Outsourcing IT jest coraz częściej wykorzystywany przez przedsiębiorstwa, które działają w konkretnym segmencie rynku. No dobrze, tylko co właściwie oznacza ten termin? W skrócie, chodzi o sięgnięcie po konkretną grupę wykwalifikowanych fachowców z zewnętrznej organizacji, zajmującej się daną dziedziną. Brzmi skomplikowanie? Dla firm specjalizujących się wykonywaniem specjalistycznych usług już nie. 

Czyli na czym polega ten outsourcing?

Jak już wspomnieliśmy, jest to zarządzanie konkretną infrastrukturą. Może występować w obszarze księgowości, marketingu, promocji czy właśnie zarządzaniu infrastrukturą IT. W skrócie, firma której ekonomicznie i praktycznie nie opłaca zatrudnić się specjalistów z danej dziedziny, sięga po pomoc do  organizacji, zajmującymi się konkretnym zagadnieniem.

W praktyce oznacza to, że outsourcing specjalistów IT zajmuje się wszystkimi zagadnieniami z obszaru technologii informatycznych, niezbędnymi w funkcjonowaniu dzisiejszych organizacji. Można tu wymienić usługi takie jak: administracja serwerami i siecią, tworzenie stron i aplikacji, aktualizacje oprogramowania czy usuwanie awarii i doradztwo informatyczne. 

Dlaczego warto zainwestować w outsourcing IT?

No dobrze, outsourcing IT wydaje się zrozumiały, tylko czy nie lepiej zatrudnić specjalistów w obrębie firmy, niż zewnętrzną organizację? No właśnie, nie warto. Dlaczego? Ponieważ koszty rekrutacji, wyszkolenia i utrzymania specjalisty od zarządzania strukturą IT jest po prostu ekonomicznie nieopłacalne. Dodatkowo osobny dział HR, zajmujący się rekrutacją musi znać zagadnienia technologiczne, by zatrudnić osoby naprawdę wykwalifikowane. Jeśli dana organizacja nie zajmuję się tym obszarem, wiąże się to nie tylko z kosztem samego zatrudnienia fachowców, ale całym sztabem ludzi poszukujących odpowiednich pracowników.

Warto tutaj zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach zarządzanie infrastrukturą IT, nie ogranicza się do prostej pomocy typu helpdesk, gdy mamy problem z uruchomieniem systemu czy jego zarządzaniem. Zewnętrzne firmy outsourcingowe, zajmują się wszystkimi zagadnieniami związanymi z IT. Czy każde przedsiębiorstwo, może pozwolić sobie na swój własny dział technologiczny, zatrudniający dziesiątki specjalistów?

Dziesiątki? Tak, co najmniej  tylu ludzi potrzeba do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Tworzenie stron internetowych, zarządzanie bazami danych, bezpieczeństwo informacji (w tym ochrona przed atakami zewnętrznymi), awaria sprzętu, która paraliżuje firmę na kilka dni. Każda z tych dziedzin informatycznych, wymaga zespołu wykwalifikowanych pracowników, a jest to tylko kilka przykładów, których jest o wiele więcej.

eskome.eu zarządzanie infrastrukturą it

A jak wygląda bezpieczeństwo informacji?

No dobrze, ale co z ochroną danych osobowych naszych pracowników? Przecież inwestując w outsourcing IT, dajemy pełny wgląd do poufnych danych firmie zewnętrznej. Tak, jednak wybierając renomowaną instytucję o ugruntowanej pozycji na rynku można być spokojnym. Zatrudniając konkretną firmę w ramach outsourcingu, dane organizacji są dużo bezpieczniejsze niż w przypadku braku ich odpowiedniej ochrony.

Jak w takim razie wybrać odpowiednią organizację, która poza ochroną naszej firmy będzie również odpowiednio zarządzała procesami informatycznymi, przy tym oferując niezawodny helpdesk? Warto zwrócić uwagę na referencję innych marek, które dzięki konkretnej organizacji, mogą skupić się na branży nie przejmując się zagadnieniami IT.