Prowadzenie budżetu domowego to nie proste zadanie. Szczególnie jeśli w grę wchodzi zaplanowanie finansów dla wieloosobowej rodziny. Ceny podstawowych produktów oraz usług, takich jak na przykład prąd czy ogrzewanie, z roku na rok rosną. Do tego ubrania, remonty, wyjazdy wakacyjne. Niestety wiele osób co miesiąc mierzy się z brakiem gotówki na długo przed kolejną wypłatą. Warto zatem podjąć działania, które pomogą nam lepiej zarządzać naszymi finansami. Z pomocą przychodzą nam narzędzia oraz aplikacje.

Codzienne wydatki pod kontrolą

Polacy na jedzenie wydają coraz więcej. Z jednej strony jest to po prostu wzrost konsumpcji, z drugiej jednak przyczyniają się do tego coraz wyższe ceny podstawowych produktów takich jak: chleb, masło czy warzywa i owoce. Paradoksalnie produkty, które znacznie staniały w ostatnich latach to odzież i obuwie, kosmetyki czy sprzęt AGD. Niemniej często idąc do marketu, z trwogą zauważamy, że rachunek z zaledwie kilkoma produktami, nawet w promocyjnych cenach, wynosi bardzo dużo. Jak sobie z tym radzić? Warto przede wszystkim zacząć kontrolować wydatki. Na początku najlepiej planować zakupy. Lista konkretnych produktów pomoże nam w sklepie nie łapać się na wszelkie promocje -20% lub kup dwa w cenie jednego. Często bowiem pod wpływem impulsu i zachęty kupujemy produkty, których wcale nie potrzebujemy!

W oszczędzaniu pomogą nam również aplikacje naszych ulubionych marketów oraz sklepów. Poinformują nas one o interesujących nas promocjach, pozwolą w przemyślany sposób zrobić listę zakupów, a także często pozwalają na zakup taniej naszych ulubionych produktów. Warto również korzystać z kart stałego klienta. Skanowanie ich przy każdych zakupach sprawia, że nasze paragony są bezpieczne w wirtualnej postaci. Może to się okazać przydatne w przypadku reklamacji zakupów.

Miej swój plan!

Budżet domowy to również większe wydatki, takie jak na przykład remont mieszkania, kupno samochodu czy skompletowanie szkolnej wyprawki. Warto myśleć o nich z wyprzedzeniem i zaplanować na kilka miesięcy wcześniej. Odkładanie regularnie niewielkich sum na ten cel nie nadszarpnie znacznie naszego budżetu, a pomoże zgromadzić chociaż część potrzebnych środków. Pomoże w tym aplikacja na smartfon, w której możemy zapisywać swoje przychody, wydatki, a także dodawać karty lojalnościowe. Prowadząc skrupulatnie księgowość domową, być może z miesiąca na miesiąc zauważymy zbędne wydatki, które będzie można przeznaczyć na inny cel.

Co jednak zrobić, kiedy odkładaną kwotę musieliśmy wydać, np. na niespodziewany zakup nowej pralki? Wtedy warto pomyśleć o pożyczce na dobrych warunkach.

Mądre pożyczanie to też sztuka!

Pożyczanie pieniędzy w dzisiejszych czasach jest zupełnie normalnym rozwiązaniem. Pożyczki nie raz ratują nas z kłopotliwych sytuacji. Co jednak zrobić, by pożyczać pieniądze mądrze? Przede wszystkim na początku skorzystajmy z kalkulatora pożyczek (https://www.provident.pl/kalkulator-pozyczki). Pomoże nam on obliczyć pełną kwotę pożyczanej sumy, sprawdzić wysokość rat oraz poznać Roczną rzeczywistą stopę oprocentowania. Kalkulator pożyczek to bardzo pomocne narzędzie, które pozwoli nam łatwo zorientować się w naszej sytuacji finansowej.