Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że wiele spraw załatwiamy online. Coraz więcej tematów urzędowych da się zrealizować przez strony rządowe lub specjalne aplikacje. Biznes również chętnie korzysta z dostępnych narzędzi cyfryzacyjnych, które zwiększają efektywność pracy, optymalizują koszty oraz zwiększają konkurencyjność podmiotu na rynku. Jednym z ciekawych rozwiązań jest choćby wygodna księgowość online. I to właśnie na tym nowym modelu rozliczeń chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Co to jest księgowość online?

Księgowość online tak naprawdę zajmuje się dokładnie tą samą rachunkowością co tradycyjne biura księgowe i jest obecnie raczej niezbędnym rozwiązaniem do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Co umożliwia? Dzięki niej da się m.in.:

  • prowadzić księgi przychodów i rozchodów,
  • zajmować się kwestią kadr i płac,
  • tworzyć faktury, deklaracje podatkowe i ubezpieczeniowe,
  • przesyłać dokumenty do Urzędu Skarbowego, ZUS,
  • tworzyć bazy danych i rejestry magazynowe,
  • obliczać składki ubezpieczeniowe.

W tym przypadku nie dostarcza się jednak dokumentów do placówki księgowej, ale wprowadza je do specjalnej aplikacji do rozliczeń, dzięki której następnie na podstawie zebranych dokumentów generuje się niezbędne deklaracje.

Do pełnej dokumentacji ma się stały dostęp z dowolnego miejsca – wystarczy zalogować się do swojego konta i wejść w odpowiednią zakładkę. Bez opuszczania domu i konieczności spotkań z księgowością.

Rodzaje księgowości online

Księgowość online przybiera kilka form. Warto dobrze im się przyjrzeć, by wybrać właściwy model, dopasowany do potrzeb konkretnej działalności.

Wyróżnia się:

  • księgowość online prowadzoną samodzielnie,
  • księgowość online obsługiwaną przez profesjonalnych księgowych,
  • księgowość online połączoną z bankiem.

W pierwszym modelu to przedsiębiorca samodzielnie wprowadza wszystkie dokumenty do aplikacji i na nim spoczywa obowiązek wygenerowania deklaracji i złożenia ich w odpowiednim urzędzie. Drugi z wymienionych sposobów łączy zalety księgowości zdalnej i tradycyjnej. Wszystkie dokumenty wysyła się bowiem do specjalisty za pośrednictwem aplikacji i to on zajmuje się później rozliczeniami i przesyłaniem dokumentów do urzędu. Warto wybrać odpowiednie biuro, świadczące usługi szyte na miarę, na przykład za pośrednictwem strony: https://uslugiksiegowe.pl. Coraz więcej banków oferuje usługi księgowe powiązane z firmowym kontem. Zakres poszczególnych pakietów bywa mocno zróżnicowany, dzięki czemu da się znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla każdej działalności gospodarczej.

Nowoczesne podejście do biznesu i księgowości

Księgowość online ogranicza do minimum formalności związane z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, a także w niektórych przypadkach ułatwia kontakt z biurem księgowym, bez konieczności dostarczania osobiście każdej faktury. Skoro zatem nowoczesne technologie mogą ułatwić nam codzienne funkcjonowanie w biznesie, zdecydowanie warto z nich korzystać, zgodnie z naszymi potrzebami.