Jesteś fanem muzyki? Najlepsze interpretacje, teksty piosenek i tłumaczenia tylko na Groove.pl!

Jesteś fanem sportu? Sprawdź Meczyki.pl. Znajdziesz tam m.in. newsy sportowe, zapowiedzi i podsumowania meczów, czy statystyki piłkarskie.

Edytory grafiki

W dzisiejszych czasach bardzo ciekawym źródłem dochodu i sposobem na znalezienie sobie ciekawego hobby są edytory grafiki. Obróbka zdjęć, tworzenie grafiki trójwymiarowej, szablonów pod strony internetowe, czy zwyczajnych ulotek reklamowych to tylko nieliczne rzeczy jakie będziemy mogli robić w edytorach graficznych. Są to specjalne programy komputerowe, dzięki którym będziemy mogli zarabiać lub realizować swoje pasje. Edytorów graficznych na rynku jest bardzo dużo dlatego też postanowiliśmy przetestować dla was te najbardziej popularne i najlepsze. Oceny jakim są poddane są w skali od 0 do 5.

 

Pierwszym ocenianym i testowanym programem został GIMP. Jest to bardzo wysoko oceniany przez fachowców edytor grafiki, który w naszych testach zaprezentował się naprawdę bardzo dobrze. Główne zalety GIMP’ a to: darmowość, polskojęzyczny interfejs, bardzo dużo możliwości związanych z obróbką fotografii czy też tworzeniem jakiś obiektów graficznych od podstaw. Minusami tego edytora graficznego są: interfejs, który jest bardzo nietypowy i w pierwszej chwili jest nam bardzo ciężko się do niego przyzwyczaić oraz dużo słabsza kompresja plików do formatu JPEG. Niemniej jednak program GIMP jest naprawdę wartościowym edytorem graficznym, który otrzymał od nas ocenę 4+.

 

Jako drugi testowany program wybraliśmy Paint Shop Pro Photo. Jest to edytor grafiki wywodzący się od firmy Corel, która jest jednym z potentatów w tej kategorii. Plusy jakie dostrzegliśmy podczas testów to: bardzo prosty i intuicyjny interfejs, który nawet w obcym języku idzie szybko opanować, bardzo dobrze dobrane narzędzia pozwalające wykonywać operacje na fotografiach, bardzo duża ilość różnych opcji związanych głównie z obróbką fotografii cyfrowych (redukowanie efektu czerwonych oczy, ustawianie głębi ostrości i wiele innych) oraz możliwości tworzenia interaktywnych przycisków i map odnośników. Niestety pomimo dużej ilości plusów i wielozadaniowości program Paint Shop Pro Photo posiada następujące minusy: bardzo duże rozmiary, jest bardzo wolny podczas swojej pracy, program instalowany wraz z dodatkami potrafi nam „zamulić” komputer. W ogólnej ocenie temu edytorowi grafiki wystawiamy 4, ale tylko dlatego, że jest on produktem pochodzącym od firmy Corel.          Trzeci w kolejce stanął Paint.NET. jest to bezpłatny program komputerowy służący głównie do obróbki grafiki rastrowej. Głównymi plusami jakie dostrzegliśmy podczas testowania tego programu są: bardzo szybkie uruchamianie się, bardzo dobrze zaopatrzony niezbędnik narzędzi, przejrzysty interfejs oraz bardzo duże możliwości edycji grafiki, plus możliwość zainstalowania dodatkowych opcji. Minusami programu Paint.NET są: ograniczone możliwości spowodowane głównie działaniem na systemie Windows oraz ubogość w porównaniu do edytorów grafiki z górnej półki. Podsumowując i oceniając działanie programu Paint.NET możemy wystawić mu dobre 3+. Niestety dużo mu brakuje do prawdziwego edytora grafiki, ale jest naprawdę solidną propozycją dla początkującego grafika.

 

Kolejnym edytorem grafiki poddanym naszym testom był program Picasa. Jest to bezpłatny produkt wychodzący od firmy Google, który służy głównie obróbce i retuszowi fotografii cyfrowych. Wielkimi plusami programu Picasa są: przejrzysty interfejs, ergonomiczne ułożenie przycisków, bardzo rozbudowane funkcje związane z edycją fotografii, opcja wykrywania twarzy, automatyczne określanie położenia w jakim zostało zrobione zdjęcie poprzez synchronizację z GPS- em, możliwość korzystania jako darmowy klient z Picasa Web Albums oraz możliwość nagrania płyty CD ze zdjęciami w formie ich prezentacji. Niestety program ten posiada także minusy, a wśród nich takie jak: brak wpływu na interfejs (zarządzanie nim) oraz ograniczenie do edycji fotografii bez szerszych zastosowań w edycji grafiki. Niemniej jednak w ogólnej ocenie program Picasa według nas zasługuje na mocne 4. Google cały czas rozwija swoje programy i wierzymy, że Picasa w kolejnych wersjach również będzie się rozwijał i oferował nam coraz więcej nowych i ciekawych funkcji.

 

Przedostatni program, który został poddany naszym ocenom to PhotoFiltre. Jest to bardzo ciekawa opcja zwłaszcza dla początkujących osób. Dzięki temu programowi będziemy mogli wykonywać nie tylko podstawowe operacje na obrazach, ale również te bardziej zaawansowane wynikające z używania odpowiednich filtrów. Największymi zaletami tego edytora grafiki są: bardzo duża ilość filtrów, szybkie działanie, prosty interfejs, który znacznie ułatwia każdemu użytkownikowi obsługę programu, możliwość wzbogacenia edytora o ciekawe wtyczki oraz obsługiwanie prawie wszystkich formatów graficznych. Niestety program ten posiada również i słabe strony. Do nich na pewno zaliczymy: brak obsługi warstw (operacje trwają cały czas na jednym obrazie) oraz bardzo słabe zastosowanie automatycznych funkcji (kontrast, jasność itp.). jak widać program posiada zdecydowanie więcej plusów, aczkolwiek jak dla nas sprawował się tylko średnio i ocena jaką możemy mu wystawić to 4.

 

Na sam koniec zostawiliśmy sobie prawdziwego „mistrza” wszystkich edytorów grafiki czyli Adobe Photoshop. Jest to najlepszy program jaki znajduje się na tę chwilę na rynku w tej kategorii. Niestety program jest płatny i trzeba za niego zapłacić naprawdę sporą sumę pieniędzy. Niemniej jednak po naszych testach zauważyliśmy następujące plusy: możliwość podstawowej i zaawansowanej obróbki zdjęć i obrazów, możliwość tworzenia podstawowych szablonów graficznych lub jakiś projektów reklamowych, możliwość pracowania na maksach i warstwach, zapisywanie grafiki w bardzo dobrej jakości, intuicyjny interfejs, możliwość doinstalowania nowych formatów pędzli, czcionek itp. Poza tym wszystkim Adobe Photoshop daje nam strasznie dużo dodatkowych narzędzi, które są przydatne do przeglądania grafiki, czy katalogowania obrazów. Jedynym minusem programu Adobe Photoshop jest jego cena, która sięga kilku tysięcy. Poza tym uważamy też, że na taki program warto jest wydać te pieniądze zwłaszcza jeżeli planujemy na stałe związać się z grafiką i jej obróbką. Co do oceny tego edytora grafiki to jest to niekwestionowana 5.

 

Podsumowując, edytory grafiki są naprawdę bardzo dobrymi i pożytecznymi programami, dzięki którym będziemy mogli zwyczajnie robić wszystko. Zdecydowanie najlepszym programem jest Adobe Photoshop, aczkolwiek na rynku znajduje się cała masa mniej zaawansowanych programów, które są świetne zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z grafiką i jej obróbką.