Pandemia koronawirusa stanowiła wielkie wyzwanie dla całej społeczności. Konieczność izolacji sprawiła, że wiele przedsiębiorstw musiało całkowicie przeorganizować program swojej pracy. Powrót do pracy po covidzie okazał się nie być jednak powrotem do normalności. Nowa rzeczywistość wymusiła na firmach nowe rozwiązania i wpłynęła na zmianę formy pracy w wielu biurach.
Zmiana modelu pracy zdalnej na hybrydową i z biura
W okresie lockdownu wiele biur było zamkniętych, a pracownicy wykonywali swoje obowiązki z domu. Częste kwarantanny pracowników sprawiły, że pracodawcy zaczęli wykorzystywać nowoczesne rozwiązania informatyczne w formie oprogramowania, umożliwiającego organizację pracy zdalnej. Kiedy jednak pandemia zaczęła ulegać wygaszeniu i znów można było pracować normalnie, wiele przedsiębiorstw postanowiło zachować pewne formy pracy na przyszłość.
Po pandemii ludzie wrócili do biura, jednak w większości miejsc pracy stanowiska zostały od siebie oddalone lub między nimi zostały wstawione przegrody akustyczne. Pojawiły się nowe normy, dotyczące nie tylko systematycznego mycia rąk, ale też dezynfekcji biurka i akcesoriów biurowych. Wielu pracodawców, chcąc zmniejszyć ilość osób w biurze, postawiło też na pracę hybrydową. Jest to model zatrudnienia, łączący w sobie pracę zdalną i z biura, często pozwalający też na elastyczne godziny pracy.
Praca w biurze na nowo – jakie przyzwyczajenia przyniosą pracownicy?
Prawie dwa lata pandemii przyzwyczaiły ludzi do pracy z domu. Kiedy więc nastąpił powrót do nowej normalności, niektórzy pracownicy mogli mieć problemy z dostosowaniem się do dawnych zasad. Praca zdalna przyniosła nowe przyzwyczajenia. Pracując w domu, można czuć się swobodnie, nie trzeba dbać o formalny strój i nikt nie zwróci uwagi, gdy będziemy jeść śniadanie przed komputerem. W domu przestrzeń zazwyczaj wolna jest od szumu i hałasu, związanego z działaniami pozostałych pracowników. Dlatego dla wielu osób powrót do głośnego biura okazał się wyzwaniem. Z tego względu niektórzy pracodawcy postanowili wykorzystać nowe rozwiązania. Budki i ścianki akustyczne, oddzielające miejsca pracy ułatwiają wyciszenie i skupienie uwagi, nawet gdy wokół znajdują się współpracownicy.
Jak łagodzić negatywne efekty pracy z biura po dłuższej przerwie?
Powrót do pracy po izolacji może wiązać się z problemami, związanymi z organizacją działań. Ludzie w dalszym ciągu obawiają się zakażeń i często nie chcą pracować blisko innych osób. Chcąc złagodzić negatywne efekty, związane z nowymi przyzwyczajeniami pracowników oraz aktualnymi normami sanitarnymi, pracodawca powinien zapewnić kadrze jak najlepsze warunki. Wiąże się to z wieloma wyzwaniami, dotyczącymi dostosowania aranżacji biura do potrzeb pracowników. Na szczęście nowoczesne elementy wyposażenia powinny w dużym stopniu poprawić atmosferę w miejscu pracy. Warto pomyśleć o stworzeniu strefy relaksu, która pomoże na nowo przystosować się do pracy stacjonarnej w biurze, ponieważ zapewni kadrze wygodne miejsce na odpoczynek.
Pandemia koronawirusa wymusiła na firmach dezorganizację pracy i zmusiła pracodawców do wprowadzania alternatywnych metod pracy. Niektóre z rozwiązań stały się normą, a organizacja pracy w biurze coraz częściej oparta jest na systemie hybrydowym i ruchomych godzinach pracy.