Stres jest pojęciem wieloznacznym, szczególnie ważnym nie tylko dla pracowników, ale również właścicieli lub kierowników przedsiębiorstw. Jego długotrwałe utrzymywanie się wpływa negatywnie na układ odpornościowy, krążenia, pokarmowy, a także na pojawienie się znikąd bóli mięśniowych. Stałe napięcie powoduje szereg skutków, które mogą bardzo poważnie wpływać na cały organizm, powoli go niszcząc od środka.

Co to takiego stres i jakie są jego przyczyny?

Stresem nazywa się reakcję organizmu powstałą na skutek pewnych wydarzeń lub czynności, które są ciężkie do emocjonalnego poradzenia sobie. Nieustannie pojawiający się może być czynnikiem, który będzie odpowiedzialny za motywowanie do osiągania celów, jednak zbyt duże jego nasilenie może prowadzić do problemów ze zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Nieumiejętne radzenie sobie ze stresem wpływa na pojawienie się szeregu różnorodnych dolegliwości ze strony organizmu. Przyczynami wystąpienia  są m.in. praca (zbyt dużo obowiązków, brak zatrudnienia, przechodzenie na emeryturę, niskie zarobki), rodzina (problemy w relacjach, opieka nad dziećmi, śluby, rozwody, narodziny dziecka, opieka nad osobami chorymi), problemy finansowe (kredyty, niskie zarobki, brak wypłacalności, brak pieniędzy na realizację potrzeb) oraz problemy ze zdrowiem (urazy, operacje, choroby, śmierć kogoś bliskiego).

Jakie są objawy i skutki stresu?

Objawami stresu mogą być różne symptomy, które często są interpretowane jako schorzenia niezwiązane z emocjami. Taka zła analiza jest bardzo krzywdząca dla pacjenta i może powodować nasilenie dolegliwości. Najczęstszymi fizjologicznymi przejawami stresu są bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, zaburzenia widzenia (np. mroczki przed oczami), płytkie oddychanie, trudności z pamięcią i koncentracją, drżenie rąk, wysokie ciśnienie krwi, stany lekowe, bezsenność i inne zaburzenia snu, biegunki, zaparcia, mdłości, nadmierna potliwość, obniżone libido, częste infekcje, a także kłopoty se skórą. Skutkami takiego stresu są uwalniane hormony (kortyzol, adrenalina), które to w nadmiarze powodują złe samopoczucie, a w perspektywie dłuższego czasu prowadzą do poważnych chorób. Należą do nich na przykład łuszczyca, wrzody, migrena, depresja, skurcze mięśni, zgaga, nadżerki, cukrzyca, a nawet nowotwory.

Jak można poradzić sobie ze stresem?

Poradzenie sobie ze stresem często wymaga zmiany nawyków i zauważenia negatywnych skutków jego działania. Opanowanie można rozpocząć od zidentyfikowania przyczyny i zaplanowania postępowania (np. duże zadania podzielić na mniejsze, rozpocząć od trudniejszych), a w przypadku braku możliwości kontroli zaakceptowanie pojawiającego się stanu i bezradności. Innym sposobem może być również aktywność fizyczna oraz przyjmowanie preparatów wyciszających (melisa, rumianek, lipa, lawenda) lub poprawiających sen (melatonina, korzeń waleriany, szyszki chmielu, passiflora), które znaleźć można na drogeria Dr Zdrowie. Pomocne mogą być również ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe oraz rozmowy z najbliższymi. Jeśli jednak wszystkie sposoby zawodzą, a stres jest nadal bardzo mocno odczuwalny warto skorzystać z pomocy specjalisty i umówić się na sesję terapeutyczną z psychoterapeutą.