Jesteś fanem muzyki? Najlepsze interpretacje, teksty piosenek i tłumaczenia tylko na Groove.pl!

Jesteś fanem sportu? Sprawdź Meczyki.pl. Znajdziesz tam m.in. newsy sportowe, zapowiedzi i podsumowania meczów, czy statystyki piłkarskie.

Odtwarzacze muzyki

Spośród wszystkich dostępnych odtwarzaczy w sieci wybraliśmy te najbardziej znane i porządnie je dla was przetestowaliśmy. Oceny są przedstawione w skali 0-5.

 

Jako pierwszy do testu został wytypowany program o nazwie Foobar2000. Jest to odtwarzacz muzyki autorstwa Petera Pawłowskiego. Foobar2000 jest naprawdę bardzo ciekawym programem, w którym będziemy mogli odsłuchać każdy rodzaj plików muzycznych. Formaty jakie udało nam się wyciągnąć podczas testów to: MP3, MP2, Wav, Aiff, Voc, Au, Snd, Cdda, Musepack, Ogg Vorbis, MPEG-4, acc, flac, Monkey's Audio, WavPack, Speex, Mod, Spc. Jak widać są to formaty z jakimi spotykamy się najczęściej we współczesnym świecie. Poza tym program Foobar2000 jest bardzo łatwy w obsłudze i mimo braku języka polskiego w menu, bardzo szybko idzie się nauczyć jego obsługi. Wielkim plusem tego odtwarzacza muzyki są specjalne dodatki, które znacznie potrafią wzbogacić i poprawić jakoś odtwarzanego dźwięku. Minusem programu może być tylko i wyłącznie brak języka polskiego w menu, ale patrząc na intuicyjność interfejsu to można bez tego żyć. Jak dla nas program Foobar2000 zasługuje na mocną 5.

 

Drugim testowanym programem był najbardziej znany na świecie - Winamp. Niestety po naszych testach potwierdziły się nasze obawy przed tym programem. Od jakiegoś czasu producenci odtwarzacza Winamp zaczęli pakować w niego co tylko się dało. Fakt faktem, powstał bardzo dobry program odtwarzający pliki muzyczne i wideo, ale głównie z tego powodu stracił swoją „lekkość” i teraz potrafi nam nieźle „zmulić” komputer. Jakość dźwięku jaką odtwarza wcale nie jest wybitnie dobra, ale zależy to głównie od karty dźwiękowej jaką mamy w komputerze. Wielkim plusem Winampa jest to, że w prosty sposób będziemy mogli go skonfigurować tylko i wyłącznie do własnych potrzeb. Poza tym plusem jest uniwersalność i odtwarzanie prawie każdego formatu muzycznego. Podsumowując, jesteśmy w stanie ocenić Winampa na 4. Nie jest to program, którzy rzucił nas na kolana, ale jest solidnym odtwarzaczem muzyki.

 

Jako trzeci program do testów stanął AIMP. Program ten zbierał bardzo dobre opinie wśród internautów, wiec postanowiliśmy przekonać się o tym na własnej skórze. Po zainstalowaniu i przeprowadzeniu kilku testów byliśmy naprawdę zdumieni! AIMP jest rewelacyjnym odtwarzaczem muzyki, który doskonale radzi sobie w każdej sytuacji. Dźwięki, które odtwarza są naprawdę dobrej jakości. Poza tym program radzi sobie z otwieraniem praktycznie wszystkich formatów muzycznych i nie przycina się podczas odtwarzania. Pod względem wizualnym program wygląda jak stary Winamp i posiada strasznie intuicyjny interfejs. Istnieje możliwość utworzenia kilku list jednocześnie i przechodzeniu między nimi poprzez kliknięcie. Zainstalowanie kilku ciekawych dodatków powoduje, że program AIMP jest idealny dla każdego melomana. Jeżeli będziemy chcieli zgrać pliki muzyczne z płyty CD/ DVD to w tym programie będzie to bardzo proste. Chcąc znaleźć jakiejś słabe strony tego odtwarzacza muzyki możemy się doczepić tylko tego, że nie posiada wbudowanej nagrywarki płyt CD- Audio. Z tym dodatkiem byłby to perfekcyjny odtwarzacz! W każdym bądź razie bez niego program i tak zasługuje na mocną 5.

 

Jako ostatnim do testów stanął iTunes. Jest to produkt wywodzący się od firmy Apple i będący jednocześnie podstawowym odtwarzaczem muzyczki na urządzeniach tej firmy. Apple, przyzwyczaiło nas do bardzo dobrych programów i takim właśnie jest iTunes. Pod względem możliwości jakie nam oferuje program iTunes jest prawdopodobnie jednym z najlepszych na rynku. Niestety mnogość funkcji powoduje, że waga tego odtwarzacza muzyki jest znacząca, a jego uruchomienie zazwyczaj trochę trwa. Pod względem jakości dźwięku program jest naprawdę dobry, ale tak jak wspominałem, w głównej mierze jakość dźwięku zależy od karty dźwiękowej jaką mamy. iTunes to program, którego znakiem rozpoznawczym jest perfekcyjna synchronizacja z innymi urządzeniami audio. Niestety kilka razy w trakcie trwania naszych testów, podczas odtwarzania klipów muzycznych zwyczajnie padł nam ekran. Tak na zakończenie mogę porównać ten program do dwóch innych. Otóż iTunes jest funkcjonalny jak AIMP, ale waga i chwilowe „zawieszki” powodują, że jest bardzo podobny do Winampa. Dlatego też wystawiamy mu ocenę 4+ i czekamy na kolejną wersję, która będzie znacznie odchudzona i bardzo sprawna.

 

Na zakończenie testu chcę tylko powiedzieć kilka słów podsumowania. Otóż najlepszym według nas odtwarzaczem muzyki jest AIMP, który cechuje się mnogością funkcji, które będziemy w nim mogli wykonywać. Najgorzej w testach wypadł jednak Winamp, który zdecydowanie nas zawiódł. Mam nadzieję, że nasze opinie i testy przydadzą się wam do wybrania właściwego odtwarzacza muzyki.