Bitcoin powoli przebija się do mainstreamu. Wypuszczony na rynek w 2009 roku, obecnie jest najpopularniejszą spośród wirtualnych monet. O bitcoinie pisze się nie tylko w Internecie. Coraz częściej powołują się na niego media publiczne, a także czołowe polskie czasopisma. Ze względu na szybki wzrost wartości, wiele osób decyduje się na zainwestowanie zgromadzonych środków w to „wirtualne złoto”. Aby rozpocząć przygodę z bitcoinem, należy zakupić jego fragment, który daje szansę na osiągnięcie w przyszłości niezależności finansowej.

Czy można kupić część bitcoina?

Na rynku bez trudu można zakupić całego bitcoina bądź jego część. O tym, którą z opcji wybierzemy, decyduje jedynie zasobność portfela. Obecnie wartość pojedynczego bitcoina szacowana jest  na około trzydzieści tysięcy złotych. Każdy bitcoin podzielony jest do ósmego miejsca po przecinku. Dzięki czemu bez obaw można zakupić pół, a nawet mniejszą jego część. Satoshi będący odpowiednikiem polskiego grosza i nazwany na cześć twórcy bitcoina, stanowi jego jedną 100-milionową część.

Gdzie kupić bitcoina? 

Kantor bitcoin – najpopularniejsza metoda zakupu kryptowalut

Dużą popularnością pośród użytkowników cieszą się kantory, które można podzielić na stacjonarne oraz wirtualne. Zakup internetowych pieniędzy w kantorze stacjonarnym gwarantuje kupcom anonimowość. W przypadku zakupu bitcoina za pośrednictwem kantoru internetowego użytkownicy muszą przejść proces weryfikacji, który wymaga podania danych osobowych.

Niezwykle ważną kwestią, którą należy sprawdzić przed zakupem bitcoina, jest cena, która dotyczy zarówno kursu waluty, jak i prowizji pobieranej przez sprzedającego. Zarówno kurs, jak i prowizja ustalane są indywidualnie dla każdego kantoru. Następstwem tego zjawiska jest znaczna rozbieżność w jego cenie.

Użytkownicy kantorów zwracają uwagę na fakt, iż rozbieżność ta jest znacznie mniejsza, na działających na całym świecie giełdach kryptowalut.

Bankomaty bitcoin – wirtualne i stacjonarne punkty zakupu bitcoinów

Bankomaty bitcoin stanowią na rynku swego rodzaju novum, gdyż  umożliwiają wypłatę bitcoinów. Niestety mają ograniczenia dotyczące liczby wypłacanych wirtualnych monet. Dodatkowo doliczają znaczną prowizję, która może być wygórowana dla początkujących inwestorów.

Decydując się na zakup bitcoina w bankomatach, należy pamiętać, iż każdy z nich posiada inną maksymalną wartość transakcji w złotówkach. W niektórych spośród nich może wynosić 1000 złotych, natomiast w pozostałych może być kilkukrotnie większa. Z tego względu przed przystąpieniem do finalizacji transakcji, należy przeczytać szczegółowy regulamin sprzedaży.

Fora internetowe, a sprzedaż bitcoinów

Zakupu kryptowalut można również dokonać na dedykowanych forach, na których ogłaszają się posiadacze bitcoina. Taki zakup jest bezpośredni i nie wymaga przekazywania dodatkowych danych.

Giełdy kryptowalut 

Zakup bitcoinów na giełdzie wymaga doświadczenia. Każdy użytkownik musi znać podstawy poruszania się w świecie wirtualnej sprzedaży, a także posiadać minimum środków, które może zainwestować. Na polskim rynku funkcjonuje kilka giełd, których pozycja została ugruntowana. Twórcy każdej z nich dołożyli wszelkich starań, aby ich interfejs był zrozumiały dla użytkowników.

Za pośrednictwem czego można dokonać zakupu pierwszego bitcoina?

Bitcoina możemy zakupić za pośrednictwem systemu PayPal, karty kredytowej, płatniczej, bankowej, wpłatą na poczcie, za walutę obcą, posługując się kodem BLIK. Wszystkie możliwe opcje zakupu Bitcoina, wraz z informacją jak tego dokonać, zostały opisane w poradniku „Jak kupić Bitcoin?” na stronie Odkryj Bitcoin.

Portfel bitcoin – czym jest prywatny portfel użytkownika?

Po zakupie bitcoinów każdy użytkownik powinien zaopatrzyć się w portfel bitcoin, w którym bezpiecznie przechowa wirtualną walutę. Jest to szczególnie ważne w przypadku większej liczby bitcoinów. Każdy portfel zabezpieczony jest specjalnym ciągiem znaków, który powinien być znany wyłącznie właścicielowi portfela. Aby uniknąć kradzieży, nie należy przechowywać go na nośniku podłączonym do Internetu. Najlepiej przechowywać go w miejscu znanym wyłącznie właścicielowi.

Rodzaje prywatnych portfeli:

  • Portfel deteskopowy,
  • Portfel przeglądarkowy,
  • Portfel sprzętowy,
  • Portfel offline,
  • Portfel mobilny,

Czynniki, które wpływają na kurs bitcoina

  • Popyt

Popyt generowany jest przez użytkowników sieci, którzy pragną zgromadzić jak najwięcej kryptowaluty po najniższym kursie.

  • Podaż

Im podaż względem bitcoina jest niższa, tym jego kurs staje się wyższy.

  • Koszt prądu

Do wydobycia przez „górników” jednego bitcoina konieczne jest użycie ogromnej mocy obliczeniowej. Im więcej energii zostanie wykorzystane, tym jego cena wzrośnie.

  • Koszt komputerów

Koszt komputerów łączy się z kosztem prądu. Aby wydobyć jedną ktyptowalutę, potrzebny jest wysokiej jakości, drogi sprzęt komputerowy, który pozwoli na przetwarzanie znacznej ilości danych.

Bitcoin, a także pozostałe kryptowaluty szturmem zdobywają świat. Liczba możliwości, które daje handel za pośrednictwem blockchain, jest zdumiewająca, a dodatkowo w pełni bezpieczna dla użytkowników. Anonimowość, a także wyeliminowanie pośredników, którzy mnożyli koszty transakcji, sprawia, iż coraz więcej osób poszukuje instrukcji opisujących,  jak zarządzać wirtualnymi pieniędzmi. Wiedza dotycząca możliwości zakupu, przechowywania, a także wymiany bitcoina  stanowi fundament, który najbardziej wytrwałym pozwoli osiągnąć sukces. Inwestując dzisiaj w bitcoina można wiele zyskać. Wystarczy poznać mechanizmy, które rządzą rynkiem kryptowalut. Wielki kryzys finansowy sprawił, iż wielu mieszkańców naszego globu przestało ufać bankom. Z tego względu możliwość wyeliminowania ich z łańcucha kupno – sprzedaż jest niezwykle atrakcyjna.