Do podstawowego oprogramowania, które znajduje się na każdym komputerze, można zaliczyć odtwarzacze audio i wideo. System Windows posiada wbudowaną aplikację do odtwarzania filmów. Nie dla każdego jest zadowalająca – wiele osób wybiera niezależne odtwarzacze. Istnieje bardzo wiele bezpłatnych programów tego typu. Odróżniają je od siebie rozmaite ustawienia i funkcje. Przedstawiamy najlepsze darmowe programy do odtwarzania filmów, dzięki którym oglądanie wideo będzie samą przyjemnością.

Najlepszy program – VLC Media Player

darmowe program do odtwarzania filmów VLC

Statystyki pokazują, że większość Polaków korzysta z programu VLC Media Player. Łatwo się przekonać, że nie bez powodu jest uważany za najlepszy player. Cechuje go stosunkowo niskie wykorzystanie pamięci RAM (ok. 140 MB w Full HD) i liczba funkcji zadowalająca przeciętnego użytkownika. Jego interfejs jest przejrzysty i łatwy w obsłudze. Program zawiera wbudowane kodeki, pozwalające odtwarzać różne formaty wideo i audio. Odczytuje zaszyfrowane płyty DVD i Blu-ray, obsługuje trójwymiarowe filmy i działa na Linuksie, Androidzie oraz UNIX-ie. Pozwala na streaming z adresu URL, dzięki czemu można oglądać internetową telewizję lub filmy z YouTube.

Do ciekawych narzędzi w VLC Media Player należy zmiana prędkości odtwarzania i kadrowanie filmów. Przy pomocy tego programu można zrobić zrzut ekranu w trakcie oglądania lub nałożyć filtry wideo i audio. Przydaje się także opcja sprawnego pobierania napisów do filmów i seriali.

Program bogaty w funkcje – PotPlayer

darmowy odtwarzacz filmów wideo potplayer

Nie dla wszystkich użytkowników ważna jest prostota. Niektórzy za najlepszy odtwarzacz wideo uważają PotPlayer. Posiada wszystkie funkcje, z których korzystają zaawansowani kinomaniacy. Jest jednym z nowszych playerów – został wydany w 2008 roku. Wymaga większej pamięci RAM, niż najpopularniejsze aplikacje, lecz jest to bardzo dobry program do odtwarzania filmów. Oprócz zdolności odtwarzania wszystkich typów wideo i obsługiwania nowoczesnych technologii, zawiera wiele przydatnych narzędzi. Należy do nich menedżer folderów, opcja nagrywania fragmentów multimediów i wygodna nawigacja plików.

Przy pomocy PotPlayer także można pobierać napisy oraz tłumaczyć i dopasowywać je do filmu. Ze względu na dużą liczbę opcji, menu tego programu nie jest zbyt czytelne. Ta aplikacja do oglądania filmów pozwala też wygodnie streamować wideo z YouTube.

Klasyczny odtwarzacz filmów – AllPlayer

odtwarzacz filmów video allplayer

W zestawieniu programów, których zadaniem jest odtwarzanie multimediów, nie może zabraknąć AllPlayera. Ponieważ został wydany w 1998 roku, jest zauważalnie starszy niż inne najlepsze darmowe programy do odtwarzania filmów, lecz sprawdzi się u wielu użytkowników. Działa na Windowsie, Androidzie oraz iOS. Ta polska aplikacja obsługuje wszystkie niezbędne kodeki. Pozwala odtwarzać multimedia bezpośrednio z plików torrent, co jest dużym atutem dla wielu użytkowników. Pobiera także napisy do filmów i umożliwia ich odczytywanie przez syntezator mowy. Obsługa nowoczesnych technologii zapewnia wysoką jakość ścieżki dźwiękowej. Niektórych zainteresuje również to, że AllPlayer ma wbudowaną platformę VOD, na której można oglądać za darmo wiele polskich filmów.

KMPlayer – poprzednik PotPlayera

odtwarzacz filmów z napisami kmpplayer

KMPlayer jest starszym programem, który stworzył autor PotPlayera. Posiada wiele podobnych funkcji, co jego następnik. Umożliwia zmianę prędkości odtwarzania i nakładanie filtrów. Podobnie jak inne cenione programy do odtwarzania filmów, posiada wszystkie potrzebne kodeki audio i wideo. Działa w systemach Windows, Android, iOS i MacOS. Wyróżnia się tym, że jest przystosowany do rozdzielczości 8K i prędkości 60FPS. Pozwala więc odtwarzać bardzo duże pliki multimedialne. Dodatkowo możemy bezprzewodowo przesyłać obraz do telewizora przy użyciu technologii Intel WiDi. 

W KMPlayer można także tworzyć gify i oglądać filmy z YouTube. To doskonały odtwarzacz filmów z napisami, gdyż obsługuje wiele ich formatów. W małym stopniu obciąża pamięć RAM. Wadą tego programu jest licencja adware – jest darmowy, lecz wyświetla reklamy.

Najprostsza opcja – Media Player Classic

program do odtwarzania multimediów media player classic

Zwolennicy prostych i lekkich programów często wybierają Media Player Classic. Będzie to najlepszy odtwarzacz video dla tych, którym zależy wyłącznie na płynności oglądania. Nie jest już rozwijany przez twórców i zawiera niewiele funkcji. Posiada wersję MPC-HC (Home Cinema), która służy jako odtwarzacz DVB. Chociaż aplikacja bez trudu obsłuży większość plików wideo i audio, nie posiada wbudowanych wszystkich kodeków i może być wymagane ich ręczne pobranie. Wspiera dekodowanie sprzętowe, zajmuje bardzo mało pamięci RAM i posiada dedykowane dodatki. 

Inne ciekawe odtwarzacze wideo

Wyżej wymienione aplikacje to zdecydowanie najlepsze darmowe programy do odtwarzania filmów. Warto oprócz nich wymienić jeszcze kilka, które charakteryzują ciekawe i niekiedy bardzo przydatne funkcje. Zanim wybierzemy program dla siebie, dobrze zapoznać się ze wszystkimi opcjami, które zajmują ważne miejsce wśród odtwarzaczy wideo.

Jaki program do filmów uszkodzonych lub niepełnych? Jeśli inne aplikacje nie pozwalają nam odtworzyć uszkodzonego pliku, prawdopodobnie poradzi sobie z nim GOMPlayer. Z jego pomocą można także oglądać filmy i odcinki seriali w trakcie pobierania, co zapewnia ciągłość seansu. Należy jednak uważać, gdyż ten program wyświetla reklamy, które mogą zawierać wirusy i złośliwe oprogramowanie.

Dla miłośników produkcji telewizyjnych dobrym wyborem będzie Splash Lite, który obsługuje dekodery DVB-T i pozwala wyszukiwać programy telewizji naziemnej. Aplikacja ta posiada też tryb ECO, czyli oszczędzania energii. Dzięki niemu zmniejszymy zużycie baterii nawet o 40%, co ułatwi oglądanie filmów w podróży, gdy nie mamy możliwości naładowania urządzenia.

Technologię AirPlay, która służy do strumieniowego przesyłania multimediów na telewizory Apple TV lub Smart TV, obsługuje 5KPlayer. Program ten świetnie nadaje się też do odtwarzania plików o dużej rozdzielczości (1080p, 4K, 5K i 8K) oraz sprawnego udostępniania i pobierania materiałów wideo.