Gry – zwłaszcza mobilne, choć i produkcji na PC i konsole coraz częściej to dotyka – są projektowane w taki sposób, żeby spędzać w nich jak najwięcej czasu. I to wydaje się w porządku, ale na pewno nie wtedy, kiedy tę samą filozofię stosuje się do projektowania menu i opcji konfiguracyjnych.

Przejrzystość w grach mobilnych: Dlaczego jest to tak trudne do osiągnięcia?

Tutaj odpowiedź jest dość prosta – w niektórych grach reklamy uruchamiane są co pewien czas. Z punktu widzenia programistów dobrze będzie, jeśli nawet na konfigurację gry gracze poświęcą go więcej, bo zobaczą też więcej reklam. Niektórych wydawców nawet podejrzewa się o to, że animacje w menu specjalnie są relatywnie wolne – zawsze to kilka dodatkowych sekund. Tym bardziej więc warto z góry wiedzieć, gdzie ukryte są poszczególne opcje. Sprawdź w internecie pod hasłem game tutorials (https://tutorial.info/games) i nazwą gry, jak wykonać konkretne działania: włączyć synchronizację, przełączyć się na 60 fps, sprawdzić statystyki postaci i tak dalej. Dzięki poradnikom możesz zrobić to o parę minut szybciej, więc zostanie Ci więcej czasu na grę.

Poznaj swoje urządzenie od nowej strony: Najciekawsze i najmniej znane opcje

Kolejny problem dotyczy właściwie wszystkich gier. Chodzi o to, że niektóre ich funkcje budzą większe zainteresowanie od innych i zwykle nowi gracze też skupiają się tylko na nich. Tymczasem w ustawieniach mogą znajdować się jeszcze inne opcje, które warto sprawdzić, a o których nie pisze się na przykład w recenzjach czy opiniach. Kiedy będziesz przeglądać poradniki dotyczące podstawowych ustawień, niektóre z tych funkcji dodatkowych pewnie rzucą Ci się w oczy. Warto poświęcić im chwilę, jeśli pozwoli to na płynniejszą grę albo lepsze wrażenia z rozgrywki.

Może też zdarzyć się tak, że o tych dodatkowych opcjach usłyszysz gdzieś przypadkiem. Wtedy sięgnięcie po poradniki konkretnie na ten temat będzie szybsze niż przeszukanie całego menu. To ostatnie, zwłaszcza w dużych grach, może samo w sobie być bardzo wciągające, ale łatwo wtedy zapomnieć, co właściwie chciało się włączyć.

Dopasuj grę do swojego sprzętu: Jak uniknąć problemów z niekompatybilnością?

Prawda jest też taka, że gry mobilne będą działały nieco inaczej na różnych urządzeniach. Pewne parametry techniczne mogą sprawić, że jakieś funkcje będą działały lepiej lub gorzej, więc wtedy warto poszukać konkretnych poradników dotyczących nie tylko gry ogółem, ale też konkretnego urządzenia. Najpewniej już ktoś wcześniej miał taki sam problem, jak Ty masz teraz, więc jeśli istnieją poradniki z gotowymi rozwiązaniami, to może Ci to zaoszczędzić naprawdę wiele nerwów i prób.