Komputery zagościły w wielu domach, stając się prawdziwymi centrami zarządzania. Zapewniają możliwość zdalnej pracy, nauki, rozrywki, a także spraw urzędowych i finansowych. Niestety, skuteczny atak hackerski jest w stanie poważnie zagrozić bezpieczeństwu danych na komputerze. Aby oszczędzić Ci niepotrzebnego stresu, przedstawiamy 7 rzeczy, o których musisz pamiętać, używając komputera.

Podłączenie komputera do sieci internetowej, zawsze wiąże się z ryzykiem. Niemniej, trudno sobie wyobrazić jego użytkowanie bez takiej możliwości. Ze względu na swoją popularność oraz uniwersalność, najbardziej narażone na ataki jest środowisko firmy Microsoft. W niniejszym artykule skupimy się na zabezpieczeniach dotyczących Windows’a.

1. Aktualizuj oprogramowanie

Jest to podstawowy sposób na zabezpieczenie komputera. Aktualizacje mają na celu wyeliminowanie błędów oraz luk w oprogramowaniu. Zapewniają one o wiele stabilniejszą pracę systemu oraz dodają nowe funkcje, które mogą pomóc w skutecznej ochronie. Dlatego, jeśli system doprasza się o zrobienie aktualizacji, nie traktuj tego, jako irytujące powiadomienie. 

Windows 10 ma w swoim pakiecie rewelacyjny produkt w postaci Windows Defendera. Jest to antywirus w pełni kompatybilny z oprogramowaniem Microsoft. Wysoka optymalizacja sprawia, że program nie zakłóca płynności działania systemu operacyjnego. Co więcej, Windows Defender bardzo dobrze sobie radzi z wykrywaniem tzw. zero-days, czyli wirusów i złośliwego oprogramowania, które dopiero co powstały i jeszcze nie są znane bazom programów antywirusowych. Program oszczędzi nam także irytujących niepotrzebnych komunikatów, działając w tle. Należy jednak pamiętać o aktualizacji całego oprogramowania systemu Windows, gdyż bez tego, program straci na funkcjonalności!

2. Stwórz hasła nie do złamania

Hasło admin1 lub  user7 nie zabezpieczy komputera przed niczym. Hasła w komputerach powinny być dość skomplikowane, by oprogramowanie próbujące je rozszyfrować, nie mogło sobie z tym poradzić. Hasło tym łatwiej jest odgadnąć, im bardziej podobne jest do znanych nam słów. Stosunkowo łatwe w rozszyfrowaniu są także kody numeryczne.  Najlepiej stworzyć hasło, pamiętając o następujących zasadach:

  • Powinno zawierać powyżej 10 znaków
  • Powinno składać się z liter, cyfr i znaków specjalnych (#,$,%)
  • Stosować litery małe i DUŻE
  • Słowa zawarte w haśle, powinny być przeplecione cyframi lub znakami specjalnymi np. 1ZielonY#3SamuraJ7

Odradzamy stosowanie znaków polskich w hasłach, gdyż może to utrudniać jego wpisywanie na niektórych klawiaturach. 

3. Nie daj się złamać

„Łamałem ludzi, nie hasła” – to maksyma słynnego byłego hackera, Kevina D. Mitnicka. Z jego relacji wynika, że absolutna większość dużych włamań, wynika z błędu ludzkiego. Aby nie ułatwić włamywaczowi pracy, należy:

  • Nie otwierać „dziwnych” linków na portalach społecznościowych (sprawdź: phishing)
  • Nie pobierać aplikacji z nieznanych źródeł oraz od nieautoryzowanych wydawców
  • Nie podawać NIKOMU hasła, szczególnie, jeśli ktoś się tego domaga – żadna obsługa klienta nie prosi NIGDY o hasło do konta
  • Przypadkowo pobrane pliki – USUWAĆ!
  • Upewnij się, że strona, na której zostawiasz swoje dane, posiada certyfikat szyfrowania https: 
  • Rozważnie używaj pamięci USB nie należącej do Ciebie

4. Używaj podwójnej weryfikacji

Podwójna weryfikacja jest doskonałym sposobem na dodatkowe zabezpieczenie. W momencie użycia hasła, na telefon lub na adres e-mail przychodzi powiadomienie z prośbą o potwierdzenie logowania. Jest to ostatnia deska ratunku w momencie, gdy hasło zostało złamane.

5. Korzystaj z VPN

W klasycznym przypadku schemat połączenia z witryną internetową wygląda w następujący sposób: Komputer wysyła sygnał do routera, który przekazuje za pośrednictwem sieci informację do serwera strony internetowej. I na odwrót. W ten sposób strona dostaje informacje w postaci adresu IP, który pozwala na identyfikację naszego komputera, a w skrajnych przypadkach, danych osobowych powiązanych z tym adresem (np. adresu zamieszkania). VPN (Wirtualna Sieć Prywatna) szyfruje cały ruch internetowy i ukrywa prawdziwy adres IP (źródło: Top VPN). Pozwoli Ci to na zachowanie prywatności w Internecie. 

6. Szyfruj dane

Wrażliwe dane warto zaszyfrować. Będzie to stwarzało dodatkową barierę dla potencjalnych włamywaczy. Jeżeli pliki są szczególnie istotne, należy je zakodować z wykorzystaniem odpowiednich aplikacji do tego przeznaczonych. Najlepiej, jeśli proces odbywa się bez dostępu do internetu.

7. Twórz kopie zapasowe

Ryzyko utraty danych przeraża każdego. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się ataki ransomware.  Hackerzy blokują dane na komputerze, żądając w zamian okupu. Jest to bardzo powszechna forma utraty danych, ale nie jedyna. Jest ich o wiele więcej i z tego powodu, należy zadbać o odpowiedni backup. Wszystkie istotne dla Ciebie informacje, powinny być zgrane na dysku przenośnym lub trzymane w bezpiecznej chmurze. Warto także korzystać z funkcji systemu Kopia Zapasowa Systemu Windows, która pomoże przywrócić Ci utracone w przypadku awarii systemu.