Serwery dedykowane są jedną z opcji dostępnych dla osób, które chcą stworzyć swoje miejsce w sieci. Ich użycie umożliwia zbudowanie strony internetowej, sklepu, bazy danych, poczty i innych inicjatyw online. Należy wziąć pod uwagę, że ta opcja jest jednak droższa od pozostałych popularnych rodzajów serwerów. Czym charakteryzują się serwery dedykowane i co warto o nich wiedzieć?
Czym jest serwer dedykowany?
Serwerem dedykowanym nazywa się usługę, w ramach której klient ma dostęp do całego serwera na wyłączność. Maszyna pozostaje w serwerowni usługodawcy, natomiast klient ma możliwość dowolnej konfiguracji i administrowania serwerem. W przeciwieństwie do serwera VPS, to rozwiązanie nie jest wyłącznie wirtualne. Różni się też od hostingu współdzielonego, ponieważ przeznaczone jest dla jednej osoby i nie ma ryzyka, że inny klient wykorzysta zasoby urządzenia. Do zalet serwera dedykowanego należy brak limitów i ograniczeń spotykanych w przypadku hostingów współdzielonych. Wadą tej opcji jest natomiast jej wysoka cena i konieczność profesjonalnej administracji urządzeniem.
Jak działa serwer dedykowany?
Serwer jest rodzajem komputera, na którym umieszcza się pliki przeznaczone do udostępnienia w sieci. W przypadku hostingu współdzielonego jeden serwer używany jest przez kilkunastu bądź kilkudziesięciu klientów. Z serwera dedykowanego korzysta tylko jedna osoba. Musi ona wykupić konkretne urządzenie i przeprowadzić jego konfigurację. Następnie serwer jest udostępniony w Internecie. Klient nie musi mieć do niego fizycznego dostępu – zyskuje pełny dostęp zdalny. Serwer jest podłączony do Internetu przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Cechuje go wysoki uptime na poziomie od 99,9% wzwyż. Usługa może być więc niedostępna jedynie przez 0,1% czasu, czyli około 45 minut w ciągu miesiąca. Usługodawcą jest najczęściej firma hostingowa, do której należy odpowiedzialność za przechowywanie maszyny. Koniecznie musi ona stworzyć właściwe warunki obejmujące dostosowanie temperatury, wilgotności i wentylacji w pomieszczeniu. Usługodawca musi też dbać o prawidłowe funkcjonowanie łącza internetowego, by nie stwarzało ono ryzyka ograniczenia możliwości serwera.
Dla kogo przeznaczony jest serwer dedykowany?
Serwer dedykowany to rozwiązanie dla osób mających wysokie wymagania. Sprawdzi się szczególnie w przypadku:
- sklepów internetowych,
- serwisów społecznościowych,
- serwisów streamingowych.
Dobre parametry serwera mają duże znaczenie, jeśli aplikacja internetowa odznacza się dużymi wymaganiami sprzętowymi, a zainteresowanie nią jest spore. Serwer dedykowany da się wykupić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wybór jednego z gotowych serwerów oferowanych przez usługodawcę. Klienci przeglądają dostępne urządzenia i decydują się na to spełniające najlepiej ich oczekiwania. Jeśli jednak preferencje nie są standardowe, serwer dedykowany może zostać przygotowany pod kątem potrzeb konkretnego klienta. W takim przypadku konieczne jest skontaktowanie się z usługodawcą i przedstawienie mu indywidualnych wymogów. Na ogół zagadnienia związane z konfiguracją, administracją, aktualizacją i bezpieczeństwem leżą po stronie klienta. Z tego powodu decydując się na serwer dedykowany musi on dysponować dużymi umiejętnościami w zakresie administrowania serwerami bądź powierzyć to zadanie wykwalifikowanej osobie. Istnieją firmy, które umożliwiają jednoczesne wykupienie serwera dedykowanego i jednocześnie usługi administrowania nim.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze serwera dedykowanego?
Serwis Hosting Dedykowany radzi, aby wybierając serwer dedykowany zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy:
- procesor,
- pamięć RAM,
- dyski twarde,
- łącze,
- SLA,
- dodatkowe adresy IP,
- panel zarządzania,
- pomoc techniczna,
- data center,
- lokalizacja.
Pomoc techniczna może okazać się przydatna nawet w przypadku najbardziej funkcjonalnych paneli hostingu. Kontakt z biurem obsługi klienta musi odbywać się sprawnie. Warto sprawdzić, jakie są metody kontaktu z supportem, jaki jest czas reakcji na awarię i czy pomoc można otrzymać również w nocy oraz w weekendy.