Jesteś fanem muzyki? Najlepsze interpretacje, teksty piosenek i tłumaczenia tylko na Groove.pl!

Jesteś fanem sportu? Sprawdź Meczyki.pl. Znajdziesz tam m.in. newsy sportowe, zapowiedzi i podsumowania meczów, czy statystyki piłkarskie.

Archiwizatory

Masz dość rozrzuconych plików po dysku swojego komputera? Jeśli tak, to najwyższa pora je zarchiwizować! W tym celu będziesz musiał użyć jakiegoś dobrego archiwizatora. Takimi właśnie programami do pakowania plików są: WinRAR, WinZip, 7-Zip i UnZip Me. Cała czwórka została poddana przez nas specjalnym testom, których wyniki są ocenami w skali od 0 do 5. W przypadku tych programów wyniki są naprawdę zaskakujące.

 

Pierwszy do testu stanął WinZip. Jest to prawdziwa legenda w tej kategorii, która notabene do dnia dzisiejszego jest w ścisłej czołówce archiwizatorów. Głównymi zaletami WinZipa są: łatwy i prosty w obsłudze interfejs, obsługa prawie wszystkich formatów kompresji (ZIP, ZIPX, RAR, 7Z, BZ2, LHA/LZH, Disc Image, TAR, GZIP, Compress, UUencode, MIME, BinHex), możliwość dekompresji kilku plików jednocześnie, zabezpieczanie archiwów hasłami, tworzenie samorozpakowujących się archiwów oraz tworzenie kopii zapasowych kompresowanych plików. Niestety program ten cały czas posiada jakieś negatywne strony. Tymi, które najbardziej rzuciły nam się w oczy są: brak języka polskiego i płatność za podstawową wersję programu. Niemniej jednak, program WinZip towarzyszy nam już od bardzo dawna dlatego według nas zasługuje na mocne 4. Gdy cena spadnie, na pewno będzie dużo wyżej.

 

Kolejnym programem do kompresji plików był UnZip Me. Jest to bardzo specyficzny program, którego jedyną zaletą jest darmowość. Głównym zadaniem jakie będziemy mogli wykonać za jego pomocą jest wypakowanie skompresowanych archiwów na dysk naszego komputera. Niestety nie będziemy mogli za pośrednictwem tego programu tworzyć archiwów. Ze względu na okrojone możliwości zdecydowaliśmy się ocenić program na 3+. Plus jest tylko na zachętę i ze względu na jego darmowość.

 

Przedostatnim archiwizatorem poddanym naszym testom był 7-Zip. Jak wiemy jest to jeden z lepszych archiwizatorów, które możemy mieć za darmo. Wśród jego plusów, poza darmowością, wyróżniamy jeszcze: prosty i instynktowny interfejs, obsługa wielu formatów kompresji plików (Zip, Cab, Rar, Arj, Tar, Gzip, Bzip2, Cpio, Rpm i Deb), wyższa nawet o 10% kompresja plików w formacie Zip i Gzip, możliwość tworzenia szyfrowanych archiwów oraz możliwość tworzenia archiwów samorozpakowujących. Odnośnie minusów i wad tego programu to niestety nie dostrzegliśmy ich. Ze względu na funkcjonalność oraz brak jakichkolwiek wad program 7-Zip oceniamy na 5.

 

Ostatni do oceny stanął najpopularniejszy archiwizator, którym jest WinRAR. Głównymi zaletami tego programu są: prosty i przejrzysty interfejs, wielofunkcyjność związana głównie z możliwością dokonywania kompresji i dekompresji bardzo dużych ilości archiwów o wszystkich możliwych formatach, tworzenie archiwów zabezpieczonych hasłem, możliwości archiwizacji wszystkich plików o bardzo dużej jakości kompresji oraz język polski w menu głównym. Niestety minusem programu jest to, że jest on płatnym archiwizatorem. Niemniej jednak nasza ocena to 5, ponieważ WinRAR daje nam możliwość kompresji plików o najwyższej jakości.

 

Podsumowując nasze testy chciałbym powiedzieć tylko tyle, że wśród darmowych programów najlepszy jest 7-Zip, a wśród płatnych zdecydowanie bezkonkurencyjny jest WinRAR, który w dodatku posiada 40- dniową wersję próbną, w której będziemy mogli korzystać ze wszystkich dostępnych opcji jakie oferuje nam płatny program. Dobry archiwizator to podstawa każdej pracy na komputerze więc pomyślmy nad jakimś dobrym.