Czym jest wynagrodzenie brutto? Co to jest podatek dochodowy? Jaka jest wysokość ubezpieczenia zdrowotnego? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

  1. Netto vs brutto – różnice
  2. Jak obliczyć dochód netto?
  3. Czym jest podatek dochodowy?
  4. Ubezpieczenie zdrowotne – jaka jest wysokość?

Jaka jest różnica między wynagrodzeniem brutto a netto? Czym jest dochód brutto i dochód netto? Kto płaci składki ZUS? Jeśli masz pracę, pojęcia brutto vs netto na pewno nie są Ci obce. Zastanawiasz się, jak obliczyć wynagrodzenie netto i wynagrodzenie brutto? Kwestię tę omawiamy w niniejszym wpisie.

Netto vs brutto – różnice

Chociaż większość pracowników wie, co to jest netto vs brutto, to w dalszym ciągu są osoby, które nie mają pojęcia, że otrzymują wynagrodzenie pomniejszone o różnego rodzaju podatki, które za nas płaci pracodawca. Podatki z kolei są źródłem utrzymania państwa. Wśród nich wyróżnia się przeróżne rodzaje, na przykład podatek VAT, PIT czy akcyzowy.

Czym jest zatem wynagrodzenie brutto? To wynagrodzenie całkowite, jeszcze przed odliczeniem podatków i składek, które przekazuje się na ubezpieczenia społeczne. Zatem wynagrodzenie brutto składa się z wynagrodzenia netto, składek na ubezpieczenie społeczne, w tym emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne, a także z zaliczki na podatek dochodowy.

Mając już tę wiedzę, łatwo odpowiedzieć na pytanie, czym jest wynagrodzenie netto. To nic innego jak kwota pomniejszona o wyżej wspomniane podatki i składki ZUS. Potocznie nazywa się to wynagrodzeniem, które otrzymuje pracownik „na rękę”. To kwota, która zostaje już na naszym koncie i nie musimy od niej odprowadzać żadnych dodatkowych podatków czy składki ZUS.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

Obliczenie wynagrodzenia netto jest wbrew pozorom proste. Od kwoty brutto, czyli od przychodu należy odjąć składkę na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz na podatek dochodowy. Jeśli jesteś już pracownikiem, wyliczaniem wynagrodzenia netto zajmuje się pracodawca. Taka wiedza jednak przydaje się, gdy na przykład szukamy nowej pracy. W ofertach pracy pracodawcy często podają kwoty brutto, więc warto wiedzieć, na jakie wynagrodzenie możemy ostatecznie liczyć.

Aktualnie w Internecie można znaleźć przeróżne kalkulatory podatkowe online. To świetne rozwiązanie, jeśli nie jesteśmy pewni wysokości podatków czy jaka aktualnie jest wysokość składki ZUS. W kalkulatorze wystarczy wpisać kwotę brutto i wybrać rodzaj umowy, jaką zawarliśmy z naszym pracodawcą. Na podstawie tych informacji kalkulator podatkowy online wyliczy Ci, jaką kwotę netto powinieneś otrzymać.

Do zalet kalkulatorów zalicza się przede wszystkim wydajność i precyzyjność. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mieć pewność, że wszystko dostanie dokładnie obliczone.
Z kalkulatorów podatkowych dziś korzystają nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy. To świetna opcja, jeśli przy rozmowie z potencjalnym pracownikiem, chcemy szybko sprawdzić, czy jesteśmy skłonni zaoferować takie wynagrodzenie, jakie życzy sobie druga osoba.

netto vs brutto

Czym jest podatek dochodowy?

Podatek dochodowy to obowiązkowe pieniężne świadczenie, które państwo otrzymuje od osoby prawnej lub osoby fizycznej. Wysokość podatku dochodowego zależy od dochodu oraz odliczeń. Zatem podstawą opodatkowania jest wspomniany dochód.

Z podatkiem dochodowym każdy ma do czynienia – również pracownik, chociażby w momencie składania corocznej deklaracji PIT. Jak już wspominaliśmy, wysokość podatku zależy od dochodu. Aktualnie wyróżnia się trzy progi podatku dochodowego. W przypadku osób fizycznych podatek dochodowy wylicza, biorąc pod uwagę dwie stawki tak zwanego podatku progresywnego. Wysokość to 17% lub 32%. Osoby prowadzące działalność gospodarczą pozarolniczą mogą wybrać podatek liniowy, którego wartość wynosi 19%.

Zastanawiasz się, który z wymienionych progów Ciebie dotyczy? Zależy od Twojego rocznego dochodu. Aktualnie, jeśli w ciągu roku Twój dochód wyniósł maksymalnie 85 528 zł, obowiązuje Cię niższa stawka, czyli 17%. Jeśli więcej – 32%.

Ubezpieczenie zdrowotne – jaka jest wysokość?

Aktualnie składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9%. Oblicza się ją od kwoty pomniejszonej już o składki na ubezpieczenia społeczne. Warto być na bieżąco z takimi informacjami jak to, ile wynosi ubezpieczenie rentowe lub ile należy płacić na fundusz pracy, aby uniknąć niepotrzebnych błędów. Dla wielu osób płaca brutto wcale nie jest taka oczywista, przez co później trudno im uzyskać informacje na temat płacy minimalnej.

Problem w tym, że raz na jakiś czas zmieniają się zarówno kwoty wolne od podatku, jak i inne przepisy mające wpływ na to, ile realnie pieniędzy zostaje ludziom w kieszeni. Jeżeli więc ktoś nie chce zostać w tyle, powinien zawsze zwracać uwagę na kwoty wynagrodzenia brutto i netto. Pomoże w tym kalkulator wynagrodzeń, z którego można skorzystać online w dowolnym momencie. Narzędzie jest stale aktualizowane, co eliminuje ryzyko popełnienia błędu przy podpisywaniu umów.