Wszelkiego rodzaju badania wzbudzają w nas obawy – boimy się samego ich przebiegu oraz wyników, które mogą okazać się dla nas niepomyślne. Jest to zupełnie zrozumiałe, gdyż często zalecane są one nam właśnie w momencie, gdy lekarz podejrzewa chorobę. Nie można jednak od samego początku myśleć o tym w ten sposób – warto podejść do całej sytuacji z dystansem, zebrać informacje na temat działania sprzętu i przygotować się do badania. W ten sposób być może uda nam się oswoić strach, a samo czekanie na wyniki również stanie się odrobinę łatwiejsze.
Często wykonywanym badaniem jest tomografia głowy, dzięki której możemy wykryć wszelkie nieprawidłowości w tym obszarze ciała i podjąć dalsze decyzje dotyczące leczenia. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tomografu, który może być wykorzystywany także przez laryngologów i stomatologów. Uzyskiwany dzięki niemu obraz pozwala lekarzowi zobaczyć całą szczękę i jest szczególnie przydatny podczas leczenia kanałowego.
Do czego jeszcze przydaje się tomograf?
Z tego badania mogą skorzystać osoby, które doświadczyły jakiegokolwiek urazu i złamania w obrębie głowy – ze względu na to, że jest to szczególnie delikatny obszar, konieczne jest uzyskanie wyraźnego obrazu. Podobnie w przypadku obecności jakichkolwiek przedmiotów, które nie są dokładnie widoczne gołym okiem – np. pocisku z pistoletu.
Jeżeli chodzi o laryngologie to najczęściej tomografię wykonują osoby mające problemy z przegrodą nosową, które chcą podjąć się jej wyleczenia. Może jednak zostać wykorzystana również w celu znalezienia przyczyny częstych stanów zapalnych zatok oraz problemów ze słuchem.
Jak odbywa się badanie tomografem?
Badanie tomografem nie jest niczym skomplikowanym dla pacjenta – musi on tylko uprzednio zdjąć wszelką biżuterię i metalowe elementy, które nie mogą znaleźć się we wnętrzu tomografu. Następnie otrzymuje do założenia fartuch, który chroni go przed promieniowaniem i zostaje poproszony o umieszczenie głowy w wyznaczonym do tego miejscu, gdzie zostanie ona na kilka chwil unieruchomiona. Tomograf wykona obrót 360 stopni wokół naszej głowy i uzyska dzięki temu dobrej jakości zdjęcie. Cały ten proces trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, więc zwykle odbywa się bez większych problemów. W Warszawie polecamy punkty XRAY.
Warto poświęcić większą uwagę dzieciom, które w takiej sytuacji będą na pewno stresować się o wiele bardziej niż osoby dorosłe. Wynika to głównie z konieczności unieruchomienia głowy, które może wywoływać odczucia klaustrofobiczne. Dobrym pomysłem jest uprzednie pokazanie dziecku jak dokładnie wyglądać będzie badanie – np. poprzez wspólne obejrzenie filmiku w Internecie, który będzie ukazywał przebieg tomografii.