Jesteś fanem muzyki? Najlepsze interpretacje, teksty piosenek i tłumaczenia tylko na Groove.pl!

Jesteś fanem sportu? Sprawdź Meczyki.pl. Znajdziesz tam m.in. newsy sportowe, zapowiedzi i podsumowania meczów, czy statystyki piłkarskie.

Emulacja napędów

Wraz z zakupem komputera trzeba zawsze pomyśleć o nabyciu odpowiednich programów komputerowych, które będą znacznie wspomagać nasza pracę na nich. Takimi właśnie programami są emulacje napędów, które pozwalają nam otwierać obrazy płyt CD/ DVD bez konieczności ich posiadania. Wśród najlepszych emulatorów napędów zaliczamy: DEAMON Tools Lite, Virtual CD oraz Alcohol 52%. To właśnie te trzy programy poddaliśmy specjalnym testom, żeby nakreślić wam ich największe plusy i minusy.

 

Jako pierwszy do oceny stanął program Virtual CD. Program ten cieszy się dużym uznaniem wśród internautów dlatego postanowiliśmy sprawdzić go na własnych komputerach. Jego główne zalety, które dostrzegliśmy to: bardzo przejrzysty interfejs, możliwość otwierania kilku napędów jednocześnie, nagrywanie płyt z obrazów, tworzenie obrazów płyt najnowszych gier lub filmów oraz duży wybór formatów plików jakie możemy w nim otworzyć. Do minusów jakie dostrzegliśmy należą: cena i jego rozmiary na dysku, które jak na emulator napędów są naprawdę duże. Niemniej jednak program Virtual CD zasługuje na wyróżnienie i my dajemy mu mocne 4+ głównie ze względu na cenę jaką trzeba za niego zapłacić.

 

Drugim emulatorem płyt poddanym naszym testom był bardzo popularny program Alcohol 52%. Zanim zaczęliśmy testowanie słyszeliśmy wiele pozytywnego o tym programie. Nasze testy zdecydowanie potwierdziły opinie internautów, a szczególnymi zaletami tego emulatora są: obsługa bardzo dużej ilości formatów CD i DVD (CD-DA, CD+G, CD-ROM, CD-XA, Video CD, Photo CD, DVD-ROM, DVD-Video, DVD-Audio), czytanie wielu formatów obrazów płyt (.mds, .ccd, .img, .sub, .iso, .nrg, .bwt i inne), prosty i przejrzysty interfejs, możliwość tworzenia aż 31 wirtualnych napędów blue- ray oraz obsługiwanie różnych zabezpieczeń na płytach. Do minusów zaliczymy kwestie związane głównie z instalacją (czasem zwyczajnie trzeba zrobić kilka podejść) programu oraz wyświetlaniem ikon archiwów (czasem zwyczajnie ich nie widzi lub nie czyta). W ogólnej ocenie emulator napędu Alcohol 52% zaskakuje na wielki plus, co według nas jest równoznaczne z oceną 4+.

 

Na sam koniec zostawiliśmy program jaki używa ponad 70% wszystkich internautów. Oczywiście mowa tutaj o darmowym emulatorze o nazwie DAEMON Tools Lite. Program ten w naszych testach wypadł najlepiej spośród wszystkich badanych emulatorów, a do jego największych zalet możemy zaliczyć: prosty, przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs, prostota w tworzeniu obrazów, obsługiwanie wielu formatów obrazów (.iso, .mdx, .mds/.mdf, .b5t, .b6t, .bwt, .ccd, .cdi, .cue, .nrg, .pdi, .isz), stabilność i szybkość w działaniu oraz darmowość. Wśród minusów są tak naprawdę dwa. Jeden to brak obsługi plików o formacie .daa, a drugi to brak możliwości nagrywania płyt bezpośrednio z poziomu emulatora. Niestety w tym przypadku nie możemy wystawić oceny bardzo dobrej i dlatego decydujemy się na mocne 4+.

 

Podsumowując testy najpopularniejszych emulatorów napędów jestem w stanie powiedzieć tylko tyle, że każdy z tych trzech programów będzie wnosił w nasze życie coś innego. Dla standardowych użytkowników, naszym zdaniem, najodpowiedniejszy będzie DEAMON Tools Lite. Natomiast dla tych zaawansowanych Virtual CD. Alcohol 52% to z kolei program, któremu warto zaufać, ale tylko wtedy kiedy szukamy czegoś pośrodku. Tak więc wybór najbardziej odpowiedniego programu pozostawiam wam.