EOS to oparta na blockchain, zdecentralizowana infrastruktura systemowa. Umożliwia ona tworzenie, hosting i wykonywanie zdecentralizowanych aplikacji na skalę komercyjną (dApps) na swojej platformie.
Zrozumienie istoty EOS
EOS obsługuje wszystkie wymagane podstawowe funkcje, które umożliwiają firmom i osobom prywatnym tworzenie aplikacji opartych na blockchain w sposób podobny do aplikacji internetowych. EOS zapewnia bezpieczny dostęp i uwierzytelnianie, hosting danych, zarządzanie użytkowaniem i komunikację między dApps a Internetem.
EOS jest również obsługiwany przez internetowy zestaw narzędzi do tworzenia interfejsów, dzięki czemu stanowi kompletną ofertę do bezproblemowego tworzenia aplikacji. Można powiedzieć, że działa w sposób podobny do Google Play Store i Apple App Store.
Podstawowe informacje o tokenach EOS.IO i EOS
System EOS składa się z dwóch kluczowych elementów: tokenów EOS.IO i EOS.
EOS.IO jest podobny do systemu operacyjnego komputera — zarządza i kontroluje sieć blockchain EOS. EOS.IO wykorzystuje architekturę blockchain do skalowania dApp. Token EOS to kryptowaluta sieci EOS.
Deweloper powinien trzymać monety EOS, zamiast je wydawać. W ten sposób może korzystać z zasobów sieciowych oraz tworzyć i uruchamiać dApps. Posiadacz tokena, który nie korzysta z żadnej aplikacji, może również przydzielić lub wydzierżawić swoją przepustowość innym uczestnikom, którzy mogą jej potrzebować. Założyciel i twórca znanych platform (Bitshares, Steem) Dan Larimer uruchomił EOS, który teraz należy do organizacji Block.one.
Czym różni się EOS od systemów Blockchain?
Istnieje już wiele sieci opartych na blockchain, takich jak Ethereum, które ułatwiają zdecentralizowane aplikacje. EOS zaś koncentruje się na krytycznych punktach blockchain i próbuje rozwiązać problem szybkości, skalowalności i elastyczności, które często stają się problemem.
Ponieważ rozmiar systemu dApps rośnie z każdym dniem w danej sieci blockchain, często dostępność zasobów w sieci jest ograniczona. Obejmują one problemy, takie jak ograniczenia sieciowe z powodu dużej liczby fałszywych transakcji i podobnych żądań, aplikacje spamujące, wolne działanie i ograniczona dostępność mocy obliczeniowej w sieci.
EOS.IO próbuje rozwiązać te problemy, oferując większą skalowalność, elastyczność i użyteczność dzięki unikalnemu mechanizmowi.
Charakterystyka EOS.IO
Mówi się, że EOS.IO jest w stanie obsługiwać tysiące aplikacji dApp na skalę komercyjną bez narażania się na malejącą wydajność. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu równoległego wykonywania i metodologii komunikacji asynchronicznej w całej sieci. Wydajność jest dodatkowo zwiększana przez oddzielne moduły zaangażowane w działanie dApps. Na przykład proces uwierzytelniania jest wykonywany niezależnie od procesu wykonywania.
EOS.IO oferuje elastyczność w rozwoju i utrzymaniu dApps dzięki różnym funkcjom. Jego struktura własnościowa promuje bezpłatne korzystanie przez użytkownika. Opłaty transakcyjne są eliminowane, ponieważ programiści mogą korzystać z zasobów proporcjonalnie do ich stawki, zamiast standardowego modelu płatności za transakcję. Ułatwia to również twórcom aplikacji przewidywanie kosztów hostingu i zarabianie na strategiach.
EOS.IO wykorzystuje dowód udziału i koncepcję uprawnień opartych na rolach, aby zapewnić elastyczność w podejmowaniu natychmiastowych decyzji na wysokim poziomie; na przykład wycofywanie, zamrażanie i naprawianie uszkodzonych aplikacji w drodze porozumienia większości wyznaczonych interesariuszy.
EOS ma kluczowe funkcje użyteczności — zestaw narzędzi internetowych do tworzenia interfejsów, samoopisujące się interfejsy, samoopisujące schematy baz danych oraz deklaratywny schemat uprawnień. Wszystko to ułatwia programistom tworzenie aplikacji.
Jak kupić EOS?
Zanim pomyślisz o tym, jak kupić EOS, musisz najpierw zdecydować się na portfel. Szczerze mówiąc, jedynym kryterium, którym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego portfela, jest bezpieczeństwo. Jeśli Twój portfel EOS nie jest estetyczny lub nie ma tysiąca różnych funkcji, nie ma to znaczenia – o ile Twoje monety EOS są bezpieczne.
Przede wszystkim wybierz renomowaną platformę do handlu kryptowalutami. Są trzy ważne rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej platformy transakcyjnej – bezpieczeństwo, szybkość i opłaty.
Bezpieczeństwo jest dość oczywiste. Nie ma nic ważniejszego, jeśli chodzi o handel kryptowalutami, niż wiedzieć, że Twoje monety są bezpieczne przed, w trakcie i po zakończeniu procesu transakcji. Jeśli oznacza to, że będziesz musiał zapłacić trochę więcej lub że potrwa to dłużej niż zwykle – nieważne! Tak długo, jak proces przebiega sprawnie, na koniec dnia unika się wszelkich problemów.
Jeśli chodzi o szybkość, zwykle nie jest wymóg. Jasne, są pewne sytuacje i scenariusze, w których szybkość jest bardzo ważna, ale w większości przypadków wolne transakcje są niczym więcej niż uciążliwością.
Nie bez znaczenia są również opłaty, które oferuje platforma handlu kryptowalutami. Istnieje wiele giełd, które tylko czekają, aby oszukać ludzi, zwłaszcza nowicjuszy w branży, którzy mogą nie wiedzieć, jakie są standardowe ceny.