Od serwera DNS w dużym stopniu zależy jak szybko użytkownik będzie mógł odwiedzić daną stronę. Istotna jest jednak nie tylko prędkość, ale również to, czy zainteresowana osoba w ogóle będzie mogła otworzyć wybraną stronę – przy przeciążeniu sieci DNS (które może wystąpić, gdy tę samą stronę próbuje odwiedzić mnóstwo osób jednocześnie) może być to utrudnione. Z tego względu firmy – zwłaszcza te największe – powinny odpowiednio zabezpieczyć swoje serwery DNS.

Co to jest serwer DNS i dlaczego jego wybór jest tak istotny?

DNS (ang. Domain Name System) to – w uproszczeniu – usługa, która polega na tłumaczeniu łatwych do zapamiętania nazw domen internetowych na adresy IP serwerów. Kiedy użytkownik wpisuje w swojej przeglądarce adres strony internetowej, jego komputer „kontaktuje się” z serwerem DNS, żeby „zapytać” go, o jaki adres chodzi. Serwer DNS wysyła w odpowiedzi adres IP serwera. Dzięki temu komputer (lub inne urządzenie z internetem) nawiązuje połączenie ze wskazanym adresem IP.

Dobre funkcjonowanie serwerów DNS jest zatem kluczowe, by użytkownik mógł łatwo i bez problemów wejść na stronę internetową firmy.

Dzięki serwerom DNS Orange infrastruktura firmy jest odciążona – to możliwe dzięki temu, że zapytania użytkowników trafiają do najbliższego możliwego serwera DNS, dzięki czemu mogą łatwo wejść na stronę firmy.

Serwer DNS Orange: ciągłość działania firmy nawet w przypadku awarii serwerów DNS

Wybór serwerów DNS Orange ma jednak więcej korzyści. To m.in. zapewnienie ciągłości działania firmy nawet w przypadku awarii serwerów DNS. Funkcjonalności dostępne są zarówno w przypadku awarii, prac serwisowych jak i ataków typu DDoS skierowanych na serwery DNS. Dzięki temu, przedsiębiorca ma pewność, że nic nie przeszkodzi w działaniu jego strony. To kluczowe zwłaszcza dla największych firm, które muszą zapewnić klientom ciągły dostęp do swoich usług.

Warto również dodać, że konfiguracja usługi jest niezwykle prosta (i w dodatku szybka), podobnie zresztą jak obsługa zmian.

Więcej o usłudze Secure DNS i o tym, jak zabezpieczyć serwery w swojej firmie, można przeczytać na stronie https://www.orange.pl/duze-firmy/secure-dns.