Dziś kryzys klimatyczny jest faktem. Choć nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego konsekwencji, większość szuka sposobów, by zmniejszyć negatywne skutki działalności człowieka. W lipcu 2021 ministrowie środowiska UE pozytywnie odnieśli się do pakietu “Gotowi na 55”, którego celem jest ograniczenie emisji netto gazów cieplarnianych o minimum 55% (w zestawieniu z rokiem 1990).
W niedalekiej przyszłości, bo w listopadzie 2021 w Wielkiej Brytanii ma odbyć się konferencja klimatyczna ONZ (COP26). Długoterminowym celem jest osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej (zerowy bilans emisji gazów netto). Działania te mają ograniczyć zagrażające nam globalne ocieplenie. IPCC (Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu) wskazuje zagrożenia, jakimi są groźne, ekstremalne zmiany pogodowe, które niosą konsekwencje nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, ale są także ogromnym obciążeniem kosztowym. Szybkie działanie w sprawie redukcji gazów cieplarnianych może jeszcze zapobiec katastrofie.
Jak możemy pomóc w zmianie klimatu?
Oczywiście sami nie jesteśmy w stanie zlikwidować skutków zmian klimatycznych. Potrzebne jest działanie globalne na najwyższym szczeblu. Zmiana sposobu myślenia i odpowiedzialne podejście. Jednak ze swej strony każdy może pomóc planecie. Każda zmiana ograniczająca ślad węglowy (carbon footprint), jaki wytwarzamy, jest minimalnym wkładem w poprawę sytuacji. Możemy podróżować odpowiedzialnie, wybierając transport publiczny lub rower na krótszych dystansach. Warto też częściej decydować się na podróż pociągiem, samolot wybierając tylko z konieczności. Mniejsze marnowanie jedzenia i racjonalne kupowanie to także przyczynek do zmniejszenia CO2. Dieta wegetariańska sprzyja zmniejszeniu zmian klimatycznych, hodowla i produkcja mięsa na żywność jest jednym z czynników pogłębiających problem.
Energia elektryczna – jak korzystać z niej racjonalnie?
Energia elektryczna ma duży wkład w generowanie CO2. Najgorszą z możliwości jest korzystanie z paliw kopalnianych. Warto pomyśleć o energii odnawialnej, która jest dużo przyjaźniejsza środowisku. Możemy wybrać także dostawcę, który korzysta z OZE. Kolejną kwestią jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej, Dziś technologia daje wiele możliwości, których zastosowanie nie tylko pomoże zmniejszyć ilość potrzebnej energii, ale także ograniczyć koszty. Technologia LED, bo o niej mowa, pozwala na zminimalizowanie potrzebnej energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent. Już wymiana tradycyjnych źródeł światła na żarówki LED będzie sporą korzyścią dla środowiska. Hurtownia oświetlenia oferuje dobre ceny na produkty LED, warto więc zaopatrzeć się w nie właśnie tam. Będzie to korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla naszej kieszeni.
Technologia LED – ekologiczny sposób oświetlenia
Nowoczesna technologia LED oparta jest na wykorzystaniu diod elektroluminescencyjnych. To półprzewodniki, które wykorzystując zjawisko elektroluminescencji, przekształcają energię elektryczną w promieniowanie widzialne. Oświetlenie LED ma liczne zalety, które sprawiają, że wypiera ono tradycyjne żarówki czy lampy. Nie generuje wiele ciepła i wykazuje się dużą żywotnością – do 50 000 godzin (nawet przy zachowaniu 70% początkowej jasności strumienia świetlnego). Lampy LED nie potrzebują także czasu na “rozgrzanie się” i włączają się natychmiastowo. Pozwalają na zmianę barwy i zapewniają nasycone, żywe barwy.
Oświetlenie LED korzysta z prądu stałego o niskim napięciu. Jest wydajne w niskich temperaturach. Lampy LED mogą charakteryzować się także wysoką wodoszczelnością np. IP68. Poza oczywistą zaletą dla środowiska, jaką jest niskie zużycie energii, oświetlenie LED nie generuje do środowiska metali niebezpiecznych jak np. ołów, rtęć, kadm, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych źródeł światła. Przemawia to jednoznacznie za wyborem technologii LED. Jeśli jesteś zainteresowany oświetleniem w dobrej cenie, zapoznaj się z ofertami hurtowni elektrycznych, które oferują najlepsze ceny na tego typu produkty.
Zmiana własnych nawyków może pomóc w ograniczeniu gazów cieplarnianych. Choć oczywiście ważne jest działanie na masową skalę, gdzie firmy i całe państwa podejmują działanie poprawiające sytuację środowiska, liczy się każdy wkład w zapobiegnięcie grożącej nam katastrofie klimatycznej.