Kryptowaluty z każdym kolejnym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Ten innowacyjny system handlowy dostarcza nam wielu możliwości handlu, który może okazać się bardzo dochodowy.

Ale w jaki sposób bezpiecznie handlować posiadaną kryptowalutą? W tym poradniku dowiesz się jak zrobić to po raz pierwszy oraz poznasz kilka trochę bardziej zaawansowanych aspektów związanych z tym procesem.
 

Pierwsza transakcja

Aby dokonać swojej pierwszej transakcji powinieneś założyć konto na jednej z giełd kryptowalut. Warto poświęcić swój czas i uwagę na ten wybór ponieważ może od niego zależeć między innymi bezpieczeństwo Twoich środków. W takim wypadku w jaki sposób wybrać tą właściwą?

Wybór właściwej giełdy kryptowalut

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest reputacja samej platformy. W sieci możesz spotkać się z wieloma opiniami byłych i aktualnych użytkowników. Możesz zapoznać się z regulaminami każdej z platform, obejrzeć recenzje na youtube, poszukać wiadomości na forach czy artykułów w sieci dotyczących konkretnej giełdy. Zwróć szczególną uwagę na zabezpieczenia techniczne, organizacyjne, sytuację prawną, ilość lat na rynku, a także na liczbę włamań oraz ewentualnych skandali/kradzieży związanych z konkretną giełdą.

Drugą istotną kwestią jest oczywiście opłata/prowizja platformy za wykonywane transakcje. Upewnij się, że znasz wszystkie opłaty, które będziesz ponosił w związku z dokonywanymi zakupami.

Trzecia, niemniej istotna kwestia, o której już trochę wspomnieliśmy powyżej to bezpieczeństwo Twoich środków. Zorientuj się w jaki sposób środki na Twoim koncie będą przechowywane i chronione. Niektóre giełdy kryptowalut oferują 2 etapowy proces autoryzacji, przez co ewentualne włamanie na konto staje się znacznie trudniejsze. Nie chcesz aby jedynie Twoje hasło chroniło Cię przed utratą wszystkich zgromadzonych na koncie środków.

Wiele platform, w trakcie zakładania konta będzie chciało zidentyfikować Twoją tożsamość i zapobiec ewentualnemu praniu brudnych pieniędzy, dlatego bądź świadom tego, że najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o potwierdzenie swojej tożsamości, na przykład poprzez wysłanie skanu/zdjęcia dowodu osobistego. Wybierz platformę wobec której będziesz miał pewność odnośnie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych!

giełda kryptowalut

Po założeniu konta

Będąc już zalogowanym na swoim giełdowym koncie, po akceptacji wpłaconych środków, możesz dokonywać transakcji kupna jakiejkolwiek kryptowaluty dostępnej na giełdzie. W tym momencie platforma utworzy dla Ciebie portfel, gdzie będą przechowywane Twoje środki. Tutaj czeka na Ciebie kolejna decyzja, którą musisz podjąć. Albo ufasz platformie odnośnie bezpieczeństwa zgromadzonych na koncie walut albo przenosisz i przechowujesz je gdzieś indziej. W tym momencie warto abyś poznał dwa istotne terminy krypto-giełdowe.

Czym są “gorący” i “zimny portfel”?

“Gorący portfel” to rodzaj portfela, który można porównać do tego noszonego każdego dnia w kieszeni spodni. Oczywiście nie jest to najbezpieczniejsza metoda przechowywania Twoich pieniędzy, ale jest wygodna i daje łatwy dostęp do Twoich finansów.

“Zimny portfel” jest czymś w rodzaju konta oszczędnościowego. Pieniądze nie są ciągle przy Tobie więc są bezpieczniejsze, ale korzystanie z nich każdego dnia jest niepraktyczne.

Przykładem gorącego portfela jest giełda kryptowalut. Na swoim koncie będziesz posiadał wirtualny portfel, dostępny online, który wymaga podania hasła aby móc z niego korzystać. To czyni go podatnym na ataki, ale równocześnie łatwym do zarządzania. Zimny portfel to na przykład jakiś zewnętrzny dysk będący zawsze offline, z wyjątkiem momentu, w którym podłączasz go do komputera aby z niego skorzystać. Taki dysk, za sprawą bycia w zasadzie przez cały czas poza siecią, jest niedostępny dla hakerów.

Handlując poszczególnymi kryptowalutami powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie jak często będziesz je wymieniał. Jeśli odpowiedź brzmi: „często” to przechowywanie ich w “gorącym portfelu” będzie miało duży sens. Jeśli „rzadko” to lepiej zdecydować się na “zimny portfel”.