Własny biznes pomaga w samorealizacji oraz budowaniu własnej tożsamości. Ale przede wszystkim jego głównym celem jest zarabianie pieniędzy. Aby zmaksymalizować zyski, trzeba zminimalizować wydatki. Jak więc oszczędzać pieniądze prowadząc własny biznes? Poznaj 10 porad.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy w biznesie

Oszczędzanie w firmie nie jest proste. W końcu zależy nam na dokładnym spełnieniu oczekiwań klientów. Nie można wybierać samych najtańszych rozwiązań, ponieważ w ten sposób obniżamy zarówno jakość naszych usług. Gdzie w takim razie szukać oszczędności, tak by ani klient, ani pracownicy nie musieli odczuć tego na własnej skórze?

1. Oszczędność energii

Koszty energii elektrycznej stale rosną, dlatego to właśnie tutaj w głównej mierze powinniśmy doszukiwać się oszczędności. Firma zużywa dużo energii, wykorzystując komputery, specjalistyczne sprzęty, systemy sterowania i oświetlenie. Ważne jest, by wybierać sprzęty o wysokiej klasie energetycznej oraz energooszczędne lampy LED, które skutkują zminimalizowaniem kosztów energii do nawet 80%!

2. Oszczędzanie materiałów

Staraj się nie marnować materiałów. Wykorzystaj do końca każdą ryzę papieru, czy każdy długopis. Napraw sprzęt, zamiast go wyrzucać (jeśli jest to opłacalne). Najlepiej zrobisz, przechodząc na digitalizację materiałów. Przechowuj dokumenty elektronicznie, a zaoszczędzisz na papierze i energii elektrycznej, którą pobrałaby drukarka.

3. Samochody hybrydowe

Jeśli posiadasz w swojej firmie pracowników terenowych, to wiesz, ile kosztuje każdy wyjazd. Samochody hybrydowe są tańsze w utrzymaniu, zużywają mniej paliwa. Eksploatacja i naprawy takich aut są niższe, a elementy wolniej się zużywają. Samochody hybrydowe wiążą się z niższym podatkiem, a ich użycie buduje ekologiczny wizerunek firmy.

4. Outsorcing

Nie każde stanowisko warto obsadzać. Jeśli w firmie czasem pojawiają się ważne, ale rzadkie zadania warto skorzystać z usług zewnętrznej firmy. Wtedy płacisz za wykonanie zadania, a nie miesięczne utrzymanie pracownika.

5. Oszczędność wody

Oszczędzać wodę pomoże zmywarka o niskim zużyciu wody. Staraj się również edukować pracowników, zawieszając kartki w łazience i kuchni, ponaglające do dokręcania wody i pilnowania by uszkodzenia spłuczki prędko zgłaszano konserwatorowi.

6. Reklamy internetowe

Reklamy w prasie, radiu czy telewizji są bardzo drogie. Nie stać na nie szczególnie właścicieli małych przedsiębiorstw. Dużą skutecznością i stosunkowo niskim kosztem cechują się reklamy internetowe. Bazujące na zainteresowaniach posty w social-mediach i reklamy na stronach dopasowane na podstawie wyszukiwań klientów przyciągają uwagę silnie określonej grupy docelowej.

7. Coworking

Coworking oznacza dzielenie przestrzeni pracowniczej wspólnie z innymi firmami. Rozkładając koszty z innymi przedsiębiorstwami, wynajem nie obciąża budżetu w dużym stopniu.

8. Pakiety firmowe

Firmy telekomunikacyjne i dostawcy internetowi oraz inne firmy usługowe oferują pakiety specjalnie dla firm. Są one tworzone w oparciu o potrzeby przedsiębiorców, dlatego wybór takich rozwiązań najczęściej okazuje się najbardziej skuteczny. Przykładem jest program ESCO firmy Greenie gwarantujący bezkosztową wymianę oświetlenia na energooszczędne lampy LED.

9. Oprogramowanie komputerowe w chmurze

Cloud computing oznacza nowoczesną formę użytkowania oprogramowania w chmurze. Niestety popularne oprogramowanie firmowe oznacza bardzo duże koszty, na które nie zawsze mogą sobie pozwolić właściciele małych firm. Trzymanie informacji w chmurze obliczeniowej pozwala na zaoszczędzenie dużych kosztów.

10. Szukaj tanich sprzętów

Wysokiej jakości sprzęt w dobrej cenie znajdziesz na aukcjach komorniczych, gdzie wyprzedawany jest sprzęt firm, którym niestety nie udało utrzymać się na rynku. Możesz im dać drugie życie w swojej firmie. Korzystne jest także kupowanie sprzętów poleasingowych.

Firma stanowi dużą odpowiedzialność, której warto się podjąć, by przyczynić się do budowania polskiej gospodarki. Zadbaj więc o to, by minimalizować koszty i maksymalizować zyski oszczędzając w powyższych obszarach i inwestując w energooszczędne oświetlenie LED.