Coraz więcej osób stawia na nowe podzespoły komputerowe, które nie tylko dają więcej możliwości, ale także wymagają lepszego chłodzenia. Systemy mają za zadanie odpowiednio odprowadzać ciepło i sprawić, że dany podzespół nie będzie się przegrzewał, a dzięki temu będzie mógł pracować na pełnię swojej mocy. Dlatego jeśli Twój komputer nie daje rady, warto poradzić się firmy Slserwis lub pomyśleć co zrobić, by było mu chłodniej.

Jak rozpoznać, że komputer się przegrzewa?

Systemy komputera dają wiele różnych sygnałów o tym, że całość przekracza normalną temperaturę. To nie muszą być wielkie wskazania, a delikatne sugestie, które pokazują Ci, że czas pomyśleć o zmianach i zaradzeniu zbyt wysokiej temperaturze. Jak się zorientować, że należy zająć się chłodzeniem na dobre? Przede wszystkim po temperaturach, do jakich dochodzą podzespoły. Za pomocą różnych programów komputerowych można zmierzyć, jak bardzo nagrzewa się karta graficzna, procesor czy sama płyta główna. To pierwsze wskazanie, że dzieje się coś nie tak.

Druga rzecz to głośna i częstsza praca wentylatorów. Jeśli wiatraki uruchamiają się z większą częstotliwością i okazuje się, że głośno buczą, to na pewno jest to sygnał, że dany parametr komputera się przegrzewa i trzeba się nad nim pochylić. Trzecia sugestia dotyczy niestabilnej pracy systemu, to znaczy zawieszania się i odwieszania, wyraźnego spowolnienia działania, by za chwilę działać normalnie Takie falowanie od razu pokazuje niestabilność, a ta może być spowodowana temperaturą. Do tego dochodzi tzw. throttling, czyli obniżanie taktowania procesora z powodu zbyt wysokiej temperatury.

Co robić, jeśli temperatura jest za wysoka?

Generalnie najprostszą rzeczą, która może powodować, że komputer zaczyna się przegrzewać, jest kurz. Na początek musisz więc odkurzyć i wyczyścić wnętrze peceta, tak by nie było w nim zanieczyszczeń. Oczywiście zrób to dokładnie, ostrożnie i tak, by niczego nie zniszczyć. Warto też przy okazji zorganizować kable i sprawić, by przewiew w obudowie był odpowiedni.
Druga rzecz, którą można zrobić to zmiana pasty termoprzewodzącej. Być może właśnie jej zużycie jest winowajcą i należą ją zmienić. To ona ma wypełniać mikroszczeliny między radiatorem a procesorem, dzięki czemu przewodzenie ciepła jest o wiele lepsze. Warto zwrócić uwagę na rodzaj pasty, bo tworzy się je na bazie silikonu, srebra, ceramiki czy nawet diamentu. Im wyższa cena, tym lepszy materiał, ale już klasyczne pasty silikonowe doskonale sprawdzą się w domowym komputerze.

Trzecia kwestia to oczywiście za słabe chłodzenie. Jeśli zmieniłeś pastę i wyczyściłeś komputer, a wyniki testów dalej są takie same, to znak, że problemem nie jest sam komputer, a brak wystarczającego chłodzenia. Możesz postawić na klasyczne chłodzenie wentylatorowe i zastosować dodatkowe, alternatywne źródło chłodzenia, by procesor miał większą powierzchnię radiatora. Możesz także postawić na chłodzenie cieczą, gdzie za zmniejszenie temperatury odpowiada blok, w którym płynie woda schładzając się w chłodnicy. Druga z opcji jest o wiele droższa, ale najczęściej wybierana przez gamerów. Sprawdź, która będzie lepsza dla Ciebie.

Partnerem artykułu jest serwis apple Olsztyn X-Mac.