Wybór laptopa w dużej mierze powinien być uzależniony od tego, do czego zamierzasz go wykorzystywać. Nie dla wszystkich znaczenie będzie mieć np. podświetlana klawiatura czy czytnik linii papilarnych. Dla jednego użytkownika dysk SSD, karta graficzna to będą priorytety, dla innego nie. Warto więc zacząć od własnych oczekiwań.

Laptopy – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Procesor Intel Core i5 czy i9? Dysk SSD czy HDD? RAM 8 GB czy 16? To pytania, które zadajesz sam sobie lub z pewnością zada ci je sprzedawca, który w sklepie będzie chciał ci doradzić najlepsze rozwiązanie. Żeby móc na te pytania odpowiedzieć, warto się najpierw zastanowić, do czego zamierzasz wykorzystywać laptop. Obecnie mamy do wyboru choćby kilka podstawowych kategorii tych urządzeń:

  • laptopy uniwersalne do pracy i nauki – urządzenia o uśrednionych często parametrach, z przyzwoitym, ale nie najlepszym na rynku dyskiem, optymalną ilością pamięci RAM i podstawową kartą graficzną. Z tych laptopów korzysta większość z nas, ponieważ z reguły do sprawnego korzystania z laptopa nie potrzebujemy szczególnie zaawansowanej technologii. Do aplikacji biurowych, edukacyjnych, przeglądania stron www, a nawet podstawowych gier taki sprzęt jest absolutnie wystarczający. 
  • ultrabooki – komputery cechujące się niewielkimi wymiarami, lekką obudową, wysokiej klasy energooszczędnością, która sprawia, że komputer jest w stanie pracować efektywnie przez 8 godzin bez dostępu do ładowania; produkty przeznaczone przede wszystkim dla osób dynamicznie się przemieszczających, ceniących sobie mobilność sprzętu w połączeniu z odpowiednią jego wydajnością. 
  • laptopy gamingowe – tutaj wymagania są znacznie większe niż w przypadku tradycyjnych komputerów i ultrabooków, procesor Intel Core i5 to opcja minimum, do ten potrzeba jest odpowiednia karta graficzna, szybki dysk, wysoka rozdzielność ekranu i wiele innych rozwiązań, które zapewniają płynną grę. 

Oprócz tego mamy oczywiście na rynku komputery specjalistyczne – dla grafików, architektów, specjalistów od reklam. Nie tworzą one jednak osobnej grupy, a cechują się po prostu wyższymi parametrami w przypadku niektórych podzespołów. 

Karta graficzna, RAM, dysk SSD, procesor Intel Core – co wziąć pod uwagę?

Wybór laptopa powinien być uzależniony więc od tego, do czego będziesz go wykorzystywać. 

  • Laptopa do nauki i pracy biurowej nie musi cechować najwyższa częstotliwość odświeżania obrazu, z reguły wystarczy około 60 Hz. Przy grze komputerowej znaczenie tego parametru znacznie jednak wzrośnie. Gracze będą poszukiwać laptopa z odświeżaniem 144 Hz.
  • Dla codziennej nauki i pracy znaczenie będzie mieć ergonomiczna, niekoniecznie podświetlana klawiatura. Dla gracza lub osoby, która spędza przy komputerze kilkanaście godzin dziennie to podświetlenie może mieć już ogromne znaczenie. 
  • Jeśli tworzysz grafikę lub jesteś zapalonym gamingowcem, oczywiście interesować cię będzie najwyższy model karty graficznej i dobrej klasy matryca, natomiast w przypadku standardowego korzystania z laptopa w zupełności wystarczy karta, którą uniwersalny laptop ma na wyposażeniu.
  • Jakość rozdzielczości Full HD to dzisiaj standard, który większości osób wystarcza. Wyższa rozdzielczość ekranu będzie miała jednak niemałe znaczenie dla grafika, twórcy reklam, gracza. 
  • Pojemność RAM i dysku SSD zawsze ma znaczenie. Im są one większe, tym więcej plików, aplikacji możesz na nich zgromadzić. Dzisiaj jednak, jeśli nie pracujesz na bardzo ciężkich plikach albo nie jesteś graczem, korzystając z optymalnych pojemności zapewnisz sobie wygodne pracę. 
  • Ekran dotykowy – fajna atrakcja dla uczącego się dziecka, często pomaga przy rozwiązywaniu różnego rodzaju zadań online, świetnie sprawdza się także w przypadku osób ćwiczących się w grafice komputerowej czy po prostu rysunku. Fajnym rozwiązaniem jest laptop 2w1, który ma nie tylko ekran dotykowy, ale ten ekran można odpiąć i wykorzystać jako tablet. 

Dobry laptop, czyli jaki?

Najlepsze laptopy na rynku potrafią kosztować zdecydowanie powyżej 5000 złotych. Nie każdy jednak potrzebuje tak zaawansowanego sprzętu. Dobry laptop to laptop dostosowany do twoich potrzeb. Wybierając uniwersalny, optymalny model, który ma służyć jako laptop do pracy w domu, biurowy na home office lub do nauki dla dziecka, skup się przede wszystkim na:

  • nowoczesnym procesorze – Intel Pentium lub Intel Core (i3, i5, i7 lub i9) – oczywiście tutaj cena będzie miała spore znaczenie, natomiast jeśli w jakiś podzespół w laptopie warto naprawdę inwestować, to jest to właśnie procesor, od niego zależy bowiem wydajność i płynność pracy całego sprzętu. 
  • ilość pamięci RAM – ta sama sprawa, jak przy procesorze; standard to 8 GB, ale jeśli możesz sobie pozwolić np. na 16 GB, to warto, ponieważ im więcej z czasem pojawi się na komputerze aplikacji, tym większe ryzyko, że komputer będzie zwalniał.
  • dysk SSD – w tańszych modelach nadal montowane są dyski HDD, które przy podstawowym użytkowaniu się sprawdzają; jeśli jednak zdarza ci się pracować na kilku różnych aplikacjach, szybko między nimi przechodzić, oczekując błyskawicznego odczytania i zapisania danych, dysk SSD to najlepszy wybór. 

Warto oczywiście zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu, matową matrycę, natomiast w większości przypadków parametry te nie mają fundamentalnego znaczenia dla naszej pracy ze sprzętem. Jeśli jednak chcesz, aby komputer był idealny do odtwarzania filmów, minimalne oznaczenie w tym przypadku to 1920×1080 (Full HD).