Technologia internetowa GPON jest jednym z rodzajów pasywnej sieci optycznej, która to pozwala na uzyskanie prędkości Internetu nawet do 2488 Mb/s. Technologia ta umożliwia korzystanie z Internetu, ale także z innych usług operatorów i jest dostępna w Polsce już od 6 lat (2014 r.). GPON – czyli Gigabit Passive Optical Network. Dzięki szybkości, technologia GPON dedykowana jest firmom, instytucjom i klientom indywidualnym, którym zależy na szybkich i niezawodnych usługach telekomunikacyjnych.
Dowiedz się więcej czym jest technologia GPON: https://technologia-internetowa.pl/co-to-jest-technologia-gpon/.
Jakie korzyści niesie ze sobą technologia GPON?
Jedną z największych zalet jest to, iż GPON pozwala na uzyskanie transmisji o wysokich przepływnościach. GPON jest niczym innym jak infrastrukturą optyczną, która pozwala na rozsyłanie danych za pomocą światłowodów. Dzięki światłowodowi możliwe jest prowadzenie nowych usług w ramach jednego pakietu, takich jak: Internet szerokopasmowy, telewizja nowej generacji, telefonia, obsługa inteligentnego domu i wiele innych. GPON funkcjonuje w światłowodowej architekturze dostępowej zwanej FTTH i można ją podzielić na 4 grupy:
- FFTH- Fiber to the home,
- FFTF- Fiber to the flat,
- FFTB- Fiber to the building,
- FFTC- Fiber to the curb.
Widać tu więc poszczególne lokalizacje, w których kończy się sieć: – dom, mieszkanie, budynek i krawężnik. Tak więc istnieją różne wersje architektury FTTH i właśnie to zobrazowaliśmy po krótce.
Trzema podstawowymi elementami technologii GPON są OLT, Splitter i ONT. Urządzeniami aktywnymi są w tym wypadku OLT (Optical Line Termination) oraz ONT (Optical Network Termination), a element pasywny stanowi Splitter. Splitter jest rozdzielaczem sygnału, który umożliwia podłączenie 32, 64 lub 128 odbiorców. Bardzo dużą zaletą technologii jest to, iż pozwala ona przeprowadzić wiele połączeń w oparciu o jeden światłowód. To sprawia, iż technologia ta jest chętnie wykorzystywana np. przez firmy, gdzie pod sieć trzeba podłączyć wielu pracowników. Za pomocą jednego łącza odbiorca może korzystać nie tylko z Internetu, ale również z telewizji czy telefonii.
Jakie jeszcze zalety posiada GPON?
Sieć GPON daje możliwość dostarczenia infrastruktury do przesyłu danych o błyskawicznym transferze sięgającym nawet do 40 Gbit/sto zdecydowanie największa zaleta tej technologii. Technologię można aktywować w dowolnej chwili, ponadto światłowody pozwalają na to, by korzystać bez utrudnień z sieci w każdą pogodę- niezależnie od złych warunków atmosferycznych, np. burz. Duże wartości przesyłowe jakie gwarantuje GPON pozwalają na równoczesne ściąganie danych, oglądanie Tv i wykonywanie wielu innych czynności tak na komputerze jak i w TV- korzystać więc z sieci mogą jednocześnie wszyscy domownicy czy współpracownicy i nikt nie narzeka, na złe działanie Internetu. Szybkość internetu to oczywiście przyszłość i parametr, na jaki głownie zwracamy uwagę jako klienci- odbiorcy usług. Technologia GPON dają nam tą szybkość w dostatecznym wymiarze, a wciąż się rozwija, powiększa możliwości transferowe i staje się przez to coraz popularniejsza.
Czy sieć ma jakieś ograniczenia?
Ograniczeniem jest na pewno to, iż pod sieć nie można podpiąć nieskończonej liczby użytkowników- istnieje maksymalna liczba jej odbiorców końcowych. Ważne jest to, by sieć GPON, z której mają korzystać mieszkańcy jednego biurowca czy innego budynku była odpowiednio zaprojektowana- będzie tu trzeba zaprojektować cały segment sieci GPON. Sieć, czyli włókna światłowodowe muszą być także bardzo dobrze zabezpieczone, gdyż awarie na światłowodach wiążą się często ze sporymi kosztami napraw.
W przypadku, gdy chcemy podłączyć się do sieci GPON, czyli do popularnego światłowodu, by w pobliżu istniała już jakaś jego infrastruktura. Jest to daleko bardziej opłacalne niż budowanie całego światłowodu od podstaw. Sieć światłowodowa jest oczywiście cały czas budowana i rozwijana, a wszystko po to, by skutecznie walczyć z tzw. wykluczeniem cyfrowym. Program POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa) udziela wsparcia na rozwijanie takich technologii jak GPON i zakłada, by Internet światłowodowy docierał do jak największej liczby Polaków, by nie było mowy o różnicach terytorialnych w dostępie do Internetu światłowodowego w naszym kraju.
Więcej ciekawych porad przeczytasz na portalu Technologia-internetowa.pl.