Jesteś fanem muzyki? Najlepsze interpretacje, teksty piosenek i tłumaczenia tylko na Groove.pl!

Jesteś fanem sportu? Sprawdź Meczyki.pl. Znajdziesz tam m.in. newsy sportowe, zapowiedzi i podsumowania meczów, czy statystyki piłkarskie.

Antywirusy

Nasze komputery codziennie są narażone na działanie wrogich oprogramowań, które czają się głównie w Internecie. Programami komputerowymi, które zdecydowanie ostrzegają nas przed działaniem wirusów komputerowych są programy antywirusowe - antywirusy. Niemniej jednak takich programów w Internecie jest cała masa dlatego też wybraliśmy te najbardziej popularne i porządnie je przetestowaliśmy. Oceny testów są przedstawione w skali od 0 do 5.    

 

Pierwszym programem, którym się zajęliśmy był ESET NOD32. Jest to antywirus słowackiej produkcji, który sprawuje się naprawdę dobrze. Jego głównymi zaletami są: chronienie komputera na kilka sposobów (antywirusowe, antyspywer’ owe, antyadwere’ owe i inne), bardzo wysoki procent związany z wykrywaniem wrogich oprogramowań, które chcą zaatakować nasz komputer, bardzo przyjaźnie zrobiony interfejs, w którym będzie potrafił odnaleźć się dosłownie każdy oraz lekka waga, która nie obciąża zbytnio komputera i jego pamięci. Niestety ESET NOD32 posiada także swoje minusy: pierwszy z nich to częste błędy w interpretacji zagrożeń, bezpodstawne blokowanie niektórych stron internetowych oraz cena. W ogólnym rozrachunku antywirus ESET NOD32 otrzymuje od nas oceną równą 4. Nie jest to najgorszy antywirus, ale do liderów w tej dziedzinie mu jeszcze dużo brakuje.

 

Jako drugi do testu stanął darmowy antywirus avast!. Program ten bardzo nas zaskoczył dość pokaźną ilością swoich plusów, które są między innymi takie jak: szybkość działania, lekka waga nie obciążająca pamięci procesora i nie wpływająca na zajmowanie dużych obszarów na dysku, częste aktualizacje, które są wykonywane w „chmurze”, wysoka skuteczność w odczytywaniu wirusów, skanowanie komputera zaraz po uruchomieniu systemu oraz bardzo atrakcyjny i prosty w obsłudze interfejs. Minusami programu avast! są: „zawieszki” podczas skanowania dużych plików (folderów), bardzo rzadkie pomyłki w interpretacji zagrożenia oraz dość rzadkie aktualizacje. Niemniej jednak mimo tych minusów program avast! zasługuje na uznanie i dlatego oceniliśmy go na 4+.

 

Trzecim testowanym antywirusem był AVG. Jest to kolejny w pełni darmowy program antywirusowy, który będzie bardzo dobrze zabezpieczał nasz komputer przed zagrożeniami jakie na niego czyhają. Podczas testów AVG zaskoczył nas następującymi zaletami: bardzo częste aktualizacje, skuteczne reagowanie i interpretowanie wirusów, przejrzysty, czytelny i banalnie prosty w obsłudze interfejs, bardzo dobra konfiguracja z przeglądarkami internetowymi oraz klientami pocztowymi. Minusami programu AVG są naprawdę tylko: „pamięciożernosć” oraz problematyczne i długotrwałe instalowanie antywirusa. Po podsumowaniu tego darmowego programu daliśmy mu bardzo mocne 4+. Niestety jest to słaba ocena jak na ten antywirus, ponieważ wcześniejsze wersje AVG były zdecydowanie lepsze niż tak najnowsza. 

 

Po AVG przyszedł czas na program o nazwie Avira. Jest to bardzo niedoceniany antywirus, który ma w sobie praktycznie same pozytywne rzeczy. Plusami Aviry są: bardzo szybkie uruchamianie i działanie, bardzo duże bazy antywirusów, które są poddawane częsty aktualizacjom, prosty interfejs, z którym nikt nie będzie miał większych problemów, niewielkie zużycie pamięci procesora podczas skanowania czy nawet zwyczajnej pracy oraz skuteczne połączenie go z zabezpieczeniami sieci internetowych. Minusami jakie dostrzegliśmy są: brak polskiej wersji językowej i reklamy jakie wyświetlane są podczas aktualizowania antywirusa. Zestawiając plusy i minusy programu Avira zdecydowaliśmy się dać jej 5- tylko i wyłącznie dlatego, że jest darmowych antywirusem (z wyłączeniem zastosowań komercyjnych) o parametrach jakie chciałby mieć niejeden płaty program.

 

Przedostatnim antywirusem jaki stanął do testów był BitDefender. Jest to już płatny antywirus, aczkolwiek posiada on takie parametry, że zwyczajnie wypadało go przetestować. Niestety testy wypadły dużo poniżej oczekiwań, a dodatnimi rzeczami jakie ma w sobie BitDefender są: bardzo dobry moduł skanujący, ochrony oraz kwarantanny, częste aktualizacje oraz silnik programu, który działa naprawdę bardzo dobrze i potrafi chronić nasz komputer 24 godziny na dobę.  Minusem jest natomiast waga programu i możliwość „zmulenia” systemu zwłaszcza na starszych komputerach. Napisaliśmy, że program wypadł dużo poniżej naszych oczekiwań, bo zwyczajnie spodziewaliśmy się prawdziwego „robocopa”, który będzie płynnie działał i gwarantował nam ochronę bez żadnych błędów. Tak niestety nie jest, ale mimo wszystko BitDefender otrzymuje od nas 4- na zwyczajną zachętę.

 

Na sam koniec zostawiliśmy sobie program, o którym słyszał każdy z nas. Oczywiście mowa tutaj o antywirusie o nazwie Kaspersky. Przez wielu fachowców jest on określany mianem najlepszego antywirusa na rynku. Po naszych testach podtrzymujemy tę opinię, aczkolwiek wcale nas nie zaskoczył jakimiś zasadniczymi różnicami względem innych programów z tej kategorii. Zauważalnymi plusami programu Kaspersky są: bardzo duża skuteczność w wykrywaniu wirusów (zarówno w sieci jak i na jakiś dyskach przenośnych), prosty interfejs i zarządzanie antywirusem, bardzo dobry Sandbox, bardzo duża baza wirusów i zagrożeń jakie na nas czyhają, bardzo dobry i skuteczny filtr antyspamowy, który czasem działa aż nadto sprawnie, opcja pracy na niewidocznym użytkowniku tylko po to, żeby dodatkowo zwiększyć ochronę naszego komputera. Jedynymi minusami tego antywirusa są: jego cena i częste fałszowanie otrzymywanych rezultatów. Niemniej jednak praca na programie Kaspersky była dla nas prawdziwą przyjemnością, która jest warta wydanych pieniędzy. Ocena, którą mu wystawiamy to bezapelacyjna 5+. 

 

Na zakończenie chciałbym tylko dodać, że zdecydowanie największym zaskoczeniem podczas naszych testów był antywirus o nazwie Avira. Jest to naprawdę bardzo solidny program, z którym ochrona danych na komputerze będzie dziecinnie prosta. Niemniej jednak program musi cały czas się rozwijać i niwelować na bieżąco swoje niedociągnięcia. Oczywiście Avira jest dobra dla wszystkich, ale dla tych, którzy mogą uszczuplić swój portfel polecam Kaspersky’ ego. Jest to antywirus jakich mało na rynku. To klasa sama w sobie.