Dzięki innowacyjnej technologii trading trafił do szerszego grona. Dzisiaj nikogo już nie dziwi zawód tradera, który w zaciszu własnego domu przeprowadza transakcje giełdowe. Jednak nie każdy wie, że handel aktywami nie skazuje na wielogodzinne posiedzenia przed komputerem. Coraz szerzej dostępne aplikacje tradingowe sprawiają, że zainwestujesz na spacerze, w podróży czy podczas pobytu na wakacjach.

Zastanawiasz się, czy to skuteczny sposób na życie albo dorobienie do wypłaty? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Czym są aplikacje tradingowe?

W najprostszym rozumieniu aplikacja tradingowa jest platformą transakcyjną, którą deweloperzy przygotowali z myślą o urządzeniach mobilnych. Daje ci dostęp do pełnych możliwości handlu na giełdzie niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Nie tylko kupisz i sprzedasz instrumenty finansowe, ale przeprowadzisz kompletną analizę rynku, kiedy tylko zechcesz.

Aplikacje tradingowe są dzisiaj czymś tak naturalnym, że niemal każdy dom brokerski oferuje swoją wersję handlu mobilnego. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, wybór może cię przytłoczyć. Skorzystaj z poradnika na temat platform forex, a z łatwością odnajdziesz aplikację, która spełni twoje wymagania.

Dlaczego mobilny trading stał się tak popularny?

Przede wszystkim dzięki prostocie i wygodzie. Aplikację pobierzesz i zainstalujesz w kilka minut, a inwestowanie jest jeszcze szybsze. Wybierasz interesujący cię instrument finansowy, kupujesz i następnie obserwujesz wahania kursu na giełdzie.

W przypadku niektórych aplikacji zainwestujesz pieniądze bezpośrednio z konta bankowego, inne wymagają wpłaty depozytu. Jednak w obydwu sytuacjach nikt nie zmusza cię do grania wysokimi stawkami. Z powodzeniem zainwestujesz małe kwoty, które z biegiem czasu przyniosą ci zysk.

Wiele osób dzięki tego typu mikrotransakcjom generuje dodatkowy przychód. Jest to na pewno lepszy sposób na spożytkowanie drobnych oszczędności, niż gdy trzymasz je w skarpecie lub na marnie oprocentowanym koncie bankowym.

Co równie ważne, prostota i optymalizacja aplikacji pod urządzenia mobilne sprawia, że nawet starsi użytkownicy z łatwością się ich nauczą. Ponadto wiele platform daje dostęp do dodatkowych opcji, które upraszczają kontrolę środków.

Plusy mobilnego tradingu

Do najważniejszych zalet aplikacji inwestycyjnych należą:

  • handel w ruchu i niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz;

  • dostęp do praktycznie wszystkich opcji, co w przypadku platform komputerowych;

  • liczne ułatwienia, w tym powiadomienia odnośnie zajętych pozycji i najważniejszych nowinek branżowych, które wedle woli włączysz lub wyłączysz;

  • wyjątkowo prosta obsługa;

  • kompatybilność z większością współczesnych smartfonów i tabletów;

  • stosunkowo niskie opłaty (w zależności od wybranego brokera);

  • zawsze trzymasz rękę na pulsie, dzięki czemu nie przegapisz żadnej okazji do zarobku (szczególnie przydatne w daytradingu lub scalpingu).

Jednak pomimo ogromu pozytywów, aplikacje tradingowe mają też swoje minusy. Czytaj dalej, a dowiesz się o nich więcej.

Minusy mobilnego tradingu

Giełda tuż pod ręką i w każdej sytuacji brzmi jak marzenie każdego inwestora. Wiemy o tym doskonale. Jednak mimo wszystko istnieją wady tego rozwiązania i dobrze zrobisz, jeśli je poznasz przed swoją przygodą z mobilnym handlem.

Do najważniejszych zaliczamy:

  • ograniczenia związane ze specyfiką urządzeń mobilnych (handel na komputerach stacjonarnych jest bardziej przejrzysty);

  • większy stres z powodu ciągłego dostępu do giełdy;

  • możliwość uzależnienia się.

Dwa ostatnie problemy są szczególnie ważne, ponieważ wielu inwestorów ma tendencję do ciągłej obserwacji giełdy. Najwięksi gracze upadali tylko dlatego, że byli zbyt chciwi lub kierował nimi strach przed przegraną. Tracili zdrowy rozsądek i handlowali w oparciu o emocje, co prowadziło do tzw. overtradingu.

Zbyt długi pobyt na giełdzie zwiększa ryzyko i często prowadzi do strat. Wciągnięty w wir transakcji inwestor ciągle uzupełnia depozyt i nieustannie gra. Dlatego pamiętaj: otwarty rynek nie oznacza, że musisz bez przerwy handlować.

Jeśli myślisz o tradingu na poważnie, wyrób sobie higienę pracy. Wyznacz godziny gry, po których całkowicie zrezygnujesz z giełdy, aż nadejdzie kolejny dzień. Dzięki temu zachowasz spokój i zminimalizujesz ryzyko handlu pod wpływem emocji. Wpłynie to pozytywnie na twoje przyszłe osiągnięcia.

Czy dzięki aplikacjom tradingowym zarobisz pieniądze?

Wszystko zależy od tego, jak poradzisz sobie jako trader. Aplikacje są narzędziem w twoim ręku, dają dostęp do giełdy i niezbędnych informacji. Jeśli korzystasz z nich z głową, wygenerujesz dodatkowy dochód. Niemal wszyscy liczący się inwestorzy korzystają z tego typu oprogramowania i utrzymują się z handlu, więc zysk na pewno jest możliwy.

Rozpocznij trading na małych stawkach, a gdy zdobędziesz doświadczenie, stopniowo zwiększaj pułap. W ten sposób unikniesz błędu początkujących, którzy bezmyślnie stawiają dużo z nadzieją na większy zysk.

Nigdy nie inwestuj więcej, niż możesz stracić i nie poddawaj się emocjom. Wtedy handel mobilny na pewno przyniesie ci przychód. Kto wie, może z drobnego zysku na boku stanie się głównym źródłem zarobku? Dzięki aplikacjom mobilnym na pewno jest to możliwe.