Coraz częściej nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez telefonu w ręce. Smartfon służy nam do pracy, wykonywania szeregu praktycznych czynności oraz rozrywki. Przeglądamy na nim tysiące stron, korzystamy z setek aplikacji każdego dnia.

Wiele osób zapomina jednak, że smartfony wymagają takiej samej ochrony przed niebezpiecznymi trojanami i wirusami, co tradycyjne komputery. Konsekwencje opieszałości mogą być naprawdę katastrofalne.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak się zabezpieczyć przed cyberatakami, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

Podejrzanym załącznikom powiedz: NIE!

Każdego dnia dostajemy wiele wiadomości mailowych, komunikatów na Messengerze lub w innych aplikacjach. Coraz częściej pojawiają się między nimi treści z podejrzanymi załącznikami lub linkami. Może być to informacja o atrakcyjnych zdjęciach z wakacji koleżanki lub prośba o zapłacenie bliżej nieokreślonej faktury.

Trzeba zachować olbrzymią ostrożność. Warto dokładnie zapoznać się z treścią wiadomości zanim klikniemy w jakikolwiek link lub otworzymy podejrzany załącznik. W tego typu wiadomościach hakerzy umieszczają bowiem szkodliwe oprogramowanie.

Zagrożeniem potrafią też być fałszywe wiadomości typu sms, które kierują na strony wyłudzające dane, między innymi numery kart bankowych, hasła logowania do konta itp. Brak rozwagi może się w takiej sytuacji okazać naprawdę niebezpieczny.

Pobieraj aplikacje ze sprawdzonych źródeł

Najczęstszym powodem, dla którego na naszych telefonach pojawia się niebezpieczne oprogramowanie, jest instalowanie aplikacji, ściąganych z nieoficjalnych źródeł. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, powinniśmy pobierać wszelkie aplikacje wyłącznie ze sprawdzonych sklepów, jak: Sklep Play, Windows Phone, App Store, BlackBerry World. Pozwoli to uniknąć wielu trudności i problemów na przyszłość.

Aktualizuj system i aplikacje

Nie ma ludzi idealnych i podobnie jest z oprogramowaniem. Dlatego też należy regularnie aktualizować system operacyjny oraz wszystkie aplikacje w naszych telefonach. Pozwala to załatać wszelkie luki i problemy z oprogramowaniem, przez które hakerzy mogliby móc zyskać dostęp do naszych urządzeń mobilnych.

Antywirusy na smartfona – czy warto?

W ofercie wielu sklepów komputerowych można znaleźć specjalne wersje programów antywirusowych do użytków równie na telefonach. Tego typu rozwiązania są na przykład dostępne w sklepie AkcesoriaMarket.pl, pełnym sprawdzonego oprogramowania oraz rozmaitych akcesoriów.

Wiele osób zastanawia się, czy warto instalować antywirusa na smartfonie. Wszystko zależy od sposobu, w który użytkujemy nasz telefon. Jeśli zdarza się nam pobierać duże ilości aplikacji albo przechowujemy na naszym telefonie dane wrażliwe, na przykład w ramach aplikacjach bankowych, wówczas zainstalowanie oprogramowania antywirusowego renomowanych i sprawdzonych producentów może być dla nas naprawdę zbawienne i niezbędne.

Jeśli jednak korzystamy ze smartfona rozważnie i nie przechowujemy na nim zbyt dużej ilości aplikacji oraz danych, wtedy może się okazać, że antywirus będzie zbędnym dodatkiem, który doprowadzi do spowolnienia działania telefonu. Trzeba zrobić rachunek sumienia i sprawdzić, które rozwiązanie będzie najbardziej optymalne.

Jak usunąć wirusa z telefonu?

Jeśli jednak doszło już do zainfekowania telefonu, trzeba działać szybko i sprawnie. Najskuteczniejszą metodą usunięcia wirusa jest przywrócenie ustawień fabrycznych. Niestety razem z wirusem tracimy wówczas wszystkie dane. Trzeba zatem wykonać wcześniej kopię bezpieczeństwa.

Drugi sposób wymaga nieco więcej zachodu, jednak pozwala uniknąć usuwania wszystkich danych z telefonu. Należy uruchomić urządzenie w trybie bezpiecznym, a następnie wejść w ustawienia, przejrzeć listę aplikacji i usunąć podejrzane, nieznane aplikacje – przyczynę problemów z urządzeniem.

Rozwaga kluczem do bezpieczeństwa

Korzystanie ze smartfona przynosi wiele korzyści. Trzeba jednak zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem, który uchroni nas przed przypadkowym ściągnięciem wirusów lub trojanów.

Bądźmy rozważni, korzystajmy ze sprawdzonych, oficjalnych źródeł do ściągania aplikacji oraz ewentualnie przemyślmy instalację programu antywirusowego.

Dzięki temu mamy szansę uchronić telefon i siebie samych przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Bądźmy racjonalni i nie dajmy się hackerom.