Zakup telefonu to najczęściej inwestycja na dłuższy czas. Mimo zmieniających się trendów, wiele osób poszukuje niezawodnego telefonu, który będzie funkcjonalny, a przy tym przyjemny w obsłudze. Z tego powodu przed wyborem telefonu warto dobrze przeanalizować dostępne na rynku modele. Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę, przy zakupie smartfona.

  1. IOS czy Android – jaki system wybrać?
  2. Czy rozmiar smartfona ma znaczenie?

IOS czy Android – jaki system wybrać?

Pierwszy dylemat, prze którym stają osoby, chcące kupić nowy telefon, to rodzaj systemu. Obecnie na rynku dostępne są dwie możliwości – IOS oraz Android. Trudno natomiast jednoznacznie określić, który z nich jest lepszy. Każdy system posiada zarówno zalety, jak i wady, a ocena systemu w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

IOS uznawany jest za oprogramowanie niezwykle stabilne i niezawodne. Jego zaletą jest przede wszystkim płynna praca. To system zamknięty, co dla użytkownika oznacza większe bezpieczeństwo, wynikające z mniejszej możliwości hakowania oprogramowania. Minusem jest natomiast mniejszy wybór aplikacji. Użytkownicy mogą korzystać jedynie z aplikacji dedykowanych, a dużo projektów komercyjnych kierowanych jest na system Android. Oprócz tego Android daję możliwość konfiguracji, a także tworzenia własnych nakładek. Minusem jest otwartość systemu, a tym samym większe zagrożenia na hakerski atak.

Dodatkowo Android może zwalniać oraz zawieszać się, jeżeli jednocześnie jest włączone wiele aplikacji.

Czy rozmiar smartfona ma znaczenie?

Kolejna ważna właściwość smartfona to jego rozmiar. Jako urządzenie przeznaczone głównie do rozmów, wystarczający będzie model o wielkości mniejszej niż 4 cale. Takie smartfony są jednocześnie wygodne w przenoszeniu i mogą zmieścić się nawet w kieszeni spodni. W sytuacji, gdy telefonu używać chcemy również do rozrywki, np. grania w gry, oglądania filmów czy przeglądania internetu, lepszy będzie większy model, powyżej 5 cali. W sytuacji, gdy poszukujemy urządzenia o szerokich możliwościach, warto zdecydować się na model powyżej 5,5 cala. W takim przypadku jakość oglądanych filmów będzie lepsza, wygodniejsze jest również granie w gry. Taki model może zastąpić tablet i sprawdzi się także dobrze do czytania ebooków.

Istotna jest również rozdzielczość ekranu i rodzaj wyświetlacza. Mimo że większość smartfonów obecnie oferuje rozdzielczość Full HD, różnią się one technologią. Wybierać można między LCD, IPS oraz AMOLED. Dwa ostatnie odznaczają się bardzo dobrym kontrastem i odwzorowaniem kolorów.