Trudności z zajściem w ciąże są obecnie o wiele bardziej powszechne niż kiedyś. Wynika to przede wszystkim z niezbyt zdrowego trybu życia, jaki prowadzą zarówno kobiety – jak i mężczyźni. Obie płci mają skłonności do zaniedbywania aktywności fizycznej, nadużywania alkoholu i papierosów oraz złego odżywiania się. Zwykle przez długi czas wydaje nam się, że na pewno nie będzie mieć to wpływu na naszą płodność – a okazuje się zupełnie inaczej. Dużym problemem jest jednak również wiek, w którym potencjalni rodzice decydują się na rozpoczęcie prób starania o dziecko. Im kobieta i mężczyzna są starsi, tym będzie im o wiele trudniej począć dziecko przy pomocy naturalnych metod. W momencie, gdy faktycznie nic nie będzie się sprawdzać – czas udać się do kliniki płodności. 

 W Klinice Płodności Zięba w Katowicach mamy dostęp do wielu metod, które mogą umożliwić nam posiadanie wymarzonego potomstwa. Niektóre z nich, takie jak in vitro, pozwalają na użycie nasienia danego mężczyzny – jeżeli oczywiście jest ono dobrej jakości i nie występują tutaj żadne problemy zdrowotne. Czasami jednak okazuje się, że dany mężczyzna nie jest w stanie w sposób naturalny począć potomstwa i konieczne będzie skorzystanie z banku nasienia. Wiele osób nie ma jednak pojęcia jak to w ogóle funkcjonuje. 

Jak działa bank nasienia?

Bank nasienia to miejsce, w którym rodzice mogą skorzystać z plemników pochodzących od obcego mężczyzny. Obecnie możliwe jest dobranie dawcy w taki sposób, aby był on możliwie jak najbardziej podobny do przyszłego ojca. W ten sposób, choć metoda ta nie każdemu w dalszym ciągu odpowiada – kobieta może faktycznie zajść w ciąże. Metoda ta jest wykorzystywana najczęściej w związkach, w których od początku wiadomo, że mężczyzna nie będzie mógł nigdy mieć dzieci. Powodem tego może być choroba nowotworowa, którą przeszedł on w poprzednich latach życia bądź problem genetyczny. Czasami utrudnieniem będzie również wspomniany wcześniej wiek partnera, który powoduje, iż ma on bardzo niewiele plemników – lub nawet nie ma ich już wcale. 

Bank nasienia pozwala na uzyskanie materiału genetycznego nawet w przeciągu kilku dni, co znacznie zmniejsza stres i zapewnia komfort kobiety, która zostanie poddana zabiegowi. Z banku nasienia mogą korzystać także mężczyźni, który nie mogą akurat być w klinice w dniu przeprowadzania in vitro – w ten sposób kobieta może wykorzystać nasienie od swojego partnera w dowolnej chwili.  

Przed oddaniem nasienia każdy kandydat musi przejść szereg badań i zachować abstynencję seksualną przez okres około tygodnia. Wszystko to wykonywane jest w celu uzyskania jak najlepszej jakości plemników.