Implanty to obecnie najskuteczniejsza, najbardziej trwała a przy tym pozwalająca odwzorować rolę zębów naturalnych metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Myli się jednak ten, kto uważa, że wystarczą jedna lub dwie wizyty by cieszyć się nowym, pięknym uzębieniem. Wszczepienie implantów to proces składający się z kilku etapów. Co więcej, pomiędzy nimi musi nastąpić pewien okres czasu, by wszystko prawidłowo się zagoiło. Sprawdźmy więc jak wygląda założenie implantów krok po kroku oraz ile czasu zajmie ten proces.

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym jest implant zębowy. Mówiąc najprościej jest to tytanowa śruba, która wszczepiana jest w kość szczęki lub żuchwy i mająca pełnić rolę naturalnego korzenia zęba. Na implancie tym mocuje się koronę protetyczną, czyli sztuczny ząb, którego kształt i kolorystyka mają jak najbardziej odzwierciedlać naturalne uzębienie pacjenta. Z tego powodu osoby noszące implanty zębowe czują się pewnie – posiadanie sztucznych zębów jest przez innych praktycznie niezauważalne.

Założenie implantów krok po kroku

Osoby, które chcą zdecydować się na wszczepienie implantu muszą mieć świadomość, że cały proces rozpoczyna się od dokładnej diagnostyki, która obejmuje między innymi wywiad lekarski, przegląd jamy ustnej oraz pantomograficzne zdjęcie RTG. Dopiero w przypadku braku przeciwskazań przechodzi się do właściwej części wszczepiania implantu.

Pierwszy zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i polega na umieszczeniu implantu w kości. W tym celu lekarz wywierca otwór w kości szczęki lub żuchwy a następnie wkręca w niego tytanową śrubę po czym zszywa ranę. Sam zabieg nie jest długotrwały i trwa zazwyczaj od 0,5 do 2 godzin.
Jest to jednak dopiero początek. Kręcona w kość śruba musi połączyć się z nią w procesie osteointegracji. Zajmuje on dość sporo czasu, jest jednak niezwykle ważny dla stabilności implantu oraz samopoczucia pacjenta. W przypadku, w którym implant znajduje się w szczęce czas ten wynosi minimum 6 miesięcy. Jeśli zaś w żuchwie poczekać musimy co najmniej 3 miesiące.

Po tym czasie lekarz montuje tzw. śrubę gojącą. Zabieg polega na odsłonięciu implantu czyli przecięciu przykrywających go błon śluzowych oraz wkręceniu specjalnej śruby, która nie tylko przyspiesza gojenie ale również pozwala na prawidłowe wymodelowanie dziąseł. Śrubę gojącą należy nosić przez ok 14 dni.
Dopiero wówczas możliwe jest wykonanie uzupełnienia protetycznego. Podczas jednej wizyty pobiera się wycisk protetyczny oraz dobiera rodzaj i kolor korony. Wykonywana jest przez protetyka. Następnie, podczas kolejnej wizyty przykręca się do implantu łącznik a następnie mocuje na nim wykonaną wcześniej koronę.

Ile trwa wszczepienie implantu?

Czas więc odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule. Jak widać trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, wszystko bowiem zależy od rodzaju implantu, jego umiejscowienia oraz stanu zdrowia pacjenta. Niemniej jednak, musimy liczyć się z tym, że zakończone sukcesem wszczepienie implantu zajmie nam od 4 do nawet 8 miesięcy. Na szczęście w zamian otrzymujemy solidne uzupełnienie braków w uzębieniu, które posłużyć nam może przez długi czas.