Nie od dziś wiadomo, że oświetlenie w mieszkaniu odgrywa jedną z pierwszoplanowych ról. Od doboru odpowiedniej lampy zależy między innymi klimat, jaki chcemy osiągnąć w naszym domu. Jednym z nowoczesnych rozwiązań w oświetleniu wnętrz są systemy szynowe. Co to takiego i czy oświetlenie szynowe warto posiadać w swoim domu?

Czym jest oświetlenie szynowe?

Jeszcze kilka lat temu oświetlenie szynowe było wykorzystywane jedynie w wielkich halach przemysłowych i niektórych sklepach. Dziś, coraz częściej spotykane są także we wnętrzach domów. Dlaczego tak się stało?

Popularność oświetlenia szynowego wzrosła wraz z pojawieniem się w naszym kraju stylu industrialnego. To właśnie w tym stylu systemy szynowe są bardzo często spotykane jako oświetlenie sufitowe LED i trzeba przyznać, że prezentują się znakomicie. Wiele osób wciąż nie wie jednak czym tak naprawdę jest oświetlenie szynowe.

Upraszczając, są to zazwyczaj lampy z technologią LED, które umieszcza się w systemie szynowym. System ten mocuje się na suficie lub na ścianie i za jego pomocą możemy regulować ustawienie lamp. Daje to duże pole manewru podczas aranżacji wnętrza i swobodę podczas zmian, które możemy dokonać w dowolnym momencie. Co więcej, oświetlenie szynowe daje możliwość nie tylko ustawiania źródła światła, ale także przesuwania lamp w dowolne miejsce, co pozwala na dostosowanie umiejscowienia oświetlenia w dogodnym dla nas miejscu.

Oświetlenie szynowe podzielone jest na dwie kategorie – jednofazowe i trójfazowe. Pierwsze z nich dość mocno ograniczają manewrowanie ustawieniem lamp. Można je przesuwać jedynie po długości szyny, a te mogą być łączone po linii prostej lub pod kątem 90 stopni. System trójfazowy pozwala na tworzenie dużo ciekawszych ustawień na suficie. Może być łączony w kwadraty, prostokąty, a nawet w zygzakowate kształty. Co warte podkreślenia, jest bardziej funkcjonalny w porównaniu do szyn jednofazowych. Przede wszystkim daje możliwość włączania poszczególnych lamp, co pozwala tworzyć efekty świetlne i regulować intensywność oświetlenia.

Zalety oświetlenia szynowego

Jak każdy rodzaj oświetlenia, tak i systemy szynowe, posiadają zarówno zalety, jak i wady. Najważniejszą z zalet korzystania z oświetlenia szynowego jest przede wszystkim jego funkcjonalność. Dotyczy to zwłaszcza modeli trójfazowych, które z dużo większą łatwością można sterować. Oświetlenie trójfazowe pozwala także na dopasowanie intensywności i kierunku lamp, co także jest dużym ułatwieniem szczególnie w jadalniach, bądź kuchniach. Ustawienie oświetlenia daje możliwość wyeksponowania tego, co w danym momencie chcemy przedstawić. Systemy szynowe dają także możliwość łączenia szyn w ciekawe wzory, a dzięki temu kompozycji dopasowanych do naszych upodobań.

Wady oświetlenia na szynie

Lampy szynowe to nowoczesny rodzaj oświetlenia, który ma niestety także kilka wad. Pierwszą w nich jest cena. Na oświetlenie szynowe, zwłaszcza trójfazowe, trzeba przeznaczyć sporo pieniędzy. Koszty rozkładają się na oddzielny zakup specjalnych szyn, zasilaczy i źródeł oświetlenia. Można oczywiście znaleźć tańszą opcję z jednofazowymi systemami, jednak te ograniczają możliwości późniejszych kompozycji na suficie. Do wad oświetlenia szynowego można również zaliczyć trudność instalacji. Przymocowanie szyn wymaga nie lada precyzji i estetycznego montażu. Nierówno zamontowane szyny uniemożliwią przesuwanie lamp, a co za tym idzie, zniszczą ideę zakupu tego typu oświetlenia. Warto więc zaprosić do swojego domu kogoś, kto miał już styczność z oświetleniem szynowym i powierzyć mu montaż całego zestawu.

Jeśli wciąż zastanawiacie się nad tym, czy warto kupić oświetlenie szynowe, podpowiadamy. Warto! Z takiego rodzaju lamp ucieszą się przede wszystkim osoby chcące urozmaicić, bądź wzbogacić swoje mieszkanie w ciekawe źródło oświetlenia. Systemy szynowe dają możliwość wielu konfiguracji i ustawień, co niewątpliwie jest dużym udogodnieniem.