Bezpieczeństwo na drodze to nad wyraz ważna kwestia. Oprócz dobrej jakości dróg, właściwego ich oznakowania wpływ na nie ma także dobre oświetlenie. Jest ono ważne szczególnie w porze wieczorowej, nocnej i w okresach o ograniczonej warunkami atmosferycznymi widoczności. Ponieważ oświetlenie uliczne stanowi znaczące wydatki dla samorządów lokalnych, wspólnot mieszkaniowych oraz innych zarządców danej ulicy i drogi, wartą rozważenia opcją oświetleniową jest wykorzystanie lamp ulicznych LED. Lampy ledowe uliczne zapewniają bowiem równie dobre, a nawet lepsze światło jak tradycyjne lampy sodowe przy zdecydowanie mniejszym obciążeniu prądowym. Przy okazji lampy uliczne LED są dużo bardziej wytrzymałe oraz trwałe. W związku z tymi faktami generują zdecydowanie mniejsze koszty eksploatacyjne. Początkowy większy nakład na zakup i instalację, oświetlenie uliczne LED szybko zwraca się w trakcie eksploatacji. Lampa uliczna LED okazuje się dużo bardziej energooszczędnym i korzystnym finansowo od lamp sodowych rozwiązaniem.

Lampa uliczna LED

Lampy uliczne LED doskonale wywiązują się ze swojej roli w każdym miejscu, w jakim zostaną zainstalowane. Oprawy uliczne LED możemy bowiem podzielić na lampy uliczne, parkowe, parkingowe oraz drogowe. Uliczne lampy LED zapewniają odpowiednie warunki oświetleniowe na małych, osiedlowych uliczkach, ruchliwych arteriach w miastach, drogach poza miastami, także tych głównych np. autostradach, parkingach o każdej wielkości, ścieżkach rowerowych, a także na uliczkach i alejkach w parkach. Lampa led uliczna okazuje się doskonała w każdym z wymienionych miejsc. Szerokie spektrum możliwości oświetleniowych lamp LED sprawia, że niezależnie od przeznaczenia i wymagań stawianych takiej lampie, znajdzie się zawsze latarnia LED uliczna właściwa do danego zastosowania. Lampy LED do oświetlania ulic przy okazji doskonale wpasują się stylistycznie w każde otoczenie, w jakim będą zainstalowane. Nowoczesny, prosty lub zależnie do wymagań dekoracyjny wygląd nada odpowiedniego klimatu każdej przestrzeni, w jakiej się znajdzie takie oświetlenie.

Oświetlenie uliczne LED

Dobre oświetlenie LED uliczne charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wydajnością świetlną oprawy. Oznacza to, że z jednego Wata zużytej energii, emitowana jest możliwie wysoka ilość światła. Najlepsze oprawy uliczne potrafią emitować nawet 170 lumenów z Wata. Czyli przy niewielkim zużyciu energii przez daną lampę, emitowana będzie duża ilość światła. Nowoczesne lampy uliczne LED posiadają także wysoki współczynnik oddawania barw Ra>80. Oznacza to, że barwy przedmiotów oświetlanych taką lampą są wiernie oddawane w porównaniu do światła dziennego. Oświetlenie uliczne LED charakteryzuje się również wysoką klasą szczelności, równą lub większą niż IP65, oraz klasą odporności mechanicznej co najmniej IK08. Oznacza to, że lampy takie są wysoce odporne na niekorzystne działanie wody, pyłów i kurzu oraz na uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to wpływa na wysoką trwałość i żywotność opraw. Zależnie od miejsca zamontowania lamp ulicznych, posiadają one zróżnicowaną optykę w nich zastosowaną. W lampach ulicznych spowoduje ona, że światło będzie padać wzdłuż drogi, z kolei w lampach parkowych i parkingowych będzie obejmowało możliwie największy obszar, który będzie oświetlało równomiernie.

lampy-uliczne-led

Oprawy uliczne LED

W dobie dbałości o środowisko dużą popularność zyskują lampy uliczne led solarne oraz oświetlenie hybrydowe. Lampy solarne uliczne pozwalają zredukować praktycznie do zera koszty eksploatacyjne, działając, będąc zasilane jedynie energią słoneczną. Pojemne akumulatory pozawalają działać takiej lampie przez długi czas po zapadnięciu zmroku. Lampy hybrydowe z kolei to lampy uliczne solarne, dodatkowo zasilane energią wiatrową. Umożliwia to ich instalację w miejscach wietrznych o ograniczonym dostępie światła słonecznego np. w terenach górskich. Latarnia solarna uliczna Jest więc rozwiązaniem wysoce energooszczędnym i przyjaznym środowisku. Latarnie solarne uliczne umożliwiają też montaż oświetlania ulicznego tam, gdzie z różnych przyczyn, możliwość podłączenia ich do energii elektrycznej sieciowej jest niemożliwa. Dzięki temu nawet małe wsie mogą zostać wyposażone w oświetlenie uliczne. Lampa solarna uliczna znajduje także swoje zastosowanie do oświetlania przejść dla pieszych i przystanków autobusowych. Uliczna lampa solarna doskonale sprawdza się również w roli lampy parkingowej oraz parkowej. Jak widać, solarne rozwiązania umożliwiają wszechstronne zastosowanie opraw ulicznych, przy redukcji kosztów ich użytkowania do zera.

Lampy drogowe LED

lampy-uliczne

Główne drogi wymagają innego oświetlenia niż uliczki osiedlowe. Lampy drogowe LED emitują więcej światła o doskonałych parametrach, dedykowanych do tego typu oświetlenia. Lampa drogowa LED posiada szczególnie wytrzymałą i trwałą konstrukcję, zapewniającą długowieczną pracę. Odpowiedni system zasilania z kolei umożliwia pracę oświetlenia drogowego LED w systemie 24-godzinnym, cechując się niską awaryjnością. Latarnie uliczne LED przeznaczone do pracy przy głównych drogach zapewniają doskonałe warunki oświetleniowe, gwarantujące bezpieczeństwo poruszania się po tych drogach właśnie. Wykorzystanie technologii LED do oświetlenia dróg eliminuje ryzyko częstych awarii oświetlenia i odcinkowego pozostawania ich w ciemnościach. Oczywiście wszystkie oprawy LED drogowe oraz uliczne posiadają odpowiednie certyfikaty, które umożliwiają ich zastosowanie w każdym miejscu infrastruktury drogowej. Spełniają także odpowiednie normy, wymienione na deklaracji zgodności.

 Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl