Prowadzenie firmy to wymagająca rzecz – potrzebne jest zrozumienie podstawowych mechanizmów działania rynku, znajomość konkurencji, ale także rozeznanie w dostępnych usługach finansowych. Wiele przedsiębiorstw na pewnym etapie rozwoju sięga po finansowanie zewnętrzne i niekoniecznie wiąże się to z problemami finansowymi, a często z chęcią szybszego rozwoju, czy zainwestowania w nowe rozwiązania technologiczne.

Spore grono przedsiębiorców myśląc o usługach finansowych dla firm, skupia się przede wszystkim na kredytach bankowych oraz różnego rodzaju pożyczkach. Faktem jest, że te dwie formy finansowania są najbardziej rozpowszechnione, ale nie oznacza to, że są jedyne, ani nawet, że najłatwiej o ich dostępność.

Chcąc pozyskać finansowanie dla swojej firmy – nieważne: krótko- czy długoterminowe – warto rozważyć skorzystanie z usługi faktoringu. Czym jest faktoring i w jakich sytuacjach może Ci się przydać?

Faktoring – co to jest?

Wyobraź sobie usługę, dzięki której możesz zapomnieć o długotrwałym oczekiwaniu na spłatę należności przez Twoich kontrahentów. Prowadząc firmę z pewnością wystawiasz faktury klientom. Jeżeli w Twojej branży normą jest wystawianie dokumentów sprzedaży z 7-dniowym lub 14-dniowym terminem płatności, a klienci płacą zwykle w terminie, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować faktoringu. Jeżeli jednak faktury wystawiasz z odległymi terminami płatności (w niektórych przypadkach wystawia się nawet takie z 60- dniowym terminem!), koniecznie sprawdź tę usługę!

Jak działa faktoring? Zasada jest prosta. Jeżeli faktura powędrowała już do Twojego klienta, jednak ten nie spieszy się z zapłatą, a Ty potrzebujesz pieniędzy, możesz fakturę sprzedać firmie faktoringowej. W ten sposób faktor pobierze swoją prowizję, w zamian za co wyśle pieniądze na konto Twojej firmy natychmiast. 

Dzięki faktoringowi nie musisz czekać kilkudziesięciu dni, aż Twój klient zapłaci za wykonaną usługę czy dostarczony towar. Zamiast tego sprzedajesz jego fakturę firmie faktoringowej i otrzymujesz pieniądze w kilka godzin. 

Faktoring to usługa elastyczna – możesz skorzystać z niej jednorazowo, na przykład sprzedając jedną fakturę o dużej wartości, jeżeli potrzebujesz środków w wyjątkowej sytuacji. Jeśli jednak problemy ze spłatą faktur ze strony kontrahentów pojawiają się często, możesz skorzystać z faktoringu na stałe. Oznacza to, że na stronie faktora zgłosisz nie pojedyncze faktury, a kontrahentów. Faktor przyzna Ci limit zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, a od tej pory będziesz bez przeszkód finansować wszystkie faktury od wymienionych klientów – aż do momentu przekroczenia odnawialnego limitu. Co miesiąc otrzymasz kolejną pulę, w ramach której będziesz sprzedawać kolejne faktury.

O faktoringu możesz dowiedzieć się więcej na https://pragmago.pl/porada/faktoring/