ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Według niektórych reklam w internecie najlepszą receptą na słaby sygnał GSM jest urządzenie z anteną wzmacniającą. Samodzielna instalacja wzmacniacza zasięgu i sygnału GSM jest jednak nielegalna. Zamiast kupować wzmacniacz GSM, zgłoś więc problem do operatora, a w międzyczasie spróbuj innych sposobów na to, jak poprawić sygnał GSM.

Wzmacniacz sygnału GSM – legalność i wpływ na sieć telekomunikacyjną

Część internetowych sklepów z elektroniką obiecuje wzmocnienie sygnału GSM i zwiększenie zasięgu dzięki specjalnym urządzeniom. Chodzi o tak zwane wzmacniacze sygnału GSM 3G i LTE, które działają podobnie jak repeatery Wi-Fi, a więc przechwytują sygnał, a później wzmacniają go i emitują ponownie. 

Sprzęt ten może jednak powodować zakłócenia w działaniu sieci telekomunikacyjnej, a nawet zanik sygnału w okolicy, zwłaszcza jeśli nie spełnia niezbędnych wymagań technicznych lub został źle zainstalowany. Z tego względu samodzielny montaż wzmacniacza zasięgu i sygnału GSM jest nielegalny. 

Jak przypomina Urząd Komunikacji Elektronicznej, grozi za to kara grzywny do 1000 złotych, a nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności (do 2 lat). Jeśli wzmacniacz GSM silniej zakłóca sygnał, jest też łatwy do wykrycia.

Jak może wzmocnić sygnał GSM operator, a jak użytkownik sieci?

Gdy masz problem z zasięgiem GSM lub słabym sygnałem, koniecznie zgłoś go do operatora, który obsługuje infrastrukturę nadawczą, z którą (nie) łączy się Twój telefon. Jak operator może poprawić sygnał GSM? Na przykład zmieniając kąty nachylenia anten w stacji nadawczej, a w przypadku większej liczby zgłoszeń w okolicy – rozbudowując infrastrukturę. 

W międzyczasie możesz zmienić preferowany typ sieci komórkowej z 4G LTE na 3G, a nawet na 2G. Zwykle im starsza sieć, tym łatwiej będzie o taką jakość sygnału, która wystarczy do komfortowego prowadzenia rozmów. Wygodnie korzystać z internetu będziesz wtedy jednak mógł tylko po połączeniu się z siecią Wi-Fi. Warto też sprawdzić za pomocą specjalnych aplikacji, w którym miejscu w domu sygnał GSM jest najlepszy. 

Wzmacnianie sygnału GSM i alternatywne rozwiązania

Więcej informacji o tym, co wpływa na sygnał GSM, jak można go wzmocnić i jak nie należy tego robić, znajdziesz w poradniku opublikowanym przez nju mobile (sprawdź: https://www.njumobile.pl/artykuly/jak-wzmocnic-sygnal-gsm). Z tekstu dowiesz się też, jak możesz bez problemów wykonywać i odbierać połączenia głosowe i SMS-y nawet przy słabym sygnale GSM i poza zasięgiem sieci komórkowej.