Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w ostatnich latach sprawił, że tradycyjna księgowość zaczęła poważnie ewoluować. Takie rozwiązania, jak na przykład przechowywanie danych w chmurze czy systemy wymiany plików sprawiły, że księgowość online to rozwiązanie, po które w dwudziestym pierwszym wieku sięga coraz większa liczba przedsiębiorców. Dlaczego warto zdecydować się na ten sposób prowadzenia ewidencji księgowej? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.

Dlaczego warto zdecydować się na prowadzenie księgowości online?

Dotychczas księgowość w przedsiębiorstwie była prowadzona na jeden z dwóch sposobów: w formie usług świadczonych przez zewnętrzne biuro rachunkowe bądź jako proces wykonywany przez firmę we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, że pierwsza z metod oznacza utrudniony dostęp do informacji księgowych, druga zaś, to znaczy samodzielna księgowość, wymaga ponoszenia większych nakładów związanych np. z zakupem niezbędnego wyposażenia do biura.

Jakie operacje można wykonywać w ramach księgowości online?

Słabości tych można uniknąć dzięki korzystaniu z księgowości online. Na czym polega ten sposób działania? Wytłumaczenie istoty takiego rozwiązania jest bardzo proste: to nic innego jak program do księgowości dostępny w formie online, który pozwala na samodzielne wykonywanie zadań niezbędnych do tego, by dana działalność gospodarcza była prowadzona zgodnie z obowiązującym prawem. Zalicza się do nich między innymi następujące rodzaje operacji:

  • wystawianie faktur sprzedażowych,
  • ewidencja kosztów związanych z prowadzoną działalnością (dzięki technologii OCR coraz częściej możliwe jest także automatyczne wprowadzanie do systemu danych z dokumentów finansowych),
  • regulowanie płatności określanych jako zobowiązania publicznoprawne (są to przede wszystkim składki płacone na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy należności podatkowe z tytułu PIT oraz VAT),
  • generowanie deklaracji podatkowych oraz JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego na cele związane z prawidłową ewidencją transakcji opodatkowanych podatkiem VAT,
  • realizacja operacji bankowych,
  • prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz naliczanie odpisów amortyzacyjnych.

Z uwagi na swoją prostotę, księgowość online to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców prowadzących względnie nieskomplikowany biznes, którzy mają pewną wiedzę na tematy związane z rachunkowością oraz podatkami.

Księgowość online z pomocą doświadczonych profesjonalistów

Ci przedsiębiorcy, którzy nie zamierzają zgłębiać tematów księgowych oraz podatkowych, także mogą skorzystać z funkcjonalności, jakie oferuje im w obecnych czasach mała księgowość online. Coraz większa liczba systemów do prowadzenia księgowości online zapewnia także – za niewielką, miesięczną opłatą – wsparcie ze strony doświadczonych specjalistów ds. rachunkowości. Dzięki ich pomocy przedsiębiorcy mogą w pełni skupić się na rozwijaniu prowadzonego przez siebie biznesu, zamiast tracić czas na żmudne przeglądanie przepisów prawnych.