Jesteś fanem muzyki? Najlepsze interpretacje, teksty piosenek i tłumaczenia tylko na Groove.pl!

Jesteś fanem sportu? Sprawdź Meczyki.pl. Znajdziesz tam m.in. newsy sportowe, zapowiedzi i podsumowania meczów, czy statystyki piłkarskie.

Komunikatory

We współczesnym świecie coraz więcej rzeczy załatwiamy za pośrednictwem Internetu. Tak samo jest w przypadku zwykłej komunikacji międzyludzkiej. Młodzież, biznesmani oraz zwykli ludzie komunikują się obecnie za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Takich programów jest cała masa, ale my postaraliśmy się przetestować dla was sześć najbardziej popularnych komunikatorów.

 

Jako pierwszy do testu stanął komunikator AQQ. Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych komunikatorów jakie możemy zainstalować na naszym komputerze. Po kilku godzinach żmudnych testów zauważyliśmy takie plusy jak: bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs, nie sprawiający problemów nawet mało doświadczonemu użytkownikowi, bardzo duży wybór dodatkowych „skórek”, wczytywanie numerów najpopularniejszych polskich sieci komunikacyjnych (Tlen, GG), dodatkowa i darmowa bramka SMS, szybkie działanie oraz pobieranie małych zasobów pamięci naszego komputera. Mimo tak dużej ilości zalet, AQQ posiada również wady, które nie trudno było zauważyć. Wśród tych najbardziej rzucających się w oczy zaliczamy: częste wyskakiwanie reklam, brak linii telefonicznej oraz problemowa konfiguracja komunikatora tuż po jego instalacji (w tym przypadku braliśmy pod uwagę mało doświadczonych użytkowników). Niemniej jednak w ogólnej ocenie AQQ zaskoczył nas na plus i dlatego według nas jest to dobry (ocena 4 na 5 możliwych) komunikator.

 

Jako drugi do testów został wytypowany polski komunikator WTW. Jest on świetną alternatywą dla GG i Tlena, którzy są niekwestionowanymi liderami w dziedzinie komunikatorów. Wśród plusów jakie dało się dostrzec podczas naszych testów są takie jak: prostota pod każdym względem, obsługiwanie protokołów XMPP, GG oraz Tlenu, bardzo często aktualizacje, bardzo szybki w działaniu i oszczędny w zużyciu pamięci RAM, możliwość zainstalowania kilku pomocnych wtyczek oraz najważniejsza rzecz, czyli całkowity brak reklam! Wśród minusów znaleźliśmy: błędy językowe, toporne archiwum i problematyczne wysyłanie plików (brak nazw kontaktów tylko same numery). Podsumowując, zdecydowaliśmy się wystawić ocenę wysokości 4-. Komunikator WTW rozwija się naprawdę dobrze i liczymy na to, że już niedługo przerwie hegemonię GG na rynku.

 

Trzecim testowanym komunikatorem internetowym był bardzo popularny na całym świecie ICQ. Od pewnego momentu społeczeństwo internetowe było bardzo podzielone jeżeli chodzi o ten komunikator. Po naszych testach zauważyliśmy następujące zalety ICQ: prosty i przyjazny każdemu użytkownikowi interfejs oraz możliwość poszerzania jego możliwości poprzez instalacje dodatkowych wtyczek i rozszerzeń. Niestety po raz pierwszy spotkaliśmy się z programem, który po naszych testach ma dużo więcej minusów niż plusów. Głównymi wadami komunikatora ICQ są: bardzo powolna praca, podczas instalacji program zwyczajnie robi nam śmietnik na dysku (komunikator wgrywa zupełnie niepotrzebne rzeczy) i „pamięciożerność”, która rośnie z każdym zainstalowanym dodatkiem. W ogólnej ocenie byliśmy zdegustowani działaniem tego komunikatora i dlatego wystawiliśmy mu ocenę 2+. Chcę powiedzieć, że jest to najgorsza dotychczasowa ocena jaką wystawiliśmy, ale nie przekreśla ona tego programu, ponieważ na świecie korzysta z niego blisko 100 milionów ludzi.

 

Jako czwarty na naszym testowym komputerze został zainstalowany komunikator Skype. Dla większości ludzi na świecie jest to podstawowe narzędzie pracy i komunikacji międzyludzkiej. Największymi zaletami tego komunikatora są: bardzo dobra jakość połączeń wideo i głosowych, możliwość komunikacji za pośrednictwem czatu, możliwość tworzenia rozbudowanych konferencji wideo oraz zwykłych czatów, stabilność, przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs oraz to co najważniejsze czyli darmowość. Do minusów możemy zaliczyć tylko i wyłącznie duże zużycia pamięci, która z każdą kolejną wersją niestety rośnie. W ogólnej ocenie komunikator Skype zasługuje jednak na ocenę 5-.

 

Przedostatnim testowanym przez nas komunikatorem był Windows Live Messenger, który jest bezpośrednim następcą komunikatora MSN Messenger. Największymi plusami jakie udało nam się wychwycić są: łatwość i przejrzystość w obsłudze, możliwość tworzenia konferencji głosowych, wideo oraz pisemnych, możliwość przesyłania wiadomości na pager, inny komunikator, czy nawet na telefon komórkowy, możliwość wykonywania połączeń głosowych o dość dużej jakości dźwięku oraz możliwość wysyłania wiadomości będąc offline. Minusami programu są natomiast: konieczność instalacji całego pakietu firmy Microsoft by móc korzystać z komunikatora Windows Live Messenger, ograniczone działanie na systemie Windows Vista lub 7. Niemniej jednak komunikator internetowy Windows Live Messenger zasługuje na słowa uznania i chyba powoli wraca on na należyte miejsce wśród światowej czołówki w tej dziedzinie. U nas na zachętę otrzymuje ocenę 4, ale naprawdę liczymy na coraz większe noty.

 

Na sam koniec zostawiliśmy sobie najbardziej znany komunikator internetowy jakim jest Gadu-Gadu. Cieszący się olbrzymią popularnością w świecie informatycznym komunikator w naszych testach w cale nie wypadł tak dobrze. Plusami jakie posiada są: stabilność, łatwość w obsłudze oraz darmowość. Niestety minusów będzie dużo więcej: duże obciążenia systemu, reklamy, ograniczone możliwości związane z personalizacją programu, przesadzona ilość funkcji, średniej jakości dźwięk podczas połączeń wideo i głosowych oraz brak wejścia na inne sieci. Z ciężkim żalem musimy powiedzieć, że Gadu- Gadu z każdą kolejną swoją wersją zdecydowanie się pogrąża i jego noty spadają bardzo szybko w dół. Nasza ocena to 3+ i jest ona tak wysoka tylko i wyłącznie dlatego, że poprzednie wersje GG zdecydowanie nas „rozpieszczały”.

 

Podsumowując wszystkie testowane komunikatory internetowe możemy zauważyć jedną właściwość. Mianowicie to znane i cenione do tej pory komunikatory zdecydowanie negatywnie wypadają w testach. Czym to jest spowodowane? Chyba głównie tym, że czasem przesadnie pakowane są w komunikatory nieprzydatne bajery. Pamiętajmy, że komunikator internetowy ma służyć KOMUNIKACJI, a nie zabawie. Dlatego też w naszym teście bezapelacyjnie wygrał Skype, który przez wielu ludzi jest niedocenionym komunikatorem.