tworzy ona bezpieczne połączenia z innymi sieciami (na przykład Wi-Fi), przekierowując ruch przez wyspecjalizowane serwery i szyfrując dane. Krótko mówiąc, VPN daje swoim użytkownikom do wykorzystania dodatkową sieć połączeń, która skutecznie zaszyfrowuje dane. Już od dawna korzystają z niej korporacje i duże firmy, często zabraniając swoim pracownikom używania innych połączeń. Również osoby prywatne zabezpieczają w taki sposób swoje sieci domowe. VPN jest bowiem prosta i tania w obsłudze. W żaden też  sposób  nie ogranicza dostępu do innych sieci i poczty elektronicznej.

Dlaczego warto z VPN korzystać? Powodów jest przynajmniej siedem: 

  1. Bezwzględne bezpieczeństwo
  2. Rzeczywista anonimowość
  3. Omijanie blokad
  4. Szybkość połączeń
  5. Ignorowanie dyskryminacji cenowej
  6. Skuteczne zabezpieczanie smartfona
  7. Bezpieczna praca zdalna w każdym miejscu

1. Bezwzględne bezpieczeństwo

Jeżeli twoje urządzenia korzystają z VPN, nie musisz nigdy i nigdzie obawiać się, że twoje dane, numery kont, hasła zabezpieczające zostaną przechwycone. VPN pozwala bowiem bezpiecznie serwować przy pomocy sieci domowej, ale również hotelowej Wi-Fi, połączeń oferowanych przez operatorów mobilnych, czy też niczym niezabezpieczonych sieci miejskich. Nie ma obawy, że ktoś twój ruch w sieci przechwyci, skoro obywa się przy pomocy połączenia korzystającego z najwyższego stopnia zaszyfrowania. Ma to niebagatelne znaczenia, zwłaszcza podczas logowania się na konta bankowe.

2. Rzeczywista anonimowość

Jeżeli nie jesteś anonimowy, a w sieciach publicznych z pewnością nie jesteś, twoje metadane mogą być zbierane przez dostawców Internetu, albo, co gorsze, przez służby specjalne. VPN zapewnia zaś pełną anonimowość, co oznacza, że nikt nie będzie wiedział jakich zakupów dokonujesz przez Internet, jakie strony internetowe odwiedzasz, czy też jakie filmy ściągasz. Nikt zatem na tej podstawie nie będzie w stanie zorientować się, co do twoich potrzeb zakupowych, czy też choćby upodobań seksualnych.

3. Omijanie blokad

Władze niektórych państw, zwłaszcza totalitarnych stosują w Internecie cenzurę. Co oznacza, że blokują niewygodne dla siebie strony lub treści. Nie tylko polityczne, ale również ekonomiczne, społeczne, religijne, czy też obyczajowe. VPN pozwala te blokady ominąć. Nie musisz zatem obawiać się, że gdy pojedziesz na wycieczkę za Wielki Mur Chiński, zostaniesz odcięty od potrzebnych ci w każdej chwili informacji. Unikniesz też inwigilacji swojej poczty mailowej. 

W Internecie istnieją również innego rodzaju ograniczenia, związane ze stosowaną przez niektóre firmy polityką regionalną. Dostarczają one, w zależności od lokalizacji, innego rodzaju informacji handlowych, produktów na sprzedaż i usług w różnych regionach świata. VPN pozwala te ograniczenia ominąć.

4. Szybkość połączeń

Dla serwujących w sieci internautów jedną z najważniejszych rzeczy jest szybkość połączenia, czyli prędkość przesyłu danych.Wiele z oferowanych VPN-ów w znacznym stopniu ułatwia im zadanie. Pozwala bowiem ominąć nakładane przez dostawców usług internetowych ograniczenia przepustowości.

5. Ignorowanie dyskryminacji cenowej

Nie wszyscy o tym wiedzą, że część firm posługuje się w sieci tak zwaną dyskryminacją cenową. Polega ona na manipulowaniu cenami oferowanych w Internecie produktów i usług, w zależności od miejsca, do którego sieć dociera. I tak na przykład w dużych, bogatych miastach  proponowane ceny mogą być wyższe niż na terenach wiejskich i małomiasteczkowych. VPN doskonale uniemożliwia odnalezieni twojej lokalizacji. W związku z tym wobec ciebie nie można zastosować dyskryminacji cenowej.

6. Skuteczne zabezpieczanie smartfona

Większość z nas używając telefonów komórkowych, w ogóle nie zastanawia się nad ich zabezpieczeniem. Tymczasem wystarczy obejrzeć pierwszy z brzegu film sensacyjny, żeby dowiedzieć się, ilu informacji dostarcza nawet nieużywany smartfon. I to nie tylko dla służb specjalnych, ale również i cyberprzestępców. Doskonale zaszyfrowana VPN uniemożliwia zlokalizowanie twojego telefonu, zabezpiecza przed włamaniem do niego i zapewnia ci prywatność w każdym miejscu, w którym z urządzenia mobilnego korzystasz.

7. Bezpieczna praca zdalna w każdym miejscu

Wiele poważnych firm pozwoliłoby swoim pracownikom na pracę zdalną poza swoją siedzibą. Ale tylko pod warunkiem niekorzystania z publicznych sieci internetowych, które nie zabezpieczają przed wyciekiem poufnych danych. Takie bezpieczeństwo daje tylko VPN.  Pozwala bowiem stworzyć bezpieczną i zaszyfrowaną sieć pomiędzy zaufanymi pracownikami firmy. Komunikowanie się z nimi z każdego miejsca na świecie i bezpiecznie wysyłanie stamtąd informacji biznesowych.

Biorąc to wszystko pod uwagę, należy zweryfikować obiegowy pogląd, że Internet zapewnia wolność. Prawdziwą wolność bowiem gwarantuje dopiero VPN.