Jesteś fanem muzyki? Najlepsze interpretacje, teksty piosenek i tłumaczenia tylko na Groove.pl!

Jesteś fanem sportu? Sprawdź Meczyki.pl. Znajdziesz tam m.in. newsy sportowe, zapowiedzi i podsumowania meczów, czy statystyki piłkarskie.

Przeglądarki internetowe

Przeglądarka internetowa to podstawowy program komputerowy jaki będziemy musieli zainstalować na naszym komputerze. Prawdę mówiąc to darmowych przeglądarek jest cała masa, ale my postaraliśmy się zrobić wam małe porównanie tych najbardziej popularnych. Do naszego porównania wybraliśmy następujące przeglądarki internetowe:

Mozilla Firefox, Internet Explorer, Safari, Opera oraz Google Chrome.

 

Na "pierwszy ogień" wzięliśmy najbardziej znaną przeglądarkę świata, czyli Mozillę.

Jej główne zalety to: możliwość instalowania bardzo dużej ilości pomocniczych wtyczek i rozszerzeń, bardzo duże bezpieczeństwo przeglądania stron internetowych oraz intuicyjny i przejrzysty interfejs. Niestety zbyt duża ilość zainstalowanych rozszerzeń oraz wtyczek może znacznie spowolnić nam otwieranie witryn www. Poza tym przeglądarka Mozilla Firefox posiada również bardzo duże zużycie pamięci komputera co może być bezpośrednią przyczyną do „zmulenia” naszej maszyny. Nie mniej jednak w skali 0-5 Mozilla Firefox otrzymuje od nas 4-.

 

Kolejną przeglądarką jest Internet Explorer. Tak naprawdę to nie mamy większego wpływu na tę przeglądarkę, ponieważ jest ona instalowana wraz z systemem operacyjnym Windows. Do jej największych plusów należą: szybkość działania (zwłaszcza najnowszych wersji), bardzo atrakcyjny dla oka wygląd, akceleracja sprzętowa, zdolność z CSS3, HTML 5 i innymi najnowszymi standardami oraz dobry menadżer pobierania. Wśród zauważalnych minusów znaleźliśmy: niezbyt czytelne czcionki (nie zawsze, ale często), brak sprawdzania pisowni oraz chwilowe „zawieszki” ze złym wczytywaniem stron. W ogólnym podsumowaniu przeglądarka IE prezentuje się naprawdę solidnie i za coraz lepsze wersje otrzymuje od nas mocne 4+.

 

Jako trzecia do naszego testu została wytypowana przeglądarka internetowa o nazwie Opera, która od zawsze rywalizowała o użytkowników ze wspomnianymi powyżej przeglądarkami. Po porządnym przetestowaniu dostrzegliśmy następujące plusy: szybkość uruchamiania oraz szybkość ładowania stron internetowych (funkcja Opera Turbo), wielofunkcyjny, przejrzysty i intuicyjny interfejs, bardzo duża ilość ciekawych dodatków, które wspomagają tylko naszą pracę. Minusami przeglądarki są natomiast takie rzeczy jak: błędy i „zawieszki” przy wczytywaniu niektórych stron internetowych, problematyczny menadżer pobierania plików oraz mnogość funkcji jakie nie są przydatne zwykłemu użytkownikowi (opera unite, opera link). Po podsumowaniu naszego testu Opera zasługuje na solidną 4 z tym, że jej wielofunkcyjność jest dedykowana zaawansowanym internautom dla których przeglądarka internetowa to środowisko pracy.

 

Kolejną przeglądarką jaką staraliśmy się rozłożyć na czynniki pierwsze i pokazać Wam jej plusy i minusy była Safari. Po kilkudniowych testach możemy powiedzieć o niej, że jest ona solidną przeglądarką z tym, że dedykowaną osobom, które nie potrzebują instalować w niej żadnych rozszerzeń lub narzędzi. Wielkimi plusami Safari jest szybkie uruchamianie się oraz bardzo prosty i przejrzysty interfejs. Minusów jest trochę więcej ale najbardziej zauważalnymi są: bardzo rzadkie aktualizacje i źle dopracowana opcja obsługi zakładek oraz brak rozszerzeń (chociaż to dla niektórych osób może być plusem). Ocena jaką wystawiliśmy tej przeglądarce internetowej to solidne 3+, aczkolwiek liczymy, że w następnym teście będzie zdecydowanie lepiej.

 

Na sam koniec testów zostawiliśmy sobie niekwestionowanego lidera ostatnich miesięcy czyli przeglądarkę Google Chrome. Testy tej przeglądarki internetowej przebiegały najsprawniej ponieważ Chrome to lider wśród programów w tej kategorii. Do plusów Google Chrome zaliczyliśmy: prosty w obsłudze, przejrzysty i zminimalizowany interfejs, ciekawe rozwiązanie z zużyciem pamięci podczas przeglądania kilku zakładek na raz, doskonała integracja z HTML 5, bardzo częste aktualizacje oraz bardzo szybkie działanie. Najbardziej zauważalnym minusem jest tylko słabość w przetwarzaniu javascriptu i bardzo małe luki w zabezpieczeniach (cały czas kwestia zabezpieczenia ulega poprawie). Niemniej jednak w ogólnym rozrachunku przeglądarka internetowa jaką jest Google Chrome jest naprawdę solidnym programem, któremu warto zaufać. Póki co, ocena jaką możemy jej wystawić to 5-, ponieważ nie jest to idealna przeglądarka internetowa, ale chyba najbardziej solida ze wszystkich, które testowaliśmy.

 

Na zakończenie powiem tylko tyle, że wybór przeglądarki będzie zależał tak naprawdę od nas i naszych potrzeb. Najbardziej można zaufać przeglądarce Google Chrome, ponieważ pasuje ona do wszystkich użytkowników, aczkolwiek Internet Explorer i Opera znacznie depczą jej po piętach.