Choć PHP to już dość stary język programowania, nadal wiele firm poszukuje programistów, którzy kodują w tym języku. Wszystko dzięki możliwościom, jakie stwarza. PHP umożliwia m.in. stosowanie cookies, szyfrowanie danych i dynamiczne generowanie strony. Sprawdź, jakie umiejętności, oprócz znajomości języka PHP, należy posiadać, by dostać pracę na tym stanowisku.

Czym jest PHP i gdzie jest używany?

PHP to skryptowy język programowania, w którym najczęściej pisane są funkcjonalności działające po stronie serwera, czyli back-endu. Aktualnie jego najnowsze wersje charakteryzują się wysoką wydajnością, dzięki czemu wpływa on pozytywnie na szybkość witryn tworzonych w tym języku. PHP jest najpopularniejszym językiem kodowania stron internetowych i umożliwia np. tworzenie oraz modyfikację plików znajdujących się na serwerze, dynamiczne generowanie strony czy w połączeniu ze znajomością SQL także obsługę baz danych. Język PHP wykorzystywany jest także to tworzenia CMS-ów (Content Management System, systemów zarządzania treściami, edycji postów), forów i sklepów internetowych (koszyk), pisania procesu logowania i rejestracji użytkownika. Jest najlepszym wyborem, gdy projektujemy stronę internetową, która będzie zawierała dużo danych i dynamicznie się zmieniała. Jeśli Twoim celem jest programowanie rozwiązań na potrzeby internetu, znajomość języka PHP to podstawa. Nauka tego języka programowania jest też świetną podstawą do nauki kolejnych języków.

Co trzeba umieć, by dostać pracę jako programista PHP?

Aby zostać PHP developerem trzeba przede wszystkim znać ten język programowania. Niestety znajomość jednego języka nie wystarczy. Na stanowisko juniorskie wymagane są najczęściej także języki HTML, CSS, XML i XSL oraz JS i GIT, a także JavaScript, język zapytań SQL i Smarty. Dodatkowym atutem początkującego programisty PHP będą także ukończone studia kierunkowe lub świeżo ukończony kurs developerski, a także znajomość standardów dotyczących projektowania stron internetowych. Przydatne mogą okazać się pierwsze doświadczenia w tworzeniu stron www i aplikacji mobilnych.

Oprócz twardych umiejętności związanych typowo z branżą IT, każdy programista PHP, niezależnie od poziomu zaawansowania powinien znać język angielski na bardzo dobrym poziomie, potrafić pracować samodzielnie, wykazywać się kreatywnością, a także umiejętnościami logicznego myślenia i wyciągania wniosków, które z pewnością ułatwią pracę nad kreowaniem rozwiązań czy naprawy ewentualnych bugów. Jeśli interesują się wymagania konkretnych firm na stanowisko PHP developera, najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie ofert pracy w sieci, np. na popularnym portalu GoWork.pl.

Ile zarabia programista PHP?

Zarobki programistów PHP uzależnione są od firmy i branży, w jakiej ona działa, a przede wszystkim od poziomu zaawansowania. Na najniższe wynagrodzenie może liczyć osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z PHP. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z początki 2022 r. Junior PHP developer może liczyć na zarobki ok. 4 870 zł brutto. Na stanowisku specjalisty, czyli mówiąc w języku programistów – „mida” zarabia się średnio 7 260 zł brutto. Na najwyższe zarobki mogą liczyć doświadczeni PHP developerzy na stanowiskach seniorskich. Tutaj mediana wynosi 9 870 zł brutto, jednak zarobki wahają się od 7 700 do nawet 12 720 zł brutto.