Jesteś fanem muzyki? Najlepsze interpretacje, teksty piosenek i tłumaczenia tylko na Groove.pl!

Jesteś fanem sportu? Sprawdź Meczyki.pl. Znajdziesz tam m.in. newsy sportowe, zapowiedzi i podsumowania meczów, czy statystyki piłkarskie.

Kodeki

Kodeki to bardzo specyficzne programy komputerowe bez których ciężko byłoby sobie wyobrazić pracę na naszym komputerze. Kodeki do filmów zazwyczaj instalujemy wtedy kiedy chcemy wzbogacić jakiś nasz program o możliwość otwierania innych formatów plików niż tylko te standardowe, które mamy. Żeby ułatwić wam wybór odpowiednich kodeków postanowiliśmy przetestować ich możliwości. Skala oceniania to 0-5.

 

Pierwszym testowanym kodekiem była paczka kodeków CCCP. Rozwijając ten skrót mam na myśli kodeki Combined Community Codec Pack. Jest to paczka kodeków umożliwiająca naszym odtwarzaczom wideo otwieranie plików o takich rozszerzeniach jak: MPEG1, MPEG2, MPEG3, MPEG4-ASP, MPEG4-AVC/H.264 (XviD, DivX, 3ivx, lavc itp.), Theora, WMV9 oraz audio, a w tym MP3, AC3, WavPack, TTA, DTS, AAC, Vorbis, FLAC, LPCM, IMA ADPCM. Oczywiście niektóre odtwarzacze umożliwiają otwieranie takich właśnie formatów bez instalowania dodatkowych kodeków, ale zawsze warto jest o czymś takim wiedzieć. Wielkim plusem paczki CCCP jest jej waga oraz łatwa instalacja. Warto dodać, że wraz z instalacją paczki kodeków na dysku zostanie zainstalowany specjalny odtwarzacz, który umożliwi nam otwieranie plików multimedialnych. Minus tych kodeków to konfiguracja w języku angielskim, która dla niektórych użytkowników może być kłopotliwa. Niemniej jednak możliwości jakie oferują nam te kodeki oceniamy na 4.

 

Kolejnymi testowanymi kodekami była paczka K-Lite Codec Pack. Są to prawdopodobnie najlepsze ze wszystkich możliwych kodeków jakie mamy dostępne w sieci. Wraz z instalacją kodeków zostanie nam udostępniony program Media Player Classic, który jakiś czas temu okazał się bezkonkurencyjny podczas testów odtwarzaczy multimedialnych. Dzięki tym kodekom będzie możliwe otwieranie wszystkich istniejących formatów multimedialnych łącznie z ffdshow, DirectShow (audio i wideo), VFW, ACM oraz kodekami napisów DirectShow (DirectVobSub). Minusem jest tylko konfiguracja ustawień, lecz z nią poradzimy sobie gdy tylko poczytamy o tym w Internecie. Naszym zdaniem możliwości jakie oferuje nam paczka K-Lite Codec Pack są tak naprawdę nie do opisania i trzeba je mieć na swoim komputerze. Ocena jaką wystawiamy to bezapelacyjne 5.

 

Trzecimi kodekami jakimi się zajęliśmy były kodeki FFDShow. Jest to kolejna niesamowita paczka, dzięki której będziemy mogli odtwarzać dosłownie wszystkie możliwe formaty plików multimedialnych. Zalety jakie posiada ta paczka kodeków są takie same jak w przypadku kodeków z wcześniej ocenianego K-Lite Codec z tym, że FFDShow nie posiada wbudowanego odtwarzacza. Wielkim plusem tych kodeków jest poprawianie jakości odtwarzania filmów głównie na słabszych komputerach. W naszej ocenie paczka kodeków zasługuje na 5-, ponieważ jest solidną paczką, ale nie tak dobrą jak K-Lite Codec Pack.

 

Ostatnią paczką kodeków, którą przetestowaliśmy były Real Alternative. Są to bardzo dobre kodeki, które umożliwiają nam otwieranie takich formatów multimedialnych jak: .ra, .rpm, .rm, .ram, .rmvb, .rpx, .smi, .smil, .rt, .rp. Wraz z tą paczka kodeków instalowany jest program Media Player Classic. Real Alternative to kodeki bardzo zbliżone do tych jakie są instalowane z paczką K-Lite Codec Pack. Niemniej jednak w przypadku pewnych formatów te dwie paczki się zwyczajnie uzupełniają. Konfiguracja ustawień jest dość skomplikowana, ale szybko można się z nią uporać. W ogólnej ocenie paczkę Real Alternative przyznajemy mocne 4+.

 

Na zakończenie powiem tylko tyle, że kodeków na naszym komputerze nigdy za wiele. Z tego co zauważyliśmy to najbardziej opcjonalnym zestawem jest paczka K-Lite Codec i Real Alternative, które się świetnie uzupełniają i dają nam najlepszy ze wszystkich dostępnych odtwarzaczy wideo. No, ale można używać odtwarzacza VLC i nie potrzebować kodeków w ogóle.