Żyjemy w coraz bardziej zglobalizowanym świecie, dlatego przelewy i transakcje międzynarodowe stają się coraz bardziej powszechnym. Szczególnie dla osób, które na różne sposoby zarabiają przez internet, interesujące powinno być to, jak wykonać przelew z zagranicy na polskie konto, oraz jak przelać pieniądze partnerowi na drugim końcu świata. Przelewy zagraniczne wymagają od nas posiadania podstawowej wiedzy o kodach IBAN oraz BIC SWIFT.

Jeżeli wykonujemy przelew krajowy, to ciężko znaleźć w tym jakiekolwiek trudności (poza użyciem błędnego numeru konta). Problem pojawia się dopiero w momencie przelewów międzynarodowych, ponieważ musimy wtedy zastosować numer rachunku IBAN, oraz numer BIC.

Co to jest IBAN?

IBAN jest skrótem od anglojęzycznej nazwy oznaczającej międzynarodowy numer rachunku bankowego, który składa się z następujących elementów: dwucyfrowego kodu kraju (Polska-PL), dwucyfrowej liczby kontrolnej, oraz numeru konta.

W przypadku polskich banków numer IBAN wynosi 28 znaków, jednak czasem, w przypadku innych krajów liczba ta może być różna np. w Belgii jest to jedynie 16 znaków. Dodatkowo wiele krajów w swoim kodzie IBAN wykorzystuje również litery, nie tylko cyfry. Podając kod do przelewu, zawsze szukamy kodu państwa, w którym znajduje się odbiorca. Dla przykładu, jeżeli wykonujemy przelew z Polski do Niemiec, to numer konta poprzedzamy literami DE.

Jak wygląda przykładowy kod IBAN w krajach Unii Europejskiej?

Belgia-BE68599004547034

Czechy-CZ6508300000192600145399

Francja-FR1420051010040500013M02906

Niemcy-DE89372400440536013090

Słowacja-SK3112500000197742636541

Węgry-HU42117740161111101900000000

Wielka Brytania-GB29NWBK70161331726819

Numer konta IBAN pozwala na dokonywanie przelewów międzynarodowych, dlatego warto znać, lub mieć dostęp do kodów, oraz liczb kontrolnych krajów, do których często wysyłamy przelewy.

Co to jest kod BIC/SWIFT?

BIC (inaczej SWIFT CODE), jest kodem identyfikacyjnym przypisanym do danego banku. Każda instytucja bankowa posiada własny swift code. Zazwyczaj złożony jest z 8 znaków (mogą to być zarówno cyfry, jak i litery). Zdarzają się jednak przypadki, kiedy kod SWIFT ma aż 11 znaków. Jest to wtedy dodatkowe oznaczenie lokalnego oddziału banku. Kod SWIFT składa się z czterogwiazdkowego identyfikatora instytucji, symbolu kraju, oraz lokalizacji banku. Wykonując przelew, trzeba pamiętać, że pisze się go bez spacji. Kod ten wpisujemy w polu przy robieniu przelewu internetowego.

Jeżeli nie wpiszemy kodu SWIFT (BIC) danego banku odbiorcy, będzie się to wiązać z koniecznością uiszczenia znacznie wyższej opłaty. Kod określonego banku najłatwiej znaleźć na stronie konkretnie interesującej nas instytucji.

Koszty przelewów międzynarodowych

Przelewy zagraniczne są dziś bardzo powszechne, jednak wciąż mało osób wie, jak przetransferować pieniądze za granicę bez ponoszenia wysokich kosztów. Kiedy uda nam się już zdobyć kody SWIFT oraz IBAN, to pora na wykonanie przelewu. W przypadku polskich banków prowizje wynoszą od 5 do nawet 45 złotych za każdy pojedynczy przelew. Trzeba do tego doliczyć koszty przewalutowania, który w zależności od banku, spread wynosi od 4,88% do 9,62% wymienianej waluty.

Kiedy szukamy najlepszej i najtańszej opcji do zrobienia przelewu międzynarodowego, to warto spojrzeć na: koszty przelewu, czas realizacji przelewu, koszty przewalutowania, spread walutowy, jakość obsługi technicznej, oraz wygodę korzystania ze strony internetowej i aplikacji.

Co w przypadku pomyłki?

Jednym czego zawsze trzeba się wystrzegać przy wykonywaniu przelewów międzynarodowych, są błędy w kodach SWIFT. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że w przypadku polskich banków, są one niemal identyczne. Już wpisanie jednej błędnej litery sprawi, że przelew nie zostanie dostarczony. Pieniądze zostaną co prawda zwrócone na konto przesyłającego, jednak może się zdarzyć, że w niższej kwocie, niż w chwili przelewu. Będzie to wynikiem różnic w kursie. Oczywiście, z racji tego, że przelew przelicza się po kursie dnia, może się zdarzyć, że na koncie pojawi się kwota większa.