Każdego dnia widzimy efekty pracy branży drukarskiej – plakaty, gazety czy nawet podkładki pod myszkę z naniesionym obrazem. Zazwyczaj nawet nie zastanawiamy się, jak powstały.
Do ich stworzenia mogły zostać wykorzystane rozmaite technologie drukarskie. Dzisiaj omówimy te najbardziej popularne na rynku.
Na czym polega druk offsetowy?
Jest to oczywiście technologia druku mechanicznego. Główną rolę odgrywają w niej matryca oraz cylinder, pełniący rolę elementu pośredniego.
Ta pierwsza jest tworzona automatycznie za pomocą naświetlania metodą CTP. Cylinder przesuwa się po matrycy i przenosi obraz na papier, tkaninę lub innego rodzaju podłoże.
Warto wspomnieć, że do każdego rodzaju materiału należy zastosować inną gumę, pokrywającą wałek.
W obrębie offsetu wyróżniamy dwie podstawowe technologie druku:
Druk zwojowy
W tym wypadku podłożem jest rolka, która przechodzi pomiędzy cylindrami. Stosuje się tutaj farby o niskiej lepkości i często są one nanoszone na obydwie strony zwoju.
Warto też wspomnieć, że zwojowy druk offsetowy dodatkowo dzieli się na zimno oraz na gorąco.
Druk arkuszowy
Podłożem jest tutaj arkusz (zazwyczaj papieru). Technologia umożliwia na stosowanie kartek o rozmaitych właściwościach. Możemy dowolnie układać ich włókna, jak również sięgnąć po arkusze powlekane.
Dodatkowo otrzymujemy większą kontrolę nad paletą barw, w jakiej drukujemy. Możemy sięgnąć również po kolory spoza CMYK.
Warto wspomnieć, że druk offsetowy jest stosowany przy hurtowych ilościach. Zazwyczaj staje się opłacalny przy stu gotowych egzemplarzach. W wypadku druku arkuszowego minimalna ilość wzrasta do tysiąca.
Na czym polega druk cyfrowy?
Druk cyfrowy w odróżnieniu od offsetowego kwalifikuje się jako bezpośrednia forma nanoszenia treści na podłoże. Tutaj wałek jest podłączony do tonerów. Dzięki naświetlaniu wzory są przenoszone z cylindra na sam nośnik.
Takie rozwiązanie posiada zarówno wady, jak i zalety.
Przede wszystkim druk cyfrowy jest opłacalny już od jednej sztuki. W tym wypadku mamy też bardzo dużą dowolność wyboru materiału, który będzie pełnił funkcję nośnika. Cyfrowo możemy drukować na satynie, tekturze, folii monomerycznej czy nawet cienkim PCV. Wymóg jest właściwie tylko jeden – aby materiał był odpowiednio giętki.
Druk cyfrowy dużo łatwiej też kontrolować na właściwie każdym etapie produkcji. Dlatego poszczególne egzemplarze mogą się od siebie minimalnie różnić. Na kolejne arkusze możemy nanosić numerację, albo inne elementy.
Ponadto w wypadku tej technologii wydruku odrobinę łatwiej kontrolować nam to, co ostatecznie znajdzie się na nośniku. W wielu wypadkach po prostu drukowane są bezpośrednio pliki z komputera. Mamy więc możliwość ich obróbki aż do ostatniego momentu.
Istotna wada druku cyfrowego jest właściwie tylko jedna. Opłaca się on właściwie tylko i wyłącznie przy niewielkiej ilości kopii. Przy dużych nakładach jego ceny zaczynają wyglądać niewspółmiernie gorzej w porównaniu z drukiem offsetowym.
Przed wyborem technologii wydruku, powinniśmy dokładanie zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy, a następnie dobrać metodę do potrzeb.