Większość użytkowników telefonów komórkowych pamięta czasy, w których simlock był standardem. W Internecie można znaleźć mnóstwo poradników, jak samodzielnie zdjąć simlocka. Można tego dokonać również u samego operatora, za niewielką opłatą. Teraz operatorzy sieci komórkowych całkowicie rezygnują z ograniczenia, jakim jest blokada simlock. Problem dotyczy więc zwłaszcza starych telefonów, choć i obecnie możemy się natknąć na modele z blokadą. Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka i na czym on polega?

Co to jest simlock?

Blokada sieci przy pomocy simlocka to zabezpieczenie nakładane na urządzenie przez producenta, na życzenie operatora sieci komórkowej. Powoduje, że telefon nie może pracować na innych kartach SIM, niż oferowane przez daną sieć. Jeśli więc właściciel telefonu z simlockiem zmienia operatora, musi zdjąć zabezpieczenie, zanim włoży do urządzenia nową kartę SIM. 

Simlock związany jest z dwoma kodami. Pierwszym z nich jest kod sieci – MNC (Mobile Network Code), a drugim kod kraju – MCC (Mobile Country Code). Kod sieci jest unikalny dla operatora, kod kraju natomiast dotyczy państwa, w którym operator świadczy usługi. Ten kod jest zawarty w numerze IMSI (International Mobile Subscriber Identity), zapisanym na karcie SIM i unikalnym dla każdej z nich. 

Czy nowe telefony mają simlocka?

Kupując nowy telefon, zazwyczaj chcemy uniknąć blokady simlock. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup urządzenia w sklepie ze sprzętem elektronicznym, zamiast za pośrednictwem sieci komórkowej. Jeśli jednak korzystamy z abonamentów, w ramach których można dokupić telefon z płatnością rozłożoną na raty, warto wcześniej dowiedzieć się, czy operator nadal korzysta z simlocka.

Simlock w sieci Plus

simlock w sieci plus

Jeśli korzystamy z usług operatora sieci komórkowej Plus, nie otrzymamy urządzenia z simlockiem. Od 2010 roku wszystkie telefony, które sprzedaje Plus, są pozbawione tego zabezpieczenia. Zamiast tego operator w inny sposób chroni się przed nieuczciwymi klientami, którzy mogliby zwlekać z płatnością za telefon. Korzysta z zabezpieczenia Knox, które umożliwia Plusowi zablokowanie urządzenia w przypadku złamania warunków umowy przez klienta.

Simlock w sieci T-Mobile

simlock w sieci t-mobile

W przypadku sieci Timobile także nie grozi nam zakup telefonu z simlockiem. Jeszcze kilka lat temu zdarzały się takie modele, zwłaszcza sprowadzane z zagranicy. Obecnie ten operator korzysta z innych zabezpieczeń, podobnie jak Plus. Jeśli przy nowym telefonie sprzedawanym na Allegro lub innym portalu aukcyjnym znajduje się informacja o simlocku T-mobile, prawdopodobnie jest błędna.

Simlock w sieci Play

simlock w sieci play

Jeśli chodzi o Play czy telefony mają simlocka? Ten operator sieci komórkowej nie informował klientów o wszystkich zmianach od razu. W 2017 roku okazało się, że już od jakiegoś czasu Play nie sprzedaje telefonów Apple z simlockiem. W przypadku urządzeń innych marek, na przykład Samsung czy LG, z blokady tej zrezygnowano już kilka lat wcześniej. Dlatego w Play również nie dostaniemy obecnie telefonu z zabezpieczeniem simlock.

Simlock w sieci Orange

simlock w sieci orange

Najdłużej z blokady simlock korzystała sieć Orange. Aż do 2016 roku telefony sprzedawane były z blokadą. 1 stycznia 2016 zrezygnowano z tego, z wyjątkiem telefonów producenta Apple. Na szczęście od 2018 roku każde urządzenie kupimy w Orange bez simlocka, włącznie z iPhone. Zmiana wynikała po części z zewnętrznych nacisków – blokada kart SIM od innych operatorów to przestarzałe rozwiązanie. Orange tracił więc poparcie konsumentów, którzy otwarcie krytykowali jego działania.

Czy to oznacza, że nigdy nie napotkamy już simlocka?

Chociaż wszyscy czołowi operatorzy w Polsce zrezygnowali już z simlocka, nie oznacza to, że nie można nabyć telefonu z blokadą. Szukając starszych modeli na portalach aukcyjnych, możemy trafić na urządzenia o bardzo niskiej cenie, lecz posiadające simlocka. Jest to problem, jeśli blokadę nałożyła sieć zagraniczna. W takich sytuacjach, które są na szczęście rzadkością, możemy skorzystać z usługi zdejmowania blokady simlock. Cena kodu oblokowującego jest różna w zależności od modelu urządzenia. Usunięcie simlocka kosztuje zwykle od kilkunastu do dwustu złotych. Czasami można to zrobić samodzielnie przy pomocy specjalnych programów.

Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka?

Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy dany telefon posiada simlocka. Możemy to zrobić jeszcze przed jego zakupem. Wystarczy zapytać sprzedającego o numer IMEI telefonu. Następnie trzeba skontaktować się z jego producentem i poprosić o informacje, których dostarcza numer IMEI. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się o dokonanych w urządzeniu naprawach, o jego pochodzeniu i ewentualnej blokadzie simlock. Jeśli sprzedawca nie chce lub nie może podać nam numeru IMEI, powinno to wzbudzić nasze obawy. Może to oznaczać, że telefon pochodzi z nielegalnego źródła lub jest odsprzedawany, zanim jeszcze zostanie całkowicie spłacony u operatora.

Wiedząc jak sprawdzić czy telefon ma simlocka, unikniemy zakupu, który będzie wymagał dodatkowych działań w celu jego zdjęcia. Warto pamiętać o tych wskazówkach szczególnie wtedy, gdy planujemy kupić używane urządzenie z portalu aukcyjnego.