Przewóz, a następnie magazynowanie towarów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia ich przed zniszczeniem. Zwłaszcza niektóre branże potrzebują dedykowanych rozwiązań. Takimi są pojemniki big box oraz pojemniki IBC. Dowiedz się z artykułu, do jakich celów możesz je wykorzystać w swoim przedsiębiorstwie.

Pojemniki big box – czym są?

Określenie big box dotyczy pojemników do przewozu i magazynowania towarów. Oferta jest szeroka, a to, który pojemnik big box należy zastosować, zależy w dużej mierze od rodzaju towaru, możliwości transportowych i magazynowych danej firmy. Wśród pojemników big box są różnego rodzaju kontenery i palety – palety drewniane, palety metalowe, palety z tworzywa oraz skrzyniopalety.

Big box – zastosowanie

Pojemniki wykonuje się z tworzysz sztucznych odpornych na uszkodzenia, dzięki czemu towar jest odpowiednio zabezpieczony. Konstrukcja big boxów ułatwia magazynowanie. Skrzyniopalety stosuje się z powodzeniem między innymi w branży spożywczej, w której prym wiodą pojemniki big box ze szczelinami wentylacyjnymi. Gładka powłoka pojemnika jest łatwa w czyszczeniu, co ułatwia utrzymanie higieny.

Big box może być zamykany, często posiada też pokrywę na zawiasach, otwieraną powyżej kąta 90 stopni, co ułatwia załadunek i rozładunek. Dostępne rozmiary i zastosowane wzmocnienia pozwalają na magazynowanie i transport materiałów wielkogabarytowych.

Palety – dostępne rozwiązania

Skrzyniopalety pozwalają magazynować wyroby luzem bądź zapakowane. Można je złożyć, co zapewnia oszczędność miejsca. Często materiałem wykorzystywanym do produkcji jest polietylen, odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Palety drewniane to obecnie najprostsze i chętnie wykorzystywane produkty do transportu wyrobów. Spełniają restrykcyjne, unijne normy będące gwarancją najwyższej jakości. Z kolei palety metalowe spawa się z blachy stalowej z przetłoczeniami. Są sztywne i wykazują się wysoką nośnością. Palety z tworzywa, m.in. z plastiku, zazwyczaj lżejsze, dostarcza się na płozach i nóżkach, puste są łatwe w magazynowaniu. Posiadają zabezpieczone krawędzie, dzięki którym towar nie będzie się zsuwał.

Pojemniki IBC – co można w nich transportować i magazynować?

Pojemniki IBC to idealne rozwiązania do przewozu cieczy, w tym niebezpiecznych, dla których opracowano dedykowane zabezpieczenia. Wyprodukowane z wysokiej gęstości polietylenu, wewnętrzne pojemniki umożliwiają transport i magazynowanie między innymi środków spożywczych czy kosmetycznych. Można w nich trzymać alkohole więc sprawdzają się wszędzie tam, gdzie proces produkcyjny przewiduje zastosowanie tego typu cieczy.

Zewnętrzna warstwa pojemnika jest spawana z ocynkowanej konstrukcji. Pojemniki umieszcza się na paletach z tworzywa tworząc solidne konstrukcje, łatwe w obsłudze i czyszczeniu. Budowa pojemników IBC umożliwia magazynowanie w stosy.

Pojemniki IBC i wszelkiego rodzaju pojemniki big box znajdują szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle. Dobór właściwego uzależniony jest od potrzeb danej firmy. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą produktową w celu doboru odpowiedniej skrzyniopalety.