W Polsce obowiązek podatkowy spoczywa na każdym z nas. Rozliczenie się z fiskusem nie należy do przyjemności, jednak nie dopełnienie tego obowiązku, grozi jeszcze poważniejszymi konsekwencjami. W związku z panującą pandemią, możliwości przemieszczania się zostały mocno ograniczone, a większość z nas przywykła do składania deklaracji podatkowej w tradycyjnej, papierowej formie. Nie mniej jednak, PIT można rozliczyć również on-line, za pośrednictwem dostępnych w Internecie programów. Dlaczego warto więc rozliczyć się on-line?

Jak rozliczyć się z fiskusem przez Internet?

Jak wiadomo do końca lutego, płatnik czyli pracodawca lub zleceniodawca, dostarcza pracownikom informację podatkową, znaną jako PIT-11. To właśnie na jego postawie, podatnik zobowiązany jest to wypełnienia odpowiedniej deklaracji podatkowej. Jeśli jednak zdecydujemy się rozliczyć PIT online, możemy to zrobić samodzielnie, za pomocą jednego z wielu dostępnych w Internecie programów. Program PIT jest jedną z najpopularniejszych platform, na których podatnicy bez większego problemu, mogą dokonać niezbędnego rozliczenia. Jest to program czysto intuicyjny, który przeprowadzi podatnika przez cały proces uzupełniania danych, wybierania możliwych ulg podatkowych, aż do wysłania deklaracji do właściwego urzędu skarbowego. Dodatkowo, programu tego nie trzeba pobierać na swój komputer, gdyż jest on całkowicie darmowy i dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Jeśli rozliczasz ePIT warto także pamiętać, że ten rok, daje ci możliwość skorygowania i wprowadzenia zmian w twoim zeznaniu podatkowym, aż do końca maja.

Co musisz przygotować, by rozliczyć PIT online?

Jak już zostało wspomniane, rozliczenie e-pitów jest niezwykle proste. Jednak program będzie wymagał od ciebie potwierdzenia tożsamości. Nie jest już potrzebny elektroniczny podpis, a jedynie dane osobowy, a także kwota przychodu, którą rozliczyłeś w poprzednim roku. Rozliczenie PIT online jest niezwykłym ułatwieniem dla wielu podatników. Co więc musisz przygotować, by szybko wysłać deklarację do urzędu skarbowego? Otóż potrzebujesz:

  • kwoty swoich przychodów, za rok poprzedzający składanie obecnej deklaracji podatkowej
  • informacji o swoich przychodach
  • swoje dane osobowe- wystarczy dowód osobisty, by uzupełnić odpowiednie rubryki.
rozliczenie pit online

Dlaczego warto rozliczyć PIT przez Internet?

Zalet rozliczania e-pitów jest całe mnóstwo. Jednak do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • w dobie panującej pandemii, rozliczając ePIT nie musisz wychodzić z domu, co oznacza, że zadbasz o bezpieczeństwo swoje i innych.
  • program do rozliczenia deklaracji podatkowej jest całkowicie darmowy, a to oznacza, że ten sposób rozliczenia się nie jest obarczony dodatkowymi kosztami.
  • program do rozliczenia jest intuicyjny i przeprowadzi cię przez kolejne etapy składania deklaracji, a także wykona za ciebie obliczenia.
  • system uwzględni ulgi i odliczenia, z których możesz skorzystać.
  • bezpieczeństwo programu potwierdzone jest certyfikatem SSL.
  • uzyskasz potwierdzenie dostarczenia deklaracji do urzędu skarbowego- UPO czyli urzędowe potwierdzenie odbioru.