Jesteś fanem muzyki? Najlepsze interpretacje, teksty piosenek i tłumaczenia tylko na Groove.pl!

Jesteś fanem sportu? Sprawdź Meczyki.pl. Znajdziesz tam m.in. newsy sportowe, zapowiedzi i podsumowania meczów, czy statystyki piłkarskie.

Edytory tekstu

Wielu z nas w dzisiejszych czasach korzysta z pomocy różnego rodzaju programów komputerowych. Edytory tekstu są jednymi z takich programów dzięki, którym będziemy mogli zwyczajnie tworzyć nasze powieści, prace zaliczeniowe, czy inne rzeczy, które wymagają od nas pisania na komputerze. Oczywiście edytorów tekstu jest cała masa, dlatego też postanowiliście wyselekcjonować dla was trzy najbardziej popularne i poddać je waszej ocenie. Skala oceniania to 0-5.

 

Pierwszym, który oceniliśmy był program Notepad++. Zaczęliśmy od niego, ponieważ jest to typowy edytor tekstu, ale tylko dla programistów komputerowych. Notepad++ poza środowiskiem edytorskim jest również środowiskiem programistycznym, w którym będziemy mogli programować. Najważniejszymi plusami tego niewielkiego programiku są: obsługa prawie wszystkich znanych języków programowania (C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, JavaScript, doxygen, INI, BATCH, ASP, VB/VBS, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python, Lua, TCL, Assembler, Ruby, Scheme, Properties, Smalltalk, Postscript i VHD), jest bardzo szybki w działaniu, nie pochłania dużych zasobów pamięci naszego komputera, co jakiś czas mamy dostępne nowe rozwojowe wersje, posiada w sobie całą masę ciekawych funkcji, posiada przejrzysty i prosty interfejs oraz oferuje nam naprawdę bardzo duże możliwości programistyczne. Wśród minusów jakie zauważyliśmy podczas naszych testów to słownik, który czasem potrafi spłatać nam figla. Niemniej jednak według nas jest to najlepszy na chwilę obecną edytor tekstów programistycznych na rynku i dlatego otrzymuje od nas 5.

 

Jako drugi do testowania został wybrany TextPad. Jest to obok programu Notepad++ najbardziej rozwojowy edytor tekstu jaki kiedykolwiek mógł istnieć. Firmą, która zajmuje się rozwijaniem tego edytora jest Helios Softwere Solutions, czyli najlepsi z najlepszych. Program wykorzystywany jest do edytowania języków programistycznych jak i edytowania zwykłych tekstów. Główne zalety programu TextPad to: obsługa aż 10 języków, łącznie ze sprawdzaniem ich pisowni, możliwość wykonywania czterech edycji na raz, bardzo dobre sortowanie z wykorzystanie 3 kluczy, dwa interfejsy z tym, że jeden jest edytorem tekstu, a drugi środowiskiem programistycznym działającym z Visual C++, możliwość stosowania makr, graficzny pogląd i liczenie użytych spacji i enterów, możliwość justowania tekstu względem poprzedniego wiersza oraz bardzo ciekawy tryb blokowy, który pozwala nam na widok tekstu w kolumnach. Niestety pomimo mnóstwa plusów i zalet program ten posiada jedną wielka wadę. Mianowicie jest nią jego cena. Dla pojedynczego użytkownika cena tego programu to około 100 złotych. W naszej ocenie program zasługuje na piątkę, ale ze względu na kosmiczną cenę dajemy mu tylko 4+.

 

Ostatnim edytorem tekstu, który nas zaciekawił był EditPad. Jest to bardzo dobry i w pełni darmowy edytor tekstu, dzięki któremu wyzbędziemy się wszelkich błędów z tekstu. Program ten działa na wszystkich systemach i potrafi otworzyć prawie każdy format plików tekstowych. Poza tym co już wymieniłem, wielkimi plusami programu EditPad są: łatwość w obsłudze oraz przejrzystość w edytowaniu tekstów, bardzo mała przestrzeń dyskowa jaką zajmują oraz małe zużycie pamięci podczas pracy na nim. Podczas testów edytor tekstu EditPad spisywał się naprawdę dobrze i nie zauważyliśmy żadnych wad. Niemniej jednak nie jest on jakoś wybitnie rozbudowanym edytorem tekstu dlatego też oceniamy jego sprawność i działanie na dobrą i mocną 4+.

 

Podsumowując powiem tylko tyle, że edytory tekstów są naprawdę potrzebnymi programami, dzięki którym będziemy mogli być mistrzami w pisaniu poprawnych tekstów. Naszym faworytem jest TextPad, który jest naprawdę świetnym edytorem, ale niestety sporo kosztuje. Opcjonalnie możemy korzystać z Notepad++ lub EditPad, ale jest to zdecydowanie gorszy wybór.