Smartband: cechy i wartość dla użytkownika

Jak wszyscy wiemy, nasze rzeczy osobiste stają się coraz bardziej smart, są coraz mądrzejsze. Inteligentna opaska tu, inteligentny zegarek smartwatch tam… idąc ulicą widzimy, że wielu młodych ludzi nosi na ręce cyfrowe opaski w różnych formach i kolorach, i wiesz co? W porównaniu z tradycyjnymi zegarkami zakup inteligentnej opaski naprawdę się opłacalne. Na rynku jest cała masa takich produktów, jak więc wybrać nowoczesny smartband, który będzie najbardziej odpowiedni do twoich potrzeb? Porozmawiajmy o tym!

Smartband i jego funkcje

To cyfrowe, niewielkie urządzenie stworzone głównie do wykonywania różnych pomiarów związanych z funkcjonowaniem naszego ciała. Ich monitorowanie dla wielu z nas jest bardzo istotne bez względu na rodzaj aktywności, jaki nas interesuje. Muszą o tym myśleć przede wszystkim osoby z problemami układu krążenia, na przykład, lecz nie ulega wątpliwości, że mimo to większość z nas po prostu lubi mieć pod ręką precyzyjne parametry osiągów i treningu w ogóle.

Dlatego najlepsze Smartbandy mają stosunkowo duży wyświetlacz, na którym pojawiają się informacje z licznych czujników jak chociażby pulsoksymetr czy monitor stresu. Naturalnie, użytkownik może zastosować liczne filtry, żeby móc skupić się na najważniejszych parametrach.

Siłą rzeczy różne modele mają różne funkcje i to często decyduje o tym, jaki smartband kupić. Istotne są również wymienne paski, ponieważ te podstawowe mogą ulec uszkodzeniom w czasie bardziej intensywnej aktywności. I tak na przykład opaska Xiaomi Mi Band ma możliwość zastosowania paska TECH-PROTECT, który zapewnia najlepszą ochronę urządzenia, będąc przy tym bardzo przyjaznym w użytkowaniu. Nie da się też ukryć, że wymienne paski dają możliwość zabawy kolorami, co jest ciekawym rozwiązaniem w przypadku dzieci.

Pomiar snu

O tej funkcji warto powiedzieć kilka słów, ponieważ pozwala ona ulepszyć jakość snu. Pomiar ma miejsce w czasie rzeczywistym, a użytkownik może ocenić swój sen na zasadzie ogólnego podsumowania. Wiele osób ceni sobie tę funkcję smartbandów z tego względu, że coraz częściej zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest dobry sen. Wiedzą o tym zwłaszcza lekarze na nocnych dyżurach czy ludzie, którzy muszą dojeżdżać do pracy. Dla nich nawet te 8 godzin snu bywa luksusem, więc tym bardziej muszą zadbać o zdrowy wypoczynek.

Smartbandy wyposażone w tę funkcję mogą dokładnie mierzyć proces zasypiania i budzenia się, a niektóre produkty mogą być również dokładne w przypadku snu wolnofalowego. Analiza pomiarów daje możliwości wprowadzania korekt zachowawczych, co przyczynia się do polepszenia jakości wypoczynku.

Opaska sportowa

Jednak najbardziej powszechnym zapotrzebowaniem użytkowników jest opaska monitorująca aktywność fizyczną. Cyfrowe opaski sportowe mają cały zestaw czujników mierzących chociażby ciśnienie krwi oraz pokonany dystans w czasie treningu. Temu służy krokomierz, który – jak zresztą sama nazwa wskazuje – mierzy liczbę wykonanych kroków, co z kolei smartband przelicza na metry / kilometry (w zależności od ustawień), dzięki czemu każdy może zbadać liczbę spalonych kilokalorii w czasie biegania w górach lub na miejskich obrzeżach.

Istotna jest również wodoodporność. Porządny smartband pozwoli na uprawianie sportów wodnych, w tym nurkowanie. Oczywiście, przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić głębokość, na jaką można się zanurzyć. Służą do tego wskaźniki ATM, których wartość nie powinna być niższa niż 10.

Opaska fitness

Wyżej wymieniony przykład zastosowania jest jednak dość ekstremalny. Prostsze Smartbandy najlepiej sprawdzają się w typowych warunkach fitness. Nie dość, że posiadają wbudowany pulsometr i liczą spalone kalorie, to jeszcze umożliwiają sterowanie muzyką poprzez łączność bluetooth ze smartfonem. To bardzo istotne podczas prywatnego treningu w klubie fitness, prawda?

Czy smartband ma możliwość odbierania połączeń telefonu?

Tak, lecz nie wszystkie produkty są do tego zdolne. Trzeba wybrać smartband z odpowiednim poziomem kompatybilności. Inteligentne bransoletki mogą reagować na telefon poprzez wibracje w przypadku wiadomości tekstowych lub połączeń przychodzących. Taka kompatybilność jest więc bardzo przydatna. Siłą rzeczy nie należy oczekiwać, że smartbandy całkowicie zastąpią smartfona. Doświadczenie pokazuje, że lepiej jest wybrać smartband o mniejszej liczbie funkcji, lecz za to bardziej dopasowanych do konkretnej aktywności fizycznej, jak na przykład wspomniane wcześniej nurkowanie.

Różnice między smartbandem a smartwatchem

Smartwatche są obecnie znacznie bardziej zaawansowane. To tak naprawdę ultranowoczesne zegarki, które można sparować z telefonem i tym samym przyczynić się do poszerzenia jego funkcjonalności. Posiadają możliwość instalowania różnych aplikacji, sterowanie dotykowe itd. Jednak największą różnicą między inteligentną opaską treningową a smartwatchem jest cena. Zważywszy na zakres użyteczności oraz bycie popularnym super gadżetem, smartwatch to dosyć kosztowne urządzenie. Smartbandy tymczasem można zmieścić w budżecie ok. 200-400 zł i będzie to naprawdę dobrej jakości sprzęt dla ludzi aktywnych fizycznie lub chcących poprawić jakość snu i po prostu żyć zdrowiej.