Jeżeli chcesz rozwinąć swoje umiejętności graficzne, powinieneś rozważyć zakup profesjonalnego tabletu do projektowania graficznego. Lecz jaki tablet graficzny wybrać? Okazuje się, że wcale nie jest to taka prosta sprawa i warto kilka rzeczy wiedzieć na temat tego rodzaju sprzętu, a przed samym zakupem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jeżeli chcesz wybrać tablet graficzny i nie wiesz, na co zwrócić uwagę, przeczytaj ten poradnik.

Czym są i do czego służą tablety graficzne

Najpewniej pierwsze Twoje skojarzenie, jeżeli usłyszysz słowa „tablet graficzny”, będzie ukierunkowane w stronę urządzenia z dotykowym ekranem, coś na styl klasycznych tabletów, jakie znamy. Nie jest to mylne skojarzenie, chociaż występują różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami, o czym poniżej.

Tablet graficzny, inaczej można nazywać digitizerem i jego głównym zadaniem jest zastąpienie stołu kreślarskiego, pędzla, czy jakiegokolwiek innego artykułu do pisania, bądź rysowania. W skrócie jest to urządzenie wskazujące, które służy np. do rysowania, ale również posiada wiele innych funkcji. Za pomocą tabletu graficznego można np. tworzyć projekty CAD, mapy, obrabiać i retuszować zdjęcia, itp.

Technologia się ciągle rozwija, przez co do tabletów są dodawane co rusz nowe funkcje, włącznie ze zmianami w oprogramowaniach. Tablety posiadają oprogramowania, przypominające te, które znamy z systemów komputerowych, czy smartfonów. Dzięki ciągłemu rozwojowi oprogramowania, tablety zapewniają coraz większą swobodę twórczą, oraz coraz większą precyzję pracy.

Jak działa tablet graficzny

Urządzenie składa się z przestrzeni roboczej, w której skład wchodzą podkładka i ekran. Ponadto niezbędnym elementem jest również specjalny wskaźnik, zwany piórem, za pomocą którego będziemy kreślić. Efekty pracy widzimy w czasie rzeczywistym na ekranie komputera, bądź ekranie samego tabletu.

Tablety graficzne charakteryzują się wykrywaniem czułości nacisku, co jest istotne wśród urządzeń wskazujących. Niektóre modele potrafią rozpoznawać nawet 8192 poziomy, z jakimi naciska się piórem na powierzchnię roboczą. Dzięki temu otrzymujemy możliwości analogiczne do tych, jakie mamy, używając klasycznego ołówka, czy długopisu.

Rodzaje tabletów graficznych — z ekranem własnym, czy podłączany pod ekran komputera

Jak widać, istnieją dwa rodzaje tabletów graficznych.

Pierwszy, to tablet z własnym ekranem. Urządzenie to, bardzo przypomina klasyczne tablety. Główną zaletą takiego typu tabletu, jest to, że praca na nim przypomina pracę z kartką papieru. Efekty działań widzimy na miejscu, a konkretnie w miejscu, gdzie rysowaliśmy. 

Urządzenie tego typu jest dość drogie, a na pewno droższe niż tradycyjny tablet graficzny. Jednak wygodne warunki do pracy, jakie zapewnia, są warte dopłaty, jeżeli takowego sprzętu potrzebujemy.

Drugim rodzajem urządzenia jest tablet, który musimy podłączyć do ekranu komputera. Tablet graficzny tego typu, uznawany jest za klasyczny i składa się on z podkładki, czyli powierzchni roboczej oraz pióra. Efekty naszej pracy widzimy na ekranie komputera, do którego podłączony jest tablet

Warto dodać, że pióra, które dołączone są do tabletu, zazwyczaj posiadają wymienne końcówki, w celu zmiany np. stopnia gładkości.

Jaki tablet graficzny wybrać — na co zwrócić uwagę. Parametry tabletów graficznych

Decydując się na zakup tabletu graficznego, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki którym wybór sprzętu stanie się łatwiejszy. Więc na co konkretnie zwrócić uwagę?

  1. Wielkość powierzchni roboczej — jest to pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Najbardziej optymalnym rozmiarem będzie tablet, gdzie przestrzeń robocza jest na poziomie formatu A4. Uznaje się to za rozmiar tabletu, od którego najlepiej jest zaczynać przygodę z tego typu sprzętem. W praktyce jednak najważniejsze jest to, aby powierzchnia robocza tabletu, dokładnie odzwierciedlała powierzchnię ekranu i wynosiła 16:9, 16:10, lub 4:3, na której wyświetlany będzie obraz (chodzi o powierzchnię roboczą bez ekranu). Wszystko zależy od własnych preferencji użytkownika i od tego, na czym się mu wygodniej pracuje.
  2. Typ tabletu — podobnie jak wyżej, tak samo i tutaj główną rolę odgrywają kwestie własnych preferencji. Jedni wolą pracować na klasycznej płytce i mieć obraz wyświetlany na ekranie komputera, inni zaś wolą pracować jak na kartce papieru i w tym wypadku wybiorą tablet z własnym ekranem. Zanim dokonamy wyboru, warto, jest sprawdzić takie urządzenie w praktyce i przekonać się, który rodzaj będzie dla nas lepszy. Jeżeli chodzi o grafików, to prawdopodobnie bardziej przypadnie im do gustu tablet ze wbudowanym ekranem, a osobą, gdzie na dobrym poziomie jest kondycja tzw. oko-ręka, urządzenie podłączane do ekranu komputera.
  3. Rozdzielczość — warto wiedzieć, że im większa rozdzielczość, tym lepiej. Praca na tablecie o wysokiej rozdzielczości będzie należała do przyjemnych i płynnych. Ponadto taki sprzęt dużo lepiej odwzorowuje wszelkie detale i krzywe. Rozdzielczość tabletu podaje się w lpi, czyli liniach na cal. Aby praca należała do wygodnych, rozdzielczość ta musi wynosić minimum 2000 lpi.
  4. Dokładność rysika i próbkowanie — podobnie jak wyżej, im wyższa dokładność, tym lepiej. Aby praca należała do komfortowych, dokładność powinna wynosić minimum 0,5 mm, a optymalna to 0,25 mm. Im więcej stopni nacisku tym lepiej. Jeżeli postawimy na dokładniejszy rysik, to podobnie jak w przypadku tabletu o wyższej rozdzielczości, praca będzie przyjemniejsza i dużo dokładniejsza. Odwzorowanie detali będzie dużo lepsze. Warto również zwrócić uwagę na próbkowanie, czyli częstotliwość, z jaką odczytywana jest bieżąca pozycja rysika, i aby była ona jak największa. Parametr ten przekłada się na komfort pracy. Standardem jest 200 pps, czyli punktów na sekundę. Dobrze wiedzieć, że w przypadku tabletów z ekranem, częstotliwość ta może być nieco niższa. 

Odnośnie rysika, warto wiedzieć też coś na temat wysokości odczytu. Większość tabletów, nie wymaga, aby rysiki dotykały ich powierzchni roboczych. Zwykle wysokość robocza, a nazywamy tak wysokość, na jakiej pióro może znajdować się nad tabletem, wynosi od 9 do 10 mm.

Wybrać tani tablet graficzny, czy zaawansowany model

Jest to w 100% kwestia indywidualna. Osoby, które potrzebują profesjonalnego sprzętu, muszą celować w zaawansowane urządzenia, które są odpowiednio droższe, ale i zapewniają dużo wyższy komfort pracy.

Dla osób, które swoją przygodę z tabletem graficznym dopiero zaczynają, można zasugerować wybór tańszego sprzętu na początek, lecz trzeba mieć na uwadze, że tani tablet graficzny nie będzie zapewniał tak wysokiej jakości pracy jak jego droższe odpowiedniki.

Podsumowanie

Czy wybór tabletu graficznego to trudna sprawa? Zależy dla kogo. Na pewno trzeba zaznaczyć, że jest to urządzenie indywidualne, więc wybór powinien podyktowany umiejętnościami i wymogami konkretnej osoby. Najlepiej zapoznać się z wadami i zaletami obydwu tabletów, porównać je ze swoimi oczekiwaniami i na tej podstawie dokonać wyboru. Pamiętajmy jednak o kilku podstawowych kwestiach, dzięki którym praca na tablecie graficznym będzie przyjemniejsza i efektywniejsza.

Wiele sklepów z elektroniką oferuje szeroki wybór tabletów graficznych, zatem wybór nie powinien stanowić problemu. Model z wyświetlaczem lcd, czy może z możliwością podłączenia do ekranu komputera? Wiesz już, jaki wybierzesz?