Czy wiesz, na czym polega konsolidacja pożyczek? Jak poradzić sobie z rosnącą liczbą zadłużeń? Już teraz sprawdź, co musisz wiedzieć o pożyczkach konsolidacyjnych!
Co zrobić z dużą liczbą zadłużeń?
Dokładne dane się zmieniają, jednak można stwierdzić, że mniej więcej co drugi Polak ma zaciągnięte zobowiązania finansowe w banku lub w instytucji finansowej. Bez wątpienia wpływ na to ma wiele czynników, jak choćby nie najlepsza kondycja gospodarki, pogorszenie sytuacji finansowej gospodarstw domowych, wysokie stopy procentowe czy zaostrzenie warunków kredytowych. A trzeba przecież pamiętać, że część osób posiada więcej niż jedno zadłużenie. W takich warunkach bardzo trudno nie tylko utrzymać płynność finansową, ale nawet spłacać bieżące pożyczki, kredyty czy zakupy ratalne. Dużym problemem są szczególnie stare zobowiązania zaciągnięte ze zmiennym oprocentowaniem. Jak poradzić sobie z tą sytuacją? Doskonałym rozwiązaniem może okazać się konsolidacja pożyczek.
Na czym polega konsolidacja pożyczek?
Konsolidacja pożyczek, określana też jako kredyt konsolidacyjny lub pożyczka konsolidacyjna, to nic innego, jak zobowiązanie celowe, które należy przeznaczyć na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Zasadniczo wyróżnia się następujące rodzaje kredytów konsolidacyjnych:
- kredyt konsolidacyjny gotówkowy – to pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych na dany cel, niezabezpieczony produkt pozwala połączyć inne niezabezpieczone zobowiązania w jedno,
- kredyt konsolidacyjny hipoteczny – to zabezpieczone zobowiązanie celowe, dzięki któremu możliwe jest połączenie posiadanego kredytu hipotecznego z innymi zobowiązaniami gotówkowymi,
- konsolidacyjna pożyczka hipoteczna – to z kolei celowe zobowiązanie zabezpieczone przez nieruchomość. Dzięki takiemu zabezpieczeniu możliwe jest uzyskanie wyższej kwoty kredytu.
Zatem konsolidacja polega na scaleniu kilku zobowiązań w jedno. Z tego względu to rozwiązanie bardzo polecane osobom, które z powodu licznych zobowiązań popadły w tarapaty finansowe. Jeśli masz kilka pożyczek, a wysokość rat przekracza Twoje możliwości finansowe, pożyczka konsolidacyjna pomoże Ci spłacić wszystkie swoje długi. Co więcej, ta jedna rata może być mniejsza niż suma rat za wszystkie stare zobowiązania. Dlaczego tak się dzieje? Otóż powodem takiego stanu rzeczy jest np. wydłużenie okresu spłaty lub przeniesienie zobowiązań do innego banku lub instytucji, które zapewnia Ci lepsze warunki.
Czy zatem konsolidacja kredytów to rozwiązanie zupełnie pozbawione wad? Nie do końca, wszystko przecież ma swoje zarówno lepsze, jak i gorsze strony. Jeśli zdecydujesz się na konsolidację zobowiązań, musisz wiedzieć, że pomimo niższej raty miesięcznej, całkowity koszt spłaconych zobowiązań wzrośnie. Stanie się to właśnie z powodu wspomnianego wydłużenia okresu spłaty, czasem występują też dodatkowe opłaty związane z uruchomieniem kredytu konsolidacyjnego, które również powodują wzrost całkowitych kosztów.
Ponadto nie ma możliwości, abyś w ramach kredytu konsolidacyjnego otrzymał wszystkie środki na konto i samodzielnie spłacił swoje zadłużenia. To kredyt celowy, zatem to bank dokonuje bezpośredniej spłaty zobowiązań konsolidowanych na mocy umowy. Jedyne środki, które faktycznie mogą trafić na Twoje konto, to ewentualne dodatkowe środki pożyczone w ramach pożyczki konsolidacyjnej.
Źródła:
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-polega-kredyt-konsolidacyjny/
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-kredyt-konsolidacyjny
- https://www.bankier.pl/smart/konsolidacja-co-to-jest-kredytu-dlugow-chwilowek
- https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/8612,kredyty-gotowkowe,jak-obnizyc-koszt-kredytu-gotowkowego—7-sposobow-na-obnizenie-kredytu-gotowkowego,1,1
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/obnizenie-raty-kredytu-jak-obnizyc-rate-i-zmniejszyc-koszt-kredytu-w-poszczegolnym-banku
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.